Wielkanoc przypada w tym roku w niedzielę 4 kwietnia. To najważniejsze dla chrześcijan święto. Ma ono upamiętniać mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie Chrystusa. Wielkanoc poprzedzona jest Wielkim Postem, który trwa 40 dni.

Wielki Post kończy się Niedzielą Palmową lub Niedzielą Męki Pańskiej, która rozpoczyna z kolei Wielki Tydzień. W 2021 roku obchodzona będzie 28 marca. 

Tego dnia wierni przynoszą do kościoła palmy lub gałązki. Są one symbolem odradzającego się życia.

Wielki Czwartek - pierwszy dzień Triduum Paschalnego

W Wielki Czwartek, w 2021 roku 1 kwietnia, tradycyjnie rozpoczyna się Triduum Paschalne.  

W Kościele katolickim to pamiątka ustanowienia przez Chrystusa, w czasie Ostatniej Wieczerzy, sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. 

Tego dnia odprawiana jest tylko jedna msza święta. 

W niektórych kościołach ma miejsce także obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom. 

Ma to upamiętnić gest Jezusa, który obmywał nogi swoim uczniom. 

Wielki Piątek - dzień zadumy nad Męką Pańską

Wielki Piątek, w 2021 roku 2 kwietnia, to drugi dzień Triduum Paschalnego. To dzień upamiętnienia męki Pańskiej i śmierci Jezusa Chrystusa na Krzyżu.

To także dzień największej żałoby w Kościele i jedyny dzień w roku, w którym nie odprawiana jest msza święta. Centrum liturgii wielkopiątkowej jest uroczysta adoracja krzyża. Odbywa się wtedy Droga Krzyżowa.

W kościołach katolickich przygotowywane są również groby pańskie. Odwiedzają je tłumy wiernych.

Wielki Piątek jest też dniem skupienia i powagi. Jest też dniem wielkiego postu. Należy wtedy zrezygnować z potraw mięsnych i zachować post dotyczący ilości spożywanych potraw. Tylko raz w ciągu dnia można zjeść do syta.

Wielka Sobota - ostatni dzień Wielkiego Tygodnia

Wielka Sobota, w 2021 roku 3 kwietnia, jest trzecim dniem Triduum Paschalnego. Przez cały dzień trwa święcenie pokarmów na świąteczny stół.

Wierni przynoszą koszyki wypełnione jajkami (symbol nowego życia), wędliną (oznacza dostatek), chlebem (w tradycji chrześcijańskiej symbolizuje ciało Pana Jezusa, to też symbol przetrwania). 

Święcone są też sól (właściwości oczyszczające, w chrześcijaństwie symbol prawdy), czasem ciasta czy słodycze (umiejętność, doskonałość), bukszpanowe gałązki (trwałość życia, nieśmiertelność) i często cukrowy baranek (symbol zmartwychwstałego Jezusa, zwycięstwa życia nad śmiercią) a także chrzan (symbol męki Chrystusa).  

Trwa też adoracja Chrystusa złożonego w grobie. 

Zgodnie z polskim zwyczajem przy symbolicznym grobie czuwa warta - ministranci, harcerze czasem strażacy w galowych mundurach.

W kościołach święci się ogień i wodę chrzcielną. Dochodzi też do odnowienia przyrzeczeń sakramentu chrztu. Na zakończenie Wielkiej Soboty odprawiana jest uroczysta Msza Święta Wigilii Paschalnej. 

Wielkanoc - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego


Niedziela Wielkanocna - w 2021 roku wypada 4 kwietnia jest największym świętem w Kościele katolickim. 

Zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. Tego dnia o świcie odprawiana jest Msza Święta rezurekcyjna. 

Najświętszy Sakrament niesiony w uroczystej procesji - pośród bicia dzwonów i pieśni wielkanocnych - trzykrotnie obnoszony jest wokół kościoła. 


Kiedyś rozpoczęciu mszy rezurekcyjnej towarzyszył huk armat. W obecnych czasach - wybuchy petard.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest pierwszym i najdawniejszym świętem w Kościele katolickim, obchodzonym już w czasach apostolskich. 

Z oktawą Wielkanocy związane są różnorodne zwyczaje świąteczne jak Dyngus, Emaus i Rękawka.

Poniedziałek Wielkanocny - przedłużenie radości związanej ze Zmartwychwstaniem Chrystusa

Poniedziałek Wielkanocny - w 2021 roku wypada 5 kwietnia - jest przedłużeniem radości związanej ze Zmartwychwstaniem Chrystusa. 

Nie jest on świętem nakazanym i nie ma obowiązku w tym dniu uczestniczenia w mszy świętej.

W tradycji ludowej Poniedziałek Wielkanocny znany jest jako śmigus-dyngus albo lany poniedziałek. To dzień pełen wesołości, towarzyskich spotkań i zabaw.

W wielu krajach - w Polsce do XVII wieku - Wielkanoc świętowano przez trzy dni. Dyngus trwał dwa. W Poniedziałek Wielkanocny panowie oblewali wodą panie. A we wtorek  - zwany trzecim świętem Wielkanocnym - panie oblewały panów.

Dyngusem nazywano datek dawany przez gospodynie mężczyznom chodzącym w Poniedziałek Wielkanocny po domach. Składali ono życzenia świąteczne i wygłaszali oracje oraz wiersze o Męce Pańskiej czy też komiczne parodie. W zamian za to otrzymywali jajka, wędliny i pieczywo.


Śmigus z kolei to obyczaj polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Stąd też nazwa "lany poniedziałek". Zwyczaj ma najpewniej pochodzenie pogańskie i jest związany z radością z odejścia zimy i obrzędami, które miały zapewnić płodność i urodzaj.

W Poniedziałek Wielkanocny gospodarze o świcie wychodzili w pola i kropili je święconą wodą, żegnali się znakiem krzyża i wbijali w grunt krzyżyki wykonane z palm poświęconych w Niedzielę Palmową. Miało to zapewnić urodzaj i ochronić plony przed gradobiciem. Pola objeżdżano w procesji konnej.