Dziś w Warszawie rozmowy ostatniej szansy między rządem a oświatowymi związkami zawodowymi. Jeśli skończą się fiaskiem, w poniedziałek 8 kwietnia rozpocznie się strajk nauczycieli. Co mają zrobić rodzice, gdy szkoły i przedszkola w poniedziałek będą zamknięte z powodu strajku?
W przypadku niespodziewanego zamknięcia szkoły, rodzice dzieci poniżej ósmego roku życia mogą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy. Rodzic lub opiekun prawny, który musi zaopiekować się dzieckiem, powinien do pracodawcy złożyć niezbędne dokumenty. Jednym z nich jest oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki. Drugi to wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15A. W przypadku mniejszych przedsiębiorstw oraz osób, które prowadzą działalność gospodarczą, takie świadczenie wypłaca ZUS. W takim przypadku wszystkie dokumenty kierujemy bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Trzeba wtedy złożyć w ZUS formularz ZAS-36, czyli oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do ósmego roku życia i dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników, ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych lub ZUS Z-3b - w przypadku osób prowadzących działalność.
Co ważne, nieprzewidziane zamknięcie następuje wtedy, kiedy rodzic został o nim poinformowany później niż siedem dni przed zamknięciem. Doniesienia medialne nie są oficjalnym powiadomieniem o zamknięciu szkoły. Podobnie jak w przypadku choroby dziecka otrzymujemy wtedy 80 procent wynagrodzenia. W ciągu roku rodzice mają prawo do 60 dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy i zasiłku opiekuńczego z powodu nagłego zamknięcia placówki oświatowej. Przepisy te dotyczą tylko rodziców i opiekunów prawnych dzieci do ósmego roku życia.
Co ze starszymi dziećmi? Rodzice uczniów do 14. roku życia mogą wziąć dwa płatne dni opieki (16 godzin). Etatowi pracownicy mają też prawo do czterech dni urlopu na żądanie, który można zgłosić tego samego dnia, ale potrzebna jest tutaj zgoda pracodawcy. Oczywiście można też wykorzystać urlop wypoczynkowy.
Za pośrednictwem poniższego formularza możecie podzielić się z innymi rodzicami informacjami o sytuacji w szkołach i przedszkolach w Waszych miastach!
Szukacie informacji? W formularzu znajdziecie również pole wyszukiwania: wystarczy, że wpiszecie w nim nazwę miasta lub placówki oświatowej, a formularz wyselekcjonuje interesujące Was wpisy innych rodziców!
W połowie marca mapę placówek gotowych do przyłączenia się do strajku opracowała - na podstawie przesłanych zgłoszeń - koalicja "NIE dla chaosu w szkole":