Sejm poparł w poniedziałek projekt ustawy PiS ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020. Ustawa zakłada, że jeśli na terytorium Polski ogłoszono stan epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów. Ustawa trafi teraz do Senatu. To nowy projekt Prawa i Sprawiedliwości, który klub złożył w poniedziałek w trakcie przerwy w obradach posłów – projekt w wcześniejszym kształcie nie został przyjęty przez posłów, jako element obrad Sejmu.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :


Wieczorem Sejm ustawę uchwalił. Za przyjęciem ustawy - z trzema poprawkami PiS - opowiedziało się 230 posłów, 226 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

Ustawa zakłada, że wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. To samo rozwiązanie będzie miało zastosowanie w drugiej turze wyborów. Głosowanie będzie odbywać się bez przerwy od godziny 6 do godziny 20.

Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu.

Szczegóły znajdziesz tutaj>>>

22:10

Sejm w poniedziałek o godz. 22 przerwał obrady; wznowi je we wtorek o godz. 15.

22:03

21:52

Pod głosowanie został poddany wniosek  o odrzucenie w całości projektu w sprawie sposobu przeprowadzenia wyborów.

227 posłów było "za", 230 "przeciw", 2 wstrzymało się od głosu. Wniosek został odrzucony.

Posłowie głosują teraz  nad poprawkami do projektu.

21:51

21:43

W sprawie głosowania nr 39 marszałek powiedziała, że z wydruku wynika, iż wszyscy posłowie głosowali - poza trzema z PiS. - Po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów tego wniosku nie przyjmuję - oświadczyła Elżbieta Witek.

21:41

Marszałek Elżbieta Witek wznowiła obrady Sejmu.

21:15

Za wyrzucenie albo przetrzymanie w domu karty do głosowania grozi 3 lata więzienia. To oznacza, że nawet jeśli wyborca nie będzie chciał wziąć udziału w wyborach, to będzie miał obowiązek umieszczenia jej w nadawczej skrzynce pocztowej. Te obawy - w rozmowie z reporterem RMF FM - potwierdza konstytucjonalista profesor Ryszard Piotrowski. Zmusza się w tym przepisie obywateli do tego, żeby uczestniczyli w przedsięwzięciu, które ma z wyborami niewiele wspólnego - podkreśla konstytucjonalista.

21:09

Koalicja Obywatelska złożyła wniosek o reasumpcję głosowania nr 39. Marszałek Sejmu zwołała w tej sprawie Konwent Seniorów.


Opozycja, czyli KO, Lewica, PSL-Kukiz15 i Konfederacja mogły w poniedziałek odrzucić projekt PiS ws. głosowania korespondencyjnego w pierwszym czytaniu, miały do tego odpowiednią większość - wynika z protokołu głosowania. Przeciw odrzuceniu głosowało jednak dwóch posłów PSL i jeden KO.

Wniosek o odrzucenie propozycji PiS w pierwszym czytaniu złożyły kluby: Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz PSL-Kukiz15. Z protokołu głosowania, który dostępny jest na stronie sejmowej wynika, że opozycja, czyli kluby: KO, Lewicy, PSL-Kukiz15 oraz koło Konfederacji, gdyby zachowała jedność, miała szansę odrzucić projekt.

Marszałek Witek poinformowała, że wpłynął wniosek Koalicji Obywatelskiej o reasumpcję w sprawie tego głosowania. Przerwa w obradach do godz. 21:30.

20:48

Projekt PiS ws. głosowania korespondencyjnego, to kpina z konstytucji, logiki, obywateli i z rozumu; PiS igra ze zdrowiem i życiem Polaków, ich żądza władzy sprawi, że wybory ze święta demokracji zmieni się w taniec na trumnach - powiedział w poniedziałek w Sejmie Krzysztof Śmiszek (Lewica).

Śmiszek ocenił, że w Sejmie "mamy dziś "dzień świstaka"", gdy izba wielokrotnie, nawet tego samego dnia, zajmuje się przepisami prawa wyborczego, zamiast pomocą obywatelom, którzy ucierpieli w wyniku epidemii koronawirusa i kryzysu nią spowodowanego. Dzisiaj Sejm został zagoniony przez PiS-owską większość do bezsensownej rozmowy o głosowaniu korespondencyjnym, nie o wsparciu dla was, zmarnowaliśmy kolejny dzień, marnujemy bezcenny czas. Ten Sejm od tygodnia nie przyjął żadnego rozwiązania, które wychodzi naprzeciw waszym potrzebom, problemom - powiedział poseł Lewicy, zwracając się do obywateli.

20:37

20:36

Sejm odrzucił w poniedziałek wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 r. Posłowie przeszli do drugiego czytania projektu.

Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu głosowało 225 posłów, 230 było przeciw, a 2 posłów wstrzymało się od głosu.

20:35

Przeprowadzenie wyborów prezydenckich w maju to odebranie Polakom praw politycznych do głosowania i do prowadzenia kampanii wyborczej - ocenił poseł Konfederacji Krzysztof Bosak w sejmowej debacie nad projektem PiS dot. głosowania korespondencyjnego.

20:33

Występujący w imieniu wnioskodawców Krzysztof Sobolewski (PiS) zaapelował do posłów "o powściągnięcie emocji, zawieszenie walki politycznej" oraz o "odłożenie na bok wszelkich uprzedzeń i partykularnych interesów partyjnych".

W nadzwyczajnej sytuacji pokażmy, że potrafimy, nie gorzej niż inne narody, współdziałać dla dobra obywateli w pierwszej kolejności, a także poszanowania fundamentalnych zasad demokracji. To nie czas na przepychanki, dezinformację i jałowe spory - apelował Sobolewski. Dodał, że wspólnym celem klasy politycznej powinna być jak najwyższa frekwencja wyborcza, osiągnięta bez narażania zdrowia i życia obywateli

20:24

20:21

20:00

19:50

Ten projekt ma służyć Polakom i uchronić wiele firm przed upadkiem - odpowiadał Łukasz Schreiber z Prawa i Sprawiedliwości na zarzuty opozycji. Głosowanie korespondencyjne, zamiast w lokalu wyborczym, to jest także ochrona zdrowia Polaków - przekonywał.

Poseł PiS odniósł się do sześciu, jak to określił, "fake newsów" na temat intencji, jakie przyświecają Prawu i Sprawiedliwości w dążeniu do przeprowadzenia wyborów prezydenckich w drodze głosowania korespondencyjnego.

Pierwszy z nich, wyjątkowo podły muszę powiedzieć, to że wnioskodawcy zajmują się tylko tematem wyborów. Otóż Wysoka Izbo, chcę zapewnić, że rząd premiera Mateusza Morawieckiego, większość parlamentarna pod przewodnictwem prezesa Jarosława Kaczyńskiego przede wszystkim dziś mają na celu walczyć o zdrowie i życie Polaków. Mają na celu walczyć o miejsca pracy - podkreślił Schreiber. Dodał, że celem rozpatrywanego projektu jest właśnie walka o zdrowie i życie Polaków.

Kolejne "fake newsy", do których się odnosił, dotyczyły braku dążenia PiS do kompromisu, sensowności głosowania korespondencyjnego, możliwości przesunięcia terminu wyborów, możliwości wprowadzenia stanu nadzwyczajnego oraz zarzutów, że PiS "kalkuluje" w sprawie terminu wyborów. Polityk PiS zarzucił opozycji odrzucenie kompromisowej - w jego odczuciu - propozycji zmian w konstytucji, zgłoszonej przez lidera Porozumienia Jarosława Gowina. Dowodził też, że wyborów - wbrew twierdzeniom m.in. opozycji - nie można przesunąć w zgodzie z konstytucją. Konstytucja jasno stanowi, że te wybory muszą się odbyć w terminie - powiedział

19:44

Trwa dyskusja, w czasie której padają ostre słowa. Szef PO Borys Budka z Platformy Obywatelskiej przekonywał, że cel nowego projektu jest jeden - utrzymanie władzy za wszelką cenę. To już naprawdę zakrawa o pomstę do nieba, to co robicie. Nie macie za grosz wstydu. Oszukiwaliście, oszukujecie i będziecie oszukiwać - mówił wzburzony Budka

19:29

19:18

Posłowie zgodzili się na uzupełnienie porządku obrad o nowy projekt PiS-u.

19:15

Grzegorz Braun wnioskował o odroczenie posiedzenia. Argumentował, że posłowie chcieliby się zapoznać z opiniami ekspertów, na które PiS powoływało się, przedstawiając nowy projekt ustawy ws. glosowania korespondencyjnego. Wniosek został odrzucony.

19:15

Szef PO Borys Budka wniósł o przerwę i przedstawienie Konwentowi Seniorów opinii prawnych o zgodności projektu ustawy, autorstwa PiS, z konstytucją i prawem UE. Witek poinformowała, że są opinie Biura Analiz Sejmowych do projektu ustawy.

19:13

Marszałek Sejm Elżbieta Witek zapewniła, że wszystkie projekty ustaw, autorstwa klubów opozycji, będą rozpatrywane. Przekazała jednocześnie, że opinie prawne do tych projektów spłynęły dopiero w poniedziałek po południu.

19:11

Posiedzenie Sejmu rozpoczęło się z opóźnieniem. Poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek złożył wniosek o przerwę w obradach i uzupełnienie porządku obrad o projekty, autorstwa posłów Lewicy, dotyczące ochrony miejsc pracy. Poinformował też o uruchomieniu strony internetowej z białą księgą "zaniedbań i nieprawidłowości w czasach zarazy". Wniosek nie został przyjęty.

18:40

Jest to dalszy ciąg "kręcenia", kluczenia przez PiS i zmieniania zasad przed wyborami oraz zajmowania się tym co dzisiaj najmniej interesuje Polaków - powiedział PAP poseł Krzysztof Paszyk (PSL-Kukiz15) pytany o nowy projekt PiS ws. głosowania korespondencyjnego.

Według niego, "PiS drugi tydzień podgrzewa serial pod tytułem - jak mimo wszystko zrobić wybory".

18:30

To kompletny absurd, PiS próbuje kupić sobie tydzień na to, żeby Poczta Polska mogła przygotować głosowanie korespondencyjne - w ten sposób projekt PiS oceniła wiceszefowa klubu Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka.

Jak zauważyła, premier Mateusz Morawiecki mówił w poniedziałek w Sejmie, że spodziewany szczyt zachorowań na COVID-19 przypadnie w maju, w czerwcu.

Więc (politycy PiS) uważają, że w ten sposób kupują sobie tydzień na co? Na to, żeby w Poczcie Polskiej wszystko poukładać? W Poczcie, do której dzisiaj stoją gigantyczne kolejki? W Poczcie, która kompletnie nie jest dzisiaj przygotowana do obsłużenia tak skomplikowanej rzeczy jak wybory - pytała Nowacka.

Zdaniem Nowackiej, nie ma ponadto podstawy prawnej, dzięki której można byłoby zmienić termin zarządzonych już wyborów. Nie ma takiego przepisu, który by na to pozwalał. Jedyne co mogą zrobić, to prędzej czy później wprowadzić stan klęski żywiołowej - oceniła wiceszefowa klubu KO. 

18:10

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski poinformował, że jego klub będzie chciał odrzucenia projektu. Ten projekt pokazuje, że PiS chce desperacko prezydentury dla Andrzeja Dudy, choćby po trupach - byle do celu. W zasadzie nic się w nim nie zmienia - data może być przesunięta o kilka dni, a to z punktu widzenia bezpieczeństwa Polaków i prawidłowości przeprowadzenia wyborów - nadal niedopuszczalne - ocenił polityk.

Według niego, "PiS ponownie próbuje złamać regulamin Sejmu i konstytucję, pracując nad przepisami wyborczymi, niezgodnie z zawartymi w nich terminami".

Według Gawkowskiego, "ta wrzutka PiS pokazuje, że lider Porozumienia Jarosław Gowin został oszukany, pokonany i ostatecznie spacyfikowany, a jego ugrupowanie - ośmieszone i pozbawione wiarygodności".

18:05

Złożenie przez PiS nowego projektu ws. głosowania korespondencyjnego jest trikiem, którego celem jest obejście wyników przegranego głosowania - ocenił kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak.

Nowy projekt jest tożsamy z poprzednim, w sprawie którego PiS przegrał głosowanie w Sejmie. Jesteśmy przeciwni głosowaniu w 100 proc. korespondencyjnemu w czasach epidemii, ponieważ nasze państwo nigdy takiego głosowania nie prowadziło i nie jest do niego przygotowane - powiedział PAP Bosak.

18:02

Prawo i Sprawiedliwość - w nowym projekcie ustawy - chce dać marszałek Sejmu prawo do przełożenia terminu wyborów o tydzień. Jak zauważa dziennikarz RMF FM Patryk Michalski, na pierwszy rzut oka to projekt niemal identyczny co wcześniejsze dwa projekty w sprawie wyborów kopertowych, ale w ostatnim artykule tego najnowszego PiS zaszyło prawdziwą polityczną bombę atomową. Partia rządząca  - pod pozorem wprowadzenia zwykłej ustawy - właściwie zawiesza działanie Kodeksu wyborczego i opisanych w nim zasad przeprowadzenia wyborów prezydenckich.

PiS daje nawet marszałek Sejmu możliwość przesunięcia terminu wyborów prezydenckich o tydzień - na 17 maja - co jest jawnym naruszeniem konstytucji. Dotychczas ogłoszony już termin wyborów mógł znieść jeden ze stanów nadzwyczajnych. Jak podkreśla Patryk Michalski, projekt ustawy PiS pokazuje, że partia rządząca za wszelką cenę chce doprowadzić do wyborów kopertowych 17 maja. 

17:40

17:34

Zgodnie z nowym projektem PiS, w wyborach prezydenta w 2020 r., art. 289 ustęp 1 Kodeksu wyborczego nie znajduje zastosowania.

Przepis ten stanowi, że wybory prezydenckie "zarządza marszałek Sejmu nie wcześniej niż na 7 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej i wyznacza ich datę na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej".

17:33

Jeśli na terytorium Polski ogłoszono stan epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego w wydanym wcześniej postanowieniu; nowy termin musi odpowiadać terminom przeprowadzenia wyborów prezydenta określonym w konstytucji - zakłada projekt PiS.

Z konstytucji wynika, że wybory prezydenckie mogą odbyć się 3, 10 lub 17 maja.

17:20

Klub PiS złożył nowy projekt w sprawie zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Sejm ma się nim zająć jeszcze w poniedziałek.

15:00

 Wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek wyraził nadzieję, że poniedziałkowe głosowanie spowoduje, że "wejdziemy w normalny tryb procedowania zmian w Kodeksie wyborczym".

Bo te przepisy, które przedstawiono dzisiaj są przepisami wyborczymi i zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, nie mogą być procedowane na sześć miesięcy przed wyborami - powiedział.

14:54

Dzisiejsze głosowanie to wzmocnienie siły, rozsądku i odpowiedzialności całej opozycji - powiedział szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski komentując to, że projekt PiS ws głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich nie został wprowadzony do porządku obrad Sejmu.

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski ocenił, że "dzisiaj w polskim parlamencie w głosowaniu wygrał rozsądek i demokracja". Wygrało bezpieczeństwo obywateli i przeświadczenie, że wybory powinny odbyć się w innym terminie niż 10 maja.

Przez ostatnie dni Lewica w gmachu polskiego parlamentu walczyła przede wszystkim o pracowników i przedsiębiorców. Walczyła, aby nie zajmować się sprawami wyborów, a zająć się tym, że dziesiątki tysięcy ludzi traci pracę, że setki tysięcy przedsiębiorstw się zamyka, że rząd Mateusza Morawieckiego nie odpowiada na pytania, jak pomóc obywatelom tylko, jak doprowadzić do tych wyborów 10 maja - mówił.

14:32

Jak informuje dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka, ostatecznie obrady Sejmu mają zostać wznowione o 18:30.

14:06

Sejm wznowi obrady w poniedziałek o godz. 15 - poinformował PAP wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL).

Wcześniej marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłaszając przerwę w obradach powiedziała, że potrwa ona do wtorku do g.15. Wicemarszałek Zgorzelski powiedział PAP, że była to pomyła marszałek Witek.

13:45

Przerwa w obradach została wyznaczona do wtorku do godziny 15.

13:41

To bardzo ważne żeby mówić jednym głosem, żebyśmy byli w stanie zatrzymać to szaleństwo. Dzisiaj początek nastąpił, opozycja głosowała, jak zawsze w sprawach fundamentalnych, razem. Od samego początku mówiliśmy, że wybory 10 maja to szaleństwo - oświadczył podczas późniejszej konferencji prasowej lider PO Borys Budka.

Dzisiaj nie dopuściliśmy do tego, aby igrać życiem i zdrowiem Polaków, dzisiaj pokazaliśmy, że zwycięstwo z PiS jest możliwe - podkreślił Budka.

13:32

W głosowaniu nad projektem wstrzymali się: Jarosław Gowin, Iwona Michałek i Magdalena Sroka, a sprzeciw z klubu PiS zgłosili: Wojciech Maksymowicz, Grzegorz Puda i Michał Wypij. Nie zagłosował  Andrzej Kryj.

Cała opozycja solidarnie zagłosowała przeciw.

13:27

Wyniki głosowania

13:23

13:22

Marszałek Sejmu ogłosiła przerwę w obradach do wtorku do godziny 15.

13:20

13:17

Sejm odrzucił wniosek o rozpatrywanie ustawy w sprawie wyborów korespondencyjnych. 228 posłów było za, 228 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.

13:14

Sejm głosuje nad przyjęciem pod obrady projektu w sprawie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich.

13:10

Sejm przyjął kandydaturę mec. Bartłomieja Sochańskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Za jego kandydaturą było 234 posłów, 223 było przeciw, 2 się wstrzymało.

13:07

Rozpoczęło się głosowanie nad kandydaturą mec. Bartłomieja Sochańskiego na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

13:03

Na mównicę, jako przedstawiciel klubu Prawa i Sprawiedliwości wyszedł Jarosław Kaczyński.

13:00

12:58

Jak informują posłowie opozycji, system do glosowania nie działa zbyt dobrze. Poseł PO Michał Gramatyka napisał na Twitterze, że zagłosował za odrzuceniem informacji premiera Morawieckiego, ale w systemie jego głos został odnotowany "przeciw".

12:51

Opinię komisji sprawiedliwości i praw człowieka przedstawia Marek Ast.

12:47

Sejm przeszedł do głosowania nad kandydaturą mec. Bartłomieja Sochańskiego na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Jego życiorys sprawozdaje poseł Anna Milczanowska.

12:40

Sejm przyjął informację premiera Morawieckiego do wiadomości.

12:39

Trwa głosowanie nad odrzuceniem informacji prezesa Rady Ministrów o walce z koronawirusem.

12:38

Sejm odrzucił wniosek.

12:37

Sejm głosuje teraz nad wnioskiem o zarządzenie przerwy w obradach.

12:35

W obradach Sejmu bierze udział 427 posłów.

12:34

Marszałek Elżbieta Witek wznawia obrady Sejmu.

12:28

12:21

Przerwa w obradach została przedłużona do 12:30.

12:19

Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że większość posłów Porozumienia poprze pomysł głosowania korespondencyjnego. Dzisiejsza propozycja głosowania korespondencyjnego jest poprawieniem przyjętego wcześniej rozwiązania. Większość Porozumienia poprze ten pomysł - stwierdziła minister rozwoju.

12:15

Dzisiaj zostanie złożony projekt zmiany konstytucji z podpisami klubu PiS, w tym z podpisami prezesa Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego - powiedział Gowin.

12:10

Jarosław Gowin powiedział, że będzie pracował w Sejmie nad poparciem dla jego pomysłu zmiany konstytucji i wydłużenia kadencji obecnego prezydenta o 2 lata.

12:08

Na stanowisko wicepremiera Porozumienie rekomenduje Jadwigę Emilewicz. Porozumienie pozostaje w koalicji rządzącej.

12:06

Jarosław Gowin powiedział, że sam nie poprze pomysłu przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych 10 maja, ale swoim posłom przekazał, żeby "dać projektowi szansę".

12:02

12:01

Jarosław Gowin podał się do dymisji z funkcji wicepremiera. Porozumienie pozostaje częścią Zjednoczonej Prawicy; rekomendowaliśmy na funkcję wicepremiera Jadwigę Emilewicz - powiedział Gowin.

11:52

Swoje przemówienie zakończył minister Łukasz Szumowski. Marszałek Ryszard Terlecki zarządził przerwę do 12:20. Wtedy odbędzie się blok głosowań. Posłowie będą głosować nad przyjęciem informacji premiera, a także nad głosowaniem korespondencyjnym w wyborach prezydenckich.

11:51

Nikt nie mówił, że polska służba zdrowia jest "mlekiem i miodem płynąca", ale wykonujemy 8 tys. testów na dobę, walczymy o sprzęt - wyliczał minister zdrowia. 

11:50

Walczymy na rynkach całego świata, aby zakupić środki ochronne - zadeklarował Szumowski.

11:48

Medycy mają pierwszeństwo testowania - powiedział Szumowski.

11:47

Obecnie mamy 4,2 tysiąca zakażonych. Mielibyśmy 16,5 tys., osób zakażonych, gdybyśmy nie wprowadzili obecnych środków i ograniczeń w przemieszczaniu - stwierdził szef resortu zdrowia.

11:45

Mamy 1800 pacjentów w szpitalach zakaźnych jednoimiennych. Na 10 tys. łóżek, mamy 107 pacjentów na respiratorach, Respiratorów mamy ok. 1500 w szpitalach zakaźnych i jednoimiennych - poinformował Szumowski.

11:43

Pogłoski o moim skrajnym wyczerpaniu są przedwczesne. Nie przypominam sobie też mojej wypowiedzi, w której mówiłem, że w ministerstwie mam mało pracy - zaczął Szumowski.

11:40

Po serii pytań posłów na mównicę wyszedł minister zdrowia Łukasz Szumowski.

11:29

11:26

11:21

W imieniu koła Konfederacji przemawiał Krzysztof Bosak. Polska powinna być rajem podatkowym dla Polaków. Trzeba rozpocząć obniżanie podatków dla polskich przedsiębiorców i pracowników. To jedyna rozsądna droga - powiedział.

11:16

11:15

W imieniu Polskiego Stronnictwa Ludowego głos zabrał Władysław Kosiniak-Kamysz: Trzy sprawy są najistotniejsze: utrzymanie sprawnego systemu ochrony zdrowia, prawdziwa tarcza antykryzysowa i pakt solidarności pomiędzy opozycją a rządzącymi, na podstawie którego zostanie nakreślony plan działań na najbliższe miesiące - powiedział kandydat na prezydenta.

11:09

Zmarnowaliście te 3 miesiące, a skala zaniechań jest olbrzymia. Szpitale alarmują, że nie mają odpowiedniego sprzętu, lekarze i pielęgniarki chorują na koronawirusa bo ich nie potrafiliście wyposażyć, ratownicy medyczni na cztery osoby mają jeden kombinezon ochronny - powiedział Gawkowski.

11:08

Lewica proponuje, żeby na czas kryzysu wprowadzić świadczenie kryzysowe dla każdego, kto w czasie epidemii stracił pracę lub zamknął firmę. Takie świadczenie, w wysokości płacy minimalnej, będzie wypłacane przez cały czas trwania kryzysu.  Wierzę, że tym razem pan nie wyrzuci pomysłu do kosza, bo gdy tydzień temu PiS odrzuciło wszystkie 200 poprawek jakie zgłosiliśmy. Odrzuciliście pomimo, że dobrze wiecie że miały pomagać ludziom godnie żyć - stwierdził poseł Lewicy.

11:05

Jeżeli nie macie własnych pomysłów, to są do wykorzystania te zgłoszone przez Lewicę. Raz już to Panu z tego miejsca mówiłem ale może trzeba powtarzać do skutku. Posłanki i Posłowie Lewicy codziennie otrzymują dziesiątki listów dot. obawy i strachu o przyszłość. Co ma powiedzieć mąż żonie, którego firma się właśnie zamknęła? Co ma powiedzieć dzieciom Pani Teresa z Suwałk, samotna matka, która dostała wypowiedzenie 31 marca? Co mają powiedzieć młodzi Janek i Marta ze Zgorzelca, którzy do tej pory pracowali na śmieciówkach, a mają ratę kredytu za mieszkanie? Nie słyszycie w PiS-ie zmartwienia ani rozpaczy w ich głosie, prawda? - pytał Gawkowski.

11:04

Dość tego! W społeczeństwie dojrzewa bunt i najwyższa pora skończyć tę Waszą farsę. Domagamy się wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. To konstytucyjny sposób przeniesienia wyborów. Ma też pełne uzasadnienie w obecnej sytuacji epidemicznej. Niech nie przyjdzie Wam do głowy wprowadzać stanu wyjątkowego, bo ludzie przyjdą po Was szybciej niż myślicie. Przełóżcie te wybory i zacznijcie zajmować się tym, co ważne -powiedział Gawkowski.

11:02

11:01

11:00

10:58

Owszem, pracujecie, nawet po nocach. Ale na Nowogrodzkiej, gdzie od tygodnia trwają partyjne przepychanki z wicepremierem Gowinem w sprawie wyborów. W ciągu tygodnia nie złożyliście ani jednej ustawy. Ani jednego projektu, który pomógłby zwalnianym pracownikom czy bankrutującym firmom. Za to złożyliście dwie ustawy dotyczące zmieniające kodeks wyborczy. To pokazuje wasze priorytety - powiedział Gawkowski.

10:54

W imieniu Lewicy przemawia poseł Krzysztof Gawkowski. Pan premier mówił długo, ale jak zwykle niczego nie powiedział. Te wszystkie prezentowane dane, nie mają żadnego pokrycia w faktach. Dlaczego pan nie wspomniał, że w marcu prawie pół miliona osób straciło pracę? Dlaczego pan nie powiedział, że kilkaset tysięcy firm zawiesiło działalność lub po prostu zbankrutowało? - stwierdził.

10:50

Apeluję o zaprzestanie propagandy. Niedawno marszałek Terlecki mówił, że mamy najlepszy system ochrony zdrowia. Premier Morawiecki kazał Niemcom się uczyć od Polski. Apeluję o uczciwość. Jesteśmy gotowi do wspólnej pracy nad najlepszymi rozwiązaniami. Ale apeluję: choć raz bądźcie uczciwi - powiedział Budka.

10:47

W imieniu Platformy Obywatelskiej na mównice wyszedł Borys Budka. Gdzie byliście, kiedy proponowaliśmy 20 miliardów na służbę zdrowia? Kiedy upominaliśmy się o prawa opiekunów osób niepełnosprawnych? Kiedy chcieliśmy pomóc wszystkim polskim firmom? Odrzuciliście wszystkie nasze poprawki. (...) Płacząca matka 3-latka i 11-latka pracowała w hotelu, zamknięto z dnia na dzień jej miejsce pracy. To są ludzkie tragedie. A Wy proponujecie, żeby poczta czytała naszą korespondencję - powiedział.

10:39

Po informacji premiera Mateusza Morawieckiego na mównicę wejdą przedstawiciele wszystkich ugrupowań i kół parlamentarnych. W imieniu Prawa i Sprawiedliwości przemawia poseł Tomasz Latos.

10:38

Zachęcam do przeanalizowania ekspertyz, którymi się posługujemy. Nikt nie wie, w jaki sposób będzie przebiegał ten kryzys. Pandemia przypomina do pewnego stopnia wpływ, jaki miały wszystkie kryzysy jednocześnie. (...) Kryzys jest nietypowy, bo uderza w stronę popytową i podażową gospodarek. Z dużą dozą ostrożności musimy podchodzić do wielu działań. Trzeba konsolidować podejście w ramach polityk gospodarczych, z ostrożnością podchodzić do podejmowanych działań - powiedział w Sejmie premier.

10:35

Kierujemy misje pomocowe do innych krajów. Służy to także zdobywaniu doświadczenia - powiedział Morawiecki.

10:30

Epidemia uderzyła w podstawy gospodarki. Dotknęło to Unię Europejską, która musi teraz zbudować odważny pakiet dla gospodarki. Polska od kilku lat na arenie unijnej mówi głośno - koniec z rajami podatkowymi. To pozwoli uzyskać niezbędne środki - powiedział Morawiecki.

10:28

Do Polski przyjechał już transport 165 nowych respiratorów z 1000 zamówionych - stwierdził premier.

10:27

"200 tys. firm złożyło wnioski do odpowiednich instytucji. Na koniec tego tygodnia spodziewamy się 280 tys. takich wniosków" - poinformował Morawiecki.

10:25

Musimy odbudować polski potencjał produkcyjny, ale też trwałe przebudować strukturę produkcji, aby zabezpieczyć się na przyszłość  - stwierdził premier.

10:23

Stoimy przed ogromną niewiadomą w życiu społecznym i gospodarczym. Kryzys, który jest udziałem całego świata, stał się przedmiotem ogromnej troski i analiz - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

10:21

Cały czas zwiększamy liczbę przeprowadzanych testów na obecność koronawirusa. Obecnie jest to 6-7 tysięcy, w najbliższych dniach będzie to 8-9 tysięcy - stwierdził Morawiecki w Sejmie.

10:19

10:18

10:17

Staramy się czerpać wiedzę z różnych analiz. Spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami, w maju, w czerwcu - powiedział Morawiecki.

10:16

Nikt na świecie nie wie, jaki będzie dalszy przebieg epidemii koronawirusa. To powoduje, że musimy starać się zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, ale także funkcjonować w nowych warunkach - stwierdził Prezes Rady Ministrów.

10:15

10:13

Wszystko co robimy, musi służyć zatrzymaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wiemy, że musimy być poddani dyscyplinie, przestrzegać zasad i procedur - powiedział premier.

10:10

Swoje przemówienie zaczął premier Mateusz Morawiecki.

10:08

Posłowie wysłuchać mają informacji premiera Mateusza Morawieckiego nt. sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce. Przewidziane są 7-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i kół.