W czwartek do Wrocławia przyjechała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która obiecała szybką pomoc finansową krajom naszego regionu poszkodowanym przez powódź. 10 mld euro będzie przeznaczonych na ten cel z funduszu spójności. Władze Wrocławia donoszą, że system miejski wytrzymał falę na Odrze. ABW zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o dezinformowanie ws. wysadzania wałów przeciwpowodziowych. Przez powódź zawieszono zajęcia w 439 szkołach, przedszkolach i placówkach. Część Lewina Brzeskiego cały czas jest pod wodą, a mieszkańcy, chcąc dostać się do swoich domów, używają kajaków. Zapis naszej relacji z sytuacji powodziowej w Polsce z 19.09.2024 r.
- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy w starych mundurach Służby Kontrwywiadu Wojskowego rozpowszechniali fałszywe informacje o rzekomych planach wysadzenia wałów przeciwpowodziowych
- W czwartek z wizytą do Wrocławia przyjechała Ursula von der Leyen - szefowa Komisji Europejskiej
- Z czwartkowego raportu wojewody opolskiego wynika, że stabilizuje się sytuacja powodziowa w regionie
- W związku z powodzią zawieszono zajęcia w 439 szkołach, przedszkolach i placówkach - podał MEN
- Szpital polowy w Nysie przyjął już pierwszych pacjentów
- Orlen obniża ceny paliwa na części stacji w południowo-zachodniej Polsce
- "System miejski wytrzymał" - poinformowały władze Wrocławia, podsumowując walkę z wielką wodą
TUTAJ ZNAJDZIECIE ZAPIS NASZEJ ŚRODOWEJ RELACJI NA ŻYWO>>>
ZAPRASZAMY DO NASZEJ NOWEJ RELACJI.
Mieszkańcy Wrocławia wspólnie z 300 żołnierzami WOT-u uratowali pękający wał Janówek-Pracze. Pracowali w trudno dostępnym terenie, na namokniętym wale.
Sześć zespołów z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów zostało oddelegowanych do oceny stanu przepraw na terenach dotkniętych powodzią - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Dodał, że pierwsze grupy ekspertów już w piątek dotrą na Opolszczyznę.
Minister poinformował też, że do czwartkowego południa zarejestrowano 100 zgłoszeń dotyczących możliwości przewiezienia ciężarówkami pomocy humanitarnej dla powodzian bez pobierania opłat drogowych.
Brzeg Dolny ani myśli spać - do miasta na północny zachód od Wrocławia zbliża się ogromna fala powodziowa. Według prognoz może osiągnąć nawet 938 cm. Stan alarmowy na tym odcinku wynosi 630 cm. Burmistrz zaapelował do mieszkańców o umacnianie wałów i długo nie musiał czekać.
Worki z piaskiem, które dźwigają mieszkańcy Brzegu Dolnego, mają pomóc w obronie nie tylko tego miasta, ale też okolicznych wiosek.
W piątek o godz. 7 rano we Wrocławiu ponownie zbierze się sztab kryzysowy, który będzie poświęcony m.in. kwestiom zdrowotnym i epidemiologicznym. Weźmie w nim udział minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Mariusz Feltynowski przekazał, że strażacy zbudują mobilne laboratorium w Stroniu Śląskim. We współpracy z wojskiem Państwowa Straż Pożarna prowadzi termowizyjna obserwację umocnień przeciwpowodziowych.
Cały czas zmniejszamy odpływy zbiorników, nie dokładamy wody do rzek - przekazała szefowa Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Podkreśliła również, że trwa uszczelnianie korpusu wału przeciwpowodziowego na Odrze w Opolu.
Na terenach popowodziowych zadania realizuje 20 tys. żołnierzy, 500 podchorążych i 500 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej - przekazał podczas posiedzenia sztabu kryzysowego dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Krzysztof Stańczyk.
Liczba śmiertelnych ofiar powodzi nie powiększyła się, czyli dalej mamy siedem - poinformował komendant główny policji Marek Boroń.
Premier Donald Tusk zapowiedział, że każdy, kto zostanie przyłapany na szabrownictwie na terenach objętych stanem klęski żywiołowej, będzie surowo ukarany, "surowiej niż w innych okolicznościach". Zastanówcie się, naprawdę, nie raz, tylko dziesięć razy - powiedział szef rządu.
Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Robert Czerniawski przekazał, że w Opolu, Brzegu i Oławie obserwowane są już spadki poziomu wody, a w piątek takie pierwsze spadki będą notowane we Wrocławiu. Natomiast wzrosty nastąpią m.in. w Brzegu Dolnym, Malczycach i Ścinawie.
Możliwość sprawdzenia aktualnych ostrzeżeń hydrologicznych IMGW w danym regionie oraz dostęp do informacji, jak postępować wobec zagrożenia powodziowego lub w trakcie powodzi - to dwa elementy usługi "Alert powodziowy" wprowadzonej właśnie do aplikacji mObywatel.
Łatwo i szybko dostępna, a przede wszystkim wiarygodna informacja o zagrożeniach związanych z powodzią to kluczowy aspekt bezpieczeństwa. Dlatego w aplikacji mObywatel od teraz każdy szybko sprawdzi aktualne ostrzeżenia o zagrożeniach powodziowych w swojej okolicy. Dowie się też, co robić w sytuacji zagrożenia powodziowego - podkreślił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Premier Donald Tusk poinformował w czwartek, że dwaj zatrzymani mężczyźni, którzy siali dezinformację ws. rzekomego wysadzania wałów przeciwpowodziowych używali mundurów służby kontrwywiadu wojskowego dawnego wzoru. Szef rządu podziękował za współdziałanie ABW i policji w tej sprawie.
Od godz. 20:00 w woj. lubuskim decyzją wojewody lubuskiego Marka Cebuli zostaje wprowadzony alarmy powodziowy dla powiatów: zielonogórskiego, gorzowskiego, wschowskiego, nowosolskiego, krośnieńskiego oraz słubickiego.
Alarm ma ostrzegać, ale nie straszyć - podkreślił w rozmowie z PAP Sławomir Pawlak, dyrektor biura wojewody lubuskiego.
Alarm obowiązuje do odwołania.
100 tys. zł na usuwanie skutków powodzi dla powiatu kłodzkiego przekaże powiat bielski, który sam został poszkodowany przez wielką wodę. Decyzję taką radni podjęli jednogłośnie na sesji w czwartek.