W Polsce potwierdzono koronawirusa u 177 osób - cztery z nich zmarły. Zakażenie koronawirusem potwierdzono u ministra środowiska Michała Wosia. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś decyzję o zawieszeniu krajowych połączeń lotniczych. Zapowiedział też przedstawienie w najbliższych dniach konkretnych działań, które mają pomóc pracownikom i pracodawcom w tym trudnym czasie. We Włoszech odnotowano już ponad 2150 ofiar śmiertelnych koronawirusa. "Zmagamy się z kryzysem nieznanym od czasów powojennych" - przyznał premier tego kraju Giuseppe Conte. Unia Europejska walczy z Donaldem Trumpem o niemiecką firmę, która pracuje nad szczepionką na koronawirusa. Poniżej relacja z 17 marca.
WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O KORONAWIRUSIE. ZOBACZ!
Od północy w niedzielę z powodu pandemii koronawirusa zamknięte są granice Polski dla osób podróżujących zarówno drogą lotniczą, lądową, jak i morską; granice będą zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców, a wracający Polacy poddawani są kwarantannie. W Polsce mogą lądować tylko loty czarterowe.
Sprawdź, które przejścia graniczne są otwarte. <<< ZOBACZ TUTAJ >>>
Zobacz również aktualną mapę zachorowań w Polsce i na świecie.
W Turcji liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła o 29. Tym samym ilość przypadków infekcji w tym kraju wynosi obecnie 47 - poinformował turecki minister zdrowia Fahrettin Koca.
"Niemal wszystkie najnowsze przypadki infekcji dotyczą bezpośrednio lub pośrednio Stanów Zjednoczonych, Bliskiego Wschodu i Europy, a trzy zakażone osoby uczestniczyły w pielgrzymce do Mekki" - napisał na Twitterze Koca.
Wcześniej w poniedziałek tureckie MSW podało, że w celu walki z koronawirusem o północy zamknięte zostaną kawiarnie, kina, kluby sportowe, restauracje i teatry. Zawieszone też zostają zbiorowe modlitwy w meczetach.
Rząd Irlandii spodziewa się, że liczba zachorowań na koronawirusa wzrośnie do końca miesiąca ze 169 obecnie do ok. 15 tysięcy - powiedział p.o. premiera tego kraju Leo Varadkar. Przewiduje on, że pandemia będzie trwała przez wiele miesięcy.
"Spodziewamy się, że do końca miesiąca może być 15 tys. osób, które będą miały pozytywny wynik testu na Covid-19. Większość z nich nie będzie potrzebowała leczenia, ale część będzie musiała być hospitalizowana i musimy zapewnić, że nie stanie się to w tym samym czasie" - powiedział na konferencji prasowej Varadkar.
Jak dotychczas w Irlandii z powodu koronawirusa zmarły dwie osoby.
Teleporada możliwa jest dla świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień - poinformował prezes NFZ Adam Niedzielski.
Rosja oferuje swoją pomoc jako ewentualny zastępczy gospodarz piłkarskich mistrzostw Europy - podają tamtejsze media. Wobec rozprzestrzeniającego się koronawirusa turniej, który miał się odbyć od 12 czerwca do 12 lipca w dwunastu krajach, raczej zostanie przełożony.
Sankt Petersburg jest jednym z 12 miast-gospodarzy najbliższego Euro, podobnie jak m.in. Rzym, Londyn, Amsterdam, Monachium czy Bilbao, ale epidemia koronawirusa na Starym Kontynencie bardzo komplikuje plany Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA).
Trudno sobie wyobrazić organizację turnieju w 12 państwach - to oznaczałoby przemieszczanie się tysięcy kibiców po całej Europie, a obecnie wiele krajów zamyka granice.
W tej sytuacja Rosja, w której oficjalnie odnotowano stosunkowo niewiele przypadków koronawirusa w porównaniu z innymi krajami Europy, oferuje swoją pomoc w kwestii samodzielnej organizacji turnieju.
Państwowa Komisja Wyborcza Serbii poinformowała, że w związku z pandemią koronawirusa i stanem wyjątkowym w kraju wybory parlamentarne, które miały odbyć się 26 kwietnia, zostają przełożone na późniejszy termin.
"Wszystkie terminy związane z procesem wyborczym zostaną ustalone po zakończeniu stanu wyjątkowego" - napisano w oświadczeniu komisji wyborczej.
Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić, który jest liderem rządzącej Serbskiej Partii Postępowej, ogłosił w niedzielę stan wyjątkowy w związku z pandemią koronawirusa. Zapowiedział, że rząd bardzo szybko wprowadzi "najostrzejsze środki zaradcze, mające ograniczyć skalę epidemii".
W przyszłym tygodniu we Włoszech można spodziewać się szczytu zarażeń koronawirusem, liczba infekcji sięgnie 30-40 tysięcy - taką hipotezę przedstawił w poniedziałek farmakolog Silvio Garattini.
Francja idzie w ślady Włoch, wprowadzając kwarantannę na terytorium całego kraju. Wyjście z domu możliwe jest wyłącznie z pisemnym uzasadnieniem i jedynie w celu wyższej konieczności: zakupów, dojazdu do pracy lub lekarza - poinformował minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner.
Do końca maja musi zostać opanowana światowa pandemia koronawirusa, by igrzyska w Tokio odbyły się w terminie - uważa prezes Francuskiego Komitetu Olimpijskiego Denis Masseglia. Z kolei "The Guardian" napisał, że opcja bez udziału publiczności nawet nie jest rozważana.
"Wydaje mi się, że jeśli do końca maja nie poradzimy sobie z pandemią, to trudno będzie przeprowadzić igrzyska w terminie. A jak kryzys minie, pojawią się pytania, kto właściwie się na nie zakwalifikował. Wtedy jednak na pewno znajdziemy najmniej szkodliwe dla wszystkich rozwiązanie" - obiecał w wywiadzie dla Reutersa Masseglia.
Nepalska policja skonfiskowała w ostatnich trzech dniach około miliona masek ochronnych przeznaczonych na czarny rynek. Z powodu epidemii koronawirusa brakuje odzieży ochronnej. Maski chirurgiczne na czarnym rynku osiągnęły cenę piętnastokrotnie wyższą od oficjalnej.
Policja przeprowadziła nalot na dom Rohita Shresthy w Satunagal na przedmieściach Katmandu, gdzie znaleziono 804 tys. masek chirurgicznych. Ponad 200 tys. sztuk odkryto również w dzielnicy Kapan, Dallu i Swayambhu
"Normalnie maski powinny kosztować 10 rupii (ok. 35 groszy), taka jest cena ustalona przez ministerstwo zdrowia, a na czarnym rynku kosztują 150 lub nawet 200 rupii (5-6,8 zł)" - tłumaczy Rakesh Tamrakar, który prowadzi aptekę w starej części Katmandu.
Śluby w Urzędach Stanu Cywilnego odbywają się zgodnie z wcześniejszym planem - poinformował stołeczny ratusz. Zaapelował przy tym o maksymalne ograniczenie liczby gości. Podał również, jak - w związku z koronawirusem - zmieniło się funkcjonowanie agend urzędu miasta.
Urząd poinformował, że formalności związane z nowo planowanymi uroczystościami ślubnymi będą załatwiane w późniejszym terminie. Obecnie można telefonicznie lub online uzyskać informacje o wymaganych dokumentach oraz zarezerwować termin ślubu.
Zaplanowany na 29 marca słynny wioślarski wyścig między osadami uniwersyteckimi Oxfordu i Cambridge na Tamizie w Londynie, zwany Boat Race, został odwołany z powodu koronawirusa - poinformowali organizatorzy.
"Ta decyzja opiera się wyłącznie na naszej trosce o dobre samopoczucie naszych drużyn, widzów, pracowników i wolontariuszy" - oświadczono.
Wyścigi ósemek z Oxfordu i Cambridge to jedne z najstarszych zawodów sportowych na świecie.
Zapowiedziane jak co roku na 6 maja zaprzysiężenie rekrutów Gwardii Szwajcarskiej zostało przeniesione na 4 października - ogłosiło dowództwo papieskiej armii. Powodem jest pandemia koronawirusa.
Francja idzie w ślady Włoch, wprowadzając kwarantannę na terytorium całego kraju. Wyjście z domu jest możliwe tylko z pisemnym uzasadnieniem i wyłącznie w celu zakupów, dojazdu do pracy lub lekarza - poinformował w poniedziałek minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner.
Castaner uszczegółowił nakaz pozostawania w domu, o którym chwilę wcześniej poinformował w orędziu do narodu prezydent Emmanuel Macron. Minister zapowiedział, że nakaz obowiązujący od południa we wtorek będzie egzekwowany przez 100 tys. policjantów. Za złamanie nakazu będzie groziła kara od 38 do 135 euro.
Rząd wprowadza również stałe i mobilne kontrole na głównych arteriach drogowych i pobocznych szlakach komunikacyjnych.
W działania związane z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa włączą się uczelnie wojskowe; podchorążowie w razie potrzeby wesprą administrację i samorządy - poinformowało MON.
"Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał kolejną decyzję w sprawie wsparcia przez Siły Zbrojne RP działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa" - poinforował resort.
Na mocy tej decyzji komendanci akademii wojskowych przekażą 18 marca br. do dyspozycji dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej siły i środki niezbędne do wsparcia służb sanitarnych oraz organów samorządu terytorialnego. Zakres działań będzie obejmował zaopatrzenie w żywność i leki dla osób potrzebujących, w tym dla osób objętych kwarantanną.
Ponadto podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej, w razie potrzeby, udzielać będą wsparcia technicznego administracji oraz samorządów w zakresie uruchamiania usług zdalnych.
Brytyjski rząd zalecił, aby w celu zatrzymania epidemii koronawirusa wszyscy ograniczyli przemieszczanie się. Premier Boris Johnson zalecił unikanie kontaktów, które nie są niezbędne, wezwał wszystkich, aby pracowali z domu, jeśli jest to możliwe.
Liczba ofiar śmiertelnych w Wielkiej Brytanii wzrosła do 55. Podejście brytyjskiego rządu do walki z epidemią było w ostatnich dniach przedmiotem coraz większych kontrowersji. W odróżnieniu od drastycznych metod wprowadzanych najpierw przez Włochy, a później przez kolejne kraje, brytyjski rząd nie decydował się na zakazywanie zgromadzeń publicznych.
“Myślę, że rzeczywistość rozwinie się na tyle, że za kilka dni będzie wręcz oczywiste, że te wybory muszą być przełożone" - ocenił Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.
Rzecznik Praw Obywatelskich był w poniedziałek gościem TVN24, gdzie został zapytany o apele części polityków o to, by wybory prezydenckie zostały przełożone. Odpowiadając Bodnar zaznaczył, że zdaje sobie sprawę z tego, że dyskusja na ten temat ma też charakter polityczny. Dodał jednak, że chodzi o jedno z podstawowych praw obywatelskich - "prawo zarówno bycia wybranym, jak i prawo do oddania głosu".
Zdaniem Bodnara, trudno mówić o "jakiejkolwiek rzetelnej kampanii", w sytuacji, kiedy zdecydowana większość kandydatów nie może jej w ogóle prowadzić. Po drugie - jak dodał - nie mogą zbierać podpisów.
"To wszystko wpływa na decyzję, aby myśleć o przełożeniu wyborów. Ja byłbym tutaj spokojny. Myślę, że rzeczywistość rozwinie się na tyle, że za kilka dni to będzie wręcz oczywiste, że te wybory muszą być przełożone" - ocenił Bodnar.
Król Belgów Filip I w orędziu poprosił rodaków o poczucie odpowiedzialności w obliczu kryzysu związanego z epidemią koronawirusa. Jak podkreślił, postawa obywateli może ratować życie w kraju.
Liczba pacjentów przyjętych do belgijskich szpitali szybko rośnie. Burmistrz Antwerpii Bart De Wever zaapelował o wprowadzenie godziny policyjnej. Kościół katolicki nie organizuje już chrztów i ślubów kościelnych.
"Belgia znajduje się obecnie w kluczowym momencie, aby powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się koronawirusa - powiedział monarcha i zaapelował do "poczucia odpowiedzialności" ludzi, szczególnie młodych.
Odniósł się też do drastycznych środków, które rząd wprowadził, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. "Nasze podejście do tego jest zasadnicze i może uratować życie" - wskazał król.
172 nowe zakażenia koronawirusem stwierdzono w Belgii w ciągu ostatnich 24 godzin
Hokeiści NHL mogą powrócić do swoich domów, w USA i Kanadzie oraz w innych miejscach globu - jeśli jest to możliwe - ale powinni poddać się kwarantannie - napisano w oświadczeniu władz amerykańsko-kanadyjskiej ligi.
Pierwotnie, gdy zawieszono rozgrywki z powodu pandemii koronawirusa władze rekomendowały zawodnikom pozostanie w miastach i w klubach, w których grają i poddanie się kwarantannie do 27 marca, chyba że przepisy stanowe będą wymagać dłuższego okresu izolacji.
Hokeiści mają informować odpowiednie osoby w klubach o swoim stanie zdrowia, ewentualnych niepokojących ich symptomach i wynikach testów.
"Prawda jest taka, że bardzo wielu Holendrów zachoruje, to mówią nam eksperci" - oświadczył premier Holandii Mark Rutte. Ostrzegł, że pandemia będzie trwać wiele miesięcy i "wszystko, co możemy zrobić, to wesprzeć gospodarkę".
"To będzie trudny okres, ale razem go przetrwamy"; rząd może tylko chronić osoby najbardziej narażone i wspierać gospodarkę, dlatego tak ważne jest, aby ludzie pomagali sobie nawzajem - powiedział Rutte podczas wystąpienia telewizyjnego transmitowanego z jego kancelarii w Hadze.
Reuters podkreśla, że takie wystąpienia premiera są niezwykle rzadkie.
Prezydent USA Donald Trump zalecił, by unikać spotkań z udziałem więcej niż 10 osób oraz restauracji i barów. Wytyczne administracji amerykańskiej, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się Covid-19, będą obowiązywać przez 15 dni.
Trump powiedział, że najtrudniejszy etap epidemii powinien zakończyć się w lipcu, sierpniu lub później.
Zapewnił, że jego administracja nie rozważa wprowadzenia godziny policyjnej, ale w niektórych miejscach kraju nie jest ona wykluczona.
Komisja Europejska zaoferowała 80 mln euro wsparcia finansowego CureVac, innowacyjnej niemieckiej firmie z Tybingi, która pracuje nad stworzeniem szczepionki przeciwko koronawirusowi.
Z przedstawicielami firmy rozmawiała w poniedziałek szefowa KE Ursula von der Leyen. W rozmowie uczestniczył również wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Ambroise Fayolle. Wsparcie miałoby formę gwarancji UE dla pożyczki EBI na identyczną kwotę w ramach instrumentu finansowego InnovFin na rzecz leczenia chorób zakaźnych w ramach programu "Horyzont 2020".
"W czasach kryzysu zdrowia publicznego sprawą najwyższej wagi jest wspieranie naszych wiodących badaczy i firm technologicznych. Jesteśmy zdeterminowani, aby zapewnić CureVac środki finansowe potrzebne do szybkiego rozwoju i produkcji szczepionki przeciwko koronawirusowi. Jestem dumna, że mamy takie firmy jak CureVac w UE. Działają tutaj, ale z ich szczepionek skorzystają wszyscy, w Europie i poza nią" - powiedziała von der Leyen.
Minister obrony USA Mark Esper oraz jego zastępca pracują ze sobą jedynie telekonferencyjnie - poinformował rzecznik Pentagonu Jonathan Hoffman. Zdecydowano się na taki krok w obawie przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
"Od dzisiaj minister obrony i jego zastępca zachowują od siebie fizyczny dystans" - wyjaśnił rzecznik. "Oznacza to, że oni i ich pracownicy będą się ze sobą kontaktować przez telekonferencje" - dodał.
Rzecznik przekazał też, że wojsko USA może postawić szpitale polowe, by pomóc władzom cywilnym w walce z epidemią.
Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w orędziu do narodu, że ze względu na pandemię koronawirusa rząd zamknie we wtorek w południe granice kraju w porozumieniu z UE. Szef państwa odwołał drugą turę wyborów samorządowych i nakazał Francuzom pozostawać w domach.
Zaostrzenie środków ostrożności w związku z Covid-19 będzie obowiązywać od wtorku od godz. 12 przez 15 dni.
"Zostańcie w domu i ograniczcie wszystkie kontakty" - zaapelował Macron. "Jesteśmy w stanie wojny o zdrowie" - dodał, uzasadniając nakaz pozostawania w domach i wychodzenia jedynie w sytuacjach niezbędnych.
Ponad 1000 żołnierzy ze specjalnej jednostki ratunkowej (UME) patroluje ulice kilkunastu miast Hiszpanii najbardziej dotkniętych przez epidemię koronawirusa - poinformowała hiszpańska minister obrony Margarita Robles.
Decyzja o użyciu wojska została podjęta po wprowadzeniu przez rząd Pedra Sancheza stanu zagrożenia epidemią.
Kanada zamyka swoje granice dla osób bez kanadyjskiego obywatelstwa lub prawa stałego pobytu - poinformował premier tego kraju Justin Trudeau.
Jedynymi wyjątkami są dyplomaci, załogi samolotów, bezpośredni członkowie rodzin Kanadyjczyków oraz "w chwili obecnej", jak to określił szef rządu, osoby z paszportem USA.
Władze Kanady jednocześnie zwiększają kontrole graniczne i dlatego samoloty rejsów międzynarodowych będą mogły lądować tylko na międzynarodowych lotniskach w Toronto, Montrealu, Vancouver i Calgary.
Od czwartku większość linii tramwajowych i autobusowych w Gdańsku będzie kursować według sobotnich rozkładów jazdy - poinformował Zygmunt Gołąb z Zarządu Transportu Miejskiego.
Wyjaśnił, że ma to związek z malejącym popytem na przejazdy środkami komunikacji miejskiej.
Od sobotnich rozkładów jazdy, które zostaną wdrożone w czwartek 19 marca, będzie kilka wyjątków.
Dotyczyć będą tramwaju numer 7 oraz autobusów numer 107, 166, 267. Pojazdy na tych liniach będą jeździć według specjalnego rozkładu jazdy. Autobus linii 157 będzie kursować według specjalnego rozkładu jazdy jak w sobotę, ale z dodatkowymi kursami w godzinach szczytu przewozowego.
Autobusy numer 195, 268, 269 i 512 będą jeździć według niezmienionego, powszedniego rozkładu jazdy; autobus numer 262 według specjalnego rozkładu, z częstotliwością co około 20 minut.
Europejskie i amerykańskie kwalifikacje bokserskie do igrzysk zostały zawieszone - poinformował Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Powodem jest rozprzestrzeniający się koronawirus. To oznacza przerwanie m.in. trwającego turnieju w Londynie z udziałem reprezentantów Polski.
Około 20 aut z obywatelami Litwy konwojowanych jest z granicy polsko-niemieckiej w Świecku na Litwę - poinformowała Straż Graniczna. Wcześniej grupa obywateli litewskich zablokowała jeden z pasów na przejściu granicznym w związku z trudnościami z wjazdem do Polski.
"Obywatele Litwy w ramach protestu na przejściu w Świecku zablokowali jeden pas ruchu, ale obecnie wszystko jest pod kontrolą. Pojechali w konwoju i trafią swobodnie do swojej ojczyzny" - zaznaczyła mjr Joanna Konieczniak rzeczniczka prasowa Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Przekazała, że wśród konwojowanych osób są także obywatele Łotwy i Estonii.
Kilkudziesięciu konsultantów PGNiG będzie od wtorku wspierać infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia - poinformowała w poniedziałek gazowa spółka.
To osoby na co dzień pracują w Contact Center PGNiG Obrót Detaliczny.
"W strategię Grupy Kapitałowej jest wpisana społeczna odpowiedzialność biznesu. Dlatego chcemy włączyć się w pomoc służbom medycznym, które codziennie pomagają tysiącom Polaków z zasługującym na najwyższy szacunek poświęceniem" - podkreślił cytowany w komunikacie prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
W szpitalu w Łańcucie zmarła czwarta w Polsce osoba zakażona koronawirusem. Jak przekazał resort zdrowia, chodzi o 67-latka, którego stan od początku określany był jako ciężki. Co istotne, mężczyzna miał tzw. choroby współistniejące. Ministerstwo Łukasza Szumowskiego poinformowało również o 21 nowych przypadkach zarażenia koronawirusem, co oznacza, że w tej chwili mamy w całym kraju 173 potwierdzone przypadki.
Rząd Rosji wprowadza od 18 marca zakaz wjazdu dla cudzoziemców z wyjątkiem dyplomatów, osób posiadających zezwolenie na pobyt w Rosji oraz pasażerów podróżujących tranzytem lotniczym. Ograniczenia, wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa mają obowiązywać do 1 maja.
Stołeczna izba wytrzeźwień zawiesza przyjmowanie nietrzeźwych - poinformował ratusz. Jeżeli osoba nietrzeźwa nie będzie się kwalifikowała na przyjęcie do szpitala z powodów zdrowotnych, ratownicy zostawią ją na miejscu - wyjaśniło pogotowie. Policja i straż miejska nie komentują decyzji miasta, która ma związek z koronawirusem.
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo "stanowczo zaprotestował" w rozmowie z jednym z najważniejszych chińskich dyplomatów Yangiem Jiechi przeciwko "rozsiewaniu plotek i dezinformacji" przez Pekin oraz obwinianie Waszyngtonu za pandemię Covid-19. Yang wyraził oburzenie "szkalowaniem" Chin przez USA.
Do rozmowy telefonicznej Pompeo i Yanga doszło w poniedziałek. Komunikaty wydane po rozmowie przez obie strony diametralnie się różniły.