Od 28 grudnia do 17 stycznia obowiązuje w Polsce tzw. narodowa kwarantanna. Oznacza to serię nowych obostrzeń, m.in. zamknięcie hoteli i stoków narciarskich oraz galerii handlowych z wyjątkiem określonych sklepów, a także 10-dniową kwarantannę dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym. O poranku dotarła do naszego kraju druga dostawa szczepionek przeciw Covid-19, obejmująca 300 tysięcy dawek. Operacja szczepień ruszyła natomiast w Polsce w niedzielę: tego dnia dawkę Comirnaty otrzymały dwa tysiące ludzi.
* Resort zdrowia poinformował w poniedziałek o 3 211 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 29 chorych na Covid-19. Równocześnie liczba ozdrowieńców w Polsce przekroczyła milion.
Aktualny bilans pandemii koronawirusa w naszym kraju to 1 261 010 wykrytych zakażeń i 27 147 ofiar śmiertelnych.
* Od poniedziałku do 17 stycznia obowiązuje w Polsce tzw. narodowa kwarantanna. Oznacza to serię nowych obostrzeń, m.in. zamknięcie hoteli i stoków narciarskich oraz galerii handlowych z wyjątkiem określonych sklepów, a także 10-dniową kwarantannę dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym. PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>>>
* W Polsce wystartowała operacja szczepień przeciwko Covid-19. Pierwszego dnia dawkę preparatu Pfizer/BioNTech otrzymały dwa tysiące ludzi. WIĘCEJ PISZEMY TUTAJ >>>>
* Jakie mogą być skutki uboczne szczepionki na Covid-19? Czy jest się czego bać? FAKTY i MITY >>>>
* Polska kadra skoczków została wykluczona z konkursu Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie. Powodem jest wykrycie w drużynie zakażenia koronawirusem: pozytywny wynik testu miał Klemens Murańka. WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ >>>>
W ciągu ostatniej doby we Francji zarejestrowano zakażenia koronawirusem u 2 960 osób. W szpitalach na Covid-19 zmarło 363 pacjentów. Liczba wykrytych infekcji od początku pandemii wzrosła do 2 562 646 - podała w poniedziałek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).
Do szpitala trafiło 1 217 osób, a 229 chorych - na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów przebywających w szpitalach wzrosła o 25 osób i wynosi obecnie 24 645. Na oddziałach intensywnej terapii aktualnie leczonych jest 2 694 chorych.
Całkowita liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa od początku pandemii we Francji wzrosła do 63 109.
315 osób zaszczepiono przeciw Covid-19 w poniedziałek w czterech szpitalach woj. śląskiego w: Katowicach, Bielsku-Białej, Częstochowie i Raciborzu - poinformowała wieczorem rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.
Placówki w Bielsku-Białej i Raciborzu zużyły już wszystkie otrzymane szczepionki, dwie pozostałe wykorzystają je do końca we wtorek. Jednak również we wtorek do regionu ma dotrzeć kolejna partia szczepionek. Zostaną rozdysponowane nie do kilku, ale kilkunastu placówek w całym województwie.
W sumie już ok. pół tysiąca mieszkańców regionu zostało zaszczepionych przeciw COVID-19. Szczepienia rozpoczęto w Polsce w niedzielę.
Liczba pacjentów z Covid-19 w brytyjskich szpitalach najprawdopodobniej już przekroczyła poziom z kwietniowego szczytu, a niektóre szpitale są na granicy wydolności - podały w poniedziałek brytyjskie media.
Z powodu okresu świątecznego podawane wraz z danymi o zgonach i zakażeniach statystyki na temat liczby osób przebywających w szpitalach od kilku dni nie są aktualizowane, ale wszystko wskazuje, że poziom z kwietnia już został przekroczony. W trakcie pierwszej fali epidemii rekordowe obłożenie miało miejsce 12 kwietnia, gdy w szpitalach znajdowały się 21 583 osoby. Tymczasem 22 grudnia - w ostatnim dniu, za jaki są dane dla całego kraju - było to 21 286. A liczba osób, u których stwierdzono zakażenie - co przekłada się na przyjęcia do szpitali - wzrosła w tym czasie o ponad 250 tys.
Problem w tym, że w wielu miejscach w kraju w szpitalach zaczyna brakować wolnych miejsc. Dotyczy do zwłaszcza południowej Anglii, Szkocji i Walii. W Irlandii Północnej już kilka dni przed świętami zdarzyło się, że liczba pacjentów w szpitalach przekroczyła przewidzianą liczbę łóżek, a pacjentami, którzy przywożeni byli do szpitalnych oddziałów ratunkowych, zajmowano się w karetkach na parkingu.
Od 24 do 27 grudnia na granicach Austrii policja i wojsko przeprowadziły ponad 119 tys. kontroli wjazdowych, ale w ich wyniku zawrócono z powrotem tylko 1520 osób - poinformowało w poniedziałek austriackie ministerstwo spraw wewnętrznych.
Zawód policjanta był "rzadko kiedy tak intensywnie wymagający jak w bieżącym roku" - oświadczył, wyrażając uznanie dla swych podwładnych, szef resortu Karl Nehammer.
Zgodnie z obowiązującą od 19 grudnia nowelizacją rozporządzenia ministerstwa zdrowia o zasadach ruchu granicznego w okresie pandemii koronawirusa, do Austrii mogą nadal swobodnie wjeżdżać bez obowiązku kwarantanny m.in. osoby odwiedzające ten kraj "w jego pilnym interesie" oraz pasażerowie tranzytowi. Muszą oni jednak w razie kontroli przekonująco udowodnić, że takie traktowanie im przysługuje.
Parlament Słowacji znowelizował w poniedziałek konstytucję, umożliwiając rządowi przedłużanie stanu wyjątkowego o 40 dni. Tego samego dnia nowelizację podpisała prezydent Zuzana Czaputova. Dotychczasowe zapisy ograniczały obowiązywanie regulacji nadzwyczajnych do 90 dni.
Nowelizacja konstytucji pozwala na przedłużanie stanu wyjątkowego o 40 dni, ale po 20 zgodę na nadzwyczajną regulację muszą wyrazić posłowie.
Bez tych zmian we wtorek przestałby obowiązywać stan wyjątkowy, wprowadzony przez rząd Igora Matovicza 1 października. Część ograniczeń związanych z walką z pandemią koronawirusa musiałby wprowadzać minister zdrowia lub szef służb sanitarnych, ale bez stanu wyjątkowego nie byłoby możliwe wprowadzenie zakazu wychodzenia z domów lub przenoszenie personelu medycznego do innych szpitali.
Szczepionka na COVID-19 jest szczególnie skierowana do osób z chorobami współistniejącymi - powiedział w poniedziałek prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.
Zapewnił również o bezpieczeństwie szczepionki m.in. dla osób starszych. Prezes URPL powiedział w Polsat News, że nie dziwi się podziałowi Polaków w opiniach o szczepionkach na koronawirusa, bo "zawsze nowe powoduje wątpliwości".
"Wątpliwości zawsze będą się pojawiać. Należy je rozsiewać i mówić, jakie są merytoryczne kwestie i uzasadnienie szczepień" - podkreślił. Dlatego - wskazał - bardzo istotne są kampanie informacyjne.
Dziś rząd wdrożył nowe restrykcje, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa. Jedną z nich jest ograniczenie działalności siłowni i klubów fitness. Większość miejsc tego typu dostosowało się do nowych przepisów. Policjanci przeprowadzili liczne kontrole, które wykazały jedynie pojedyncze nieprawidłowości.
O SZCZEGÓŁACH PISZEMY TUTAJ>>>
Linie lotnicze Lufthansa, które korzystają z miliardowych pożyczek rządowych, podwyższyły "postojowe" dla części pilotów do 15 000 euro miesięcznie. To wywołuje oburzenie opozycji i niedowierzanie pracowników innych branż - pisze dziennik "Welt".
Liczba zmarłych w Hiszpanii wskutek zakażenia koronawirusem przekroczyła w poniedziałek 50 tys. - poinformował na konferencji prasowej w Madrycie główny epidemiolog kraju Fernando Simon. Przedstawiciel resortu zdrowia odnotował też spadającą dynamikę dobowych zakażeń.
Według Simona do poniedziałkowego wieczoru w Hiszpanii potwierdzono łącznie 50 122 zgony po zakażeniu koronawirusem, czyli o prawie 300 więcej wobec ostatnich danych ministerstwa zdrowia opublikowanych w piątek.
Z szacunków służb medycznych Hiszpanii wynika, że w ciągu ostatnich trzech dni średnio notowanych było po 8 tys. dobowych infekcji koronawirusem, czyli mniej niż w poprzednich tygodniach.
Poniedziałkowy mecz 16. kolejki angielskiej ekstraklasy piłkarskiej Everton - Manchester City został odwołany z powodu kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem w drużynie gości.
W ubiegłym tygodniu Manchester poinformował o czterech zakażeniach, w tym dwóch piłkarzy - Kyle'a Walkera i Gabriela Jesusa. Tym razem szczegółów nie przekazano, ani odnośnie liczby kolejnych przypadków, ani kogo dotyczą.
Ośmiu pracownikom domu opieki w Stralsundzie na północy Niemiec omyłkowo podano pięciokrotną dawkę szczepionki przeciw Covid-19. Cztery osoby trafiły do szpitala na obserwację - informuje dziennik "Bild".
Statystyki dotyczące pandemii koronawirusa w Belgii wciąż się poprawiają. W ciągu tygodnia liczba nowych przypadków spadła o 15 proc. , a liczba hospitalizacji - o 11 proc. Jak przekazuje telewizja VRT, średnio 160 pacjentów z Covid-19 trafiało do szpitali codziennie od 21 do 27 grudnia, co oznacza 11-procentowy spadek w ciągu tygodnia.
W niedzielę do szpitali przyjęto 149 pacjentów z koronawirusem, a 59 zostało wypisanych. Łącznie 2362 pacjentów nadal przebywa w szpitalach, w tym 492 - na oddziałach intensywnej terapii.
Średnio 2171 nowych przypadków wykrywano każdego dnia (między 18 a 24 grudnia), co oznacza spadek o 15 proc. w ciągu tygodnia. Każdego dnia wykonywano prawie 36 tys. testów, z czego 7,4 proc. przyniosło wynik pozytywny.
Każdego dnia średnio 85 pacjentów umierało po zakażeniu się koronawirusem. Ta liczba spadła o 13 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem. Całkowita liczba zgonów spowodowanych koronawirusem wzrosła do 19 200.
"Zaszczepieni przeciwko COVID-19 nie będą zarażali, bo nie będą zakażeni" - stwierdził główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban. Według niego, szczepionka na koronawirusa działa również na nowy szczep wirusa z Wielkiej Brytanii.