Dla chrześcijan Wielkanoc jest najważniejszym świętem. To triumf dobra nad złem. Ukrzyżowany Jezus Chrystus zmartwychwstaje. W Polsce to chrześcijańskie święto przeplata się ze starosłowiańskimi zwyczajami. Inne swoimi korzeniami sięgają czasów rzymskich. Zebraliśmy je i usystematyzowaliśmy w naszym subiektywnym wielkanocnym abecadle.
A jak Alleluja. Alleluja znaczy tyle co ‘wychwalajcie Jahwe’, czyli "chwalcie pana" - tradycyjne pozdrowienie wielkanocne. Od tych słów zaczyna się większość kościelnych pieśni wielkanocnych.
B jak baba wielkanocna. Na świątecznym stole nie może jej zabraknąć. Baba wielkanocna może być żółtkowa, parzona, piankowa, puchowa - zawsze jest zrobiona z wielu jajek - nawet 20. Ciasto robi się z drożdży, ciepłego mleka, mąki i szczypty cukru i soli. Upieczona jest lukrowana i ozdabiana. Bez względu na to z jakiego przepisu pieczona, jest bardzo ważna - po jej jakości i smaku można rozpoznać umiejętności gospodyni. Oto sprawdzony przepis na babę wielkanocną!
B jak baranek. Bez niego nie wyobrażamy sobie koszyka ze święconką. Może być z cukru, z masła albo ciasta. Figurka baranka symbolizuje Baranka Bożego - niewinnego Jezusa ukrzyżowanego za nasze grzechy.
B jak bukszpan. Dekorujemy nim koszyczki wielkanocne i oczywiście stoły. Jego zielony kolor symbolizuje nadzieję oraz nieśmiertelność.