Szczepionki przeciw tężcowi są bezpłatnie dostępne w szpitalnych oddziałach ratunkowych i placówkach podstawowej opieki zdrowotnej - poinformował w czwartek podczas posiedzenia sztabu kryzysowego wojewoda śląski Marek Wójcik. Wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar zapowiedział z kolei spotkanie z mieszkańcami, którzy ucierpieli wskutek powodzi.

Szczepienia na tężec dla powodzian już dostępne

Wojewoda śląski poinformował, że bezpłatne szczepionki przeciw tężcowi dla osób z terenów dotkniętych powodzią są dostępne w SOR-ach i placówkach POZ.

To są bezpłatne szczepionki poekspozycyjne dla osób, które zraniłyby się na przykład w trakcie sprzątania swoich posesji - wyjaśnił wojewoda śląski. Dodał, że "w miarę potrzeb szczepionki te będą również w dyspozycji powiatowych inspektorów po to, żeby uzupełnić zapasy w POZ-ach".

Uzgodniliśmy również zasady bezpłatnych badań studni pod kątem przydatności wody do spożycia - poinformował.

RBC ostrzega przed kontaktem z wodą powodziową

Ponieważ ludzie zaczęli już sprzątać zalane piwnice i zniszczone domy oraz ratować to, co stanowi dorobek ich życia, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało pilny alert dotyczący kontaktu z wodą powodziową dla województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

"Uwaga! Kontakt z wodą powodziową może zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt. Nie jedz żywności, która miała kontakt z wodą - wyrzuć ją bez względu na stan opakowania" - napisano.

RCB zaleca również m.in., by unikać kontaktu z wodą powodziową oraz nosić wodoodporne ubrania i gumowce, aby zminimalizować ryzyko kontaktu skóry z zanieczyszczeniami. Bezwzględnie należy też dokładnie myć ręce po każdym kontakcie z wodą powodziową i przedmiotami, które miały z nią styczność oraz dezynfekować wszystkie powierzchnie, jeśli woda powodziowa dostała się do domu.

RELACJĘ NA ŻYWO RMF FM dotyczącą aktualnej sytuacji powodziowej można śledzić TUTAJ.