O 1552 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce i śmierci 30 chorych poinformował dzisiaj resort zdrowia. Oznacza to, że liczba wykrytych od początku pandemii zakażeń w naszym kraju przekroczyła 90 tysięcy, a liczba ofiar śmiertelnych wzrosła powyżej 2,5 tysiąca. "Przez najbliższe kilkanaście dni - myślimy, że do 15 października - będziemy mieli podobną liczbę zakażonych, później spodziewamy się subtelnego spadku, potem będziemy mieli znowu niewielki wzrost w okolicach Bożego Narodzenia" - prognozował w Porannej rozmowie w RMF FM Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Alarmujące dane nadeszły z Ukrainy, gdzie zanotowano rekord nowych zakażeń: minionej doby wykryto ich tam 4027. Najnowsze i najważniejsze informacje związane z pandemią koronawirusa w Polsce i na świecie zbieramy dla Was w naszym na bieżąco aktualizowanym raporcie dnia!
Belgijskie władze uruchomiły aplikację Coronalert do śledzenia kontaktów osób zakażonych, aby pomóc powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Podobne aplikacje wprowadzono już w ostatnich miesiącach we Francji, Niemczech i innych krajach Europy.
Jak informuje portal Politico, belgijska aplikacja ostrzega użytkowników, jeśli byli w bliskim kontakcie z osobami, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa. Została udostępniona w sklepach Apple i Google.
Ministerstwo Zdrowia zaktualizuje listę regionów, w których obowiązują dodatkowe restrykcje, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Obecnie w strefie czerwonej są dwa powiaty, a 19 znajduje się w w żółtej.
Resort planuje, że w obu typach stref obowiązkowe będą maseczki w przestrzeni publicznej. O zmianach ma poinformować w czwartek.
W Portugalii podczas ostatnich 24 godzin wzrosła dynamika zakażeń i zgonów na Covid-19. Łącznie potwierdzono już 75 542 zakażenia.
W ciągu minionej doby zmarło w Portugalii ośmiu pacjentów z Covid-19. W sumie liczba zanotowanych przez służby medyczne tego kraju ofiar śmiertelnych koronawirusa wynosi 1971.
Podczas ostatniej doby w Hiszpanii zmarło 177 pacjentów z Covid-19 i stwierdzono ponad 11 tys. nowych zakażeń koronawirusem.
Jak poinformował hiszpański minister zdrowia Salvador Illa od wtorku liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrosła o 177, do 31 791.
Służby medyczne wskazują na nasilającą się epidemię we wspólnocie autonomicznej Madrytu, gdzie podczas ostatnich 24 godzin stwierdzono ponad 4 tys. infekcji oraz 52 zgony.
W ciągu ostatniej doby resort zdrowia zanotował ponad 11 tys. nowych zakażeń, a łączna ich liczba wzrosła tym samym do 769 188.
Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ISU) odwołała wszystkie najważniejsze zawody do końca roku z powodu pandemii koronawirusa. Nie odbędą się m.in. finały Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym, zaplanowane 10-13 grudnia w Pekinie, a także Puchary Świata w short tracku.
ISU teraz podejmie rozmowy ze wszystkimi stronami, by znaleźć jakieś rozwiązanie. Wszystkie zawody mają się odbyć, ale w późniejszym terminie.
W ciągu ostatnich 24 godzin we Francji potwierdzono 12 845 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało francuskie ministerstwo zdrowia. Oznacza to, że liczba nowych potwierdzonych infekcji po dwóch dniach przerwy znów przekroczyła próg 10 tys.
W poniedziałek i wtorek odnotowano mniej niż 10 tys. zakażeń - odpowiednio 8051 i 4070. Podkreślano jednak, że w poniedziałki liczba nowych zakażeń zawsze jest niższa, ponieważ w niedzielę we Francji wykonuje się mniej testów niż w pozostałe dni tygodnia.
Liczba osób, które zmarły w wyniku Covid-19 we Francji wzrosła w środę o 63, do 31 956.
Łączna liczba przypadków koronawirusa, potwierdzonych w tym kraju od początku pandemii wynosi obecnie 563 535.
Ze względu na wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Berlinie od soboty obowiązkowe będzie noszenie maseczek w biurach i budynkach administracyjnych - poinformowała przedstawicielka władz Ramona Pop.
Regulacja ta nie dotyczy pracy przy biurku. Nowe zasady są analogiczne do tych, które obowiązują na przykład w berlińskich restauracjach: maseczkę trzeba nosić, jeśli opuszcza się swoje miejsce, bo można wtedy spotkać inne osoby - napisał portal rbb24.
Niemiecki rząd federalny i rządy krajów związkowych zaleciły we wtorek stosowanie surowszych zasad w walce z koronawirusem, aby zapobiec masowemu wzrostowi liczby zakażeń. Liczba uczestników uroczystości została ograniczona do 50, wyznaczono kary w wysokości 50 euro za podawanie w restauracjach nieprawdziwych danych osobowych.
Wszyscy pracownicy wydziału Ruchu Drogowego policji powiatowej w Dębicy na Podkarpaciu są zakażeni koronawirusem.
Infekcję potwierdzono u 15 policjantów. Na kwarantannę skierowano w sumie kilkadziesiąt osób. To przede wszystkim członkowie rodzin funkcjonariuszy. Jak zapewnia policja, jednostka pracuje normalnie - dzięki wsparciu funkcjonariuszy z Rzeszowa.
W Jordanii odnotowano 1767 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To rekordowa liczba wykrytych w ciągu doby infekcji w tym kraju - poinformował minister zdrowia Saad Jaber.
W oświadczeniu szef resortu podał, że łączna liczba potwierdzonych przypadków infekcji w Jordanii wzrosła do 11 816. Od marca, kiedy wykryto pierwszą infekcję, w wyniku Covid-19 zmarło w tym kraju 61 osób.
Kolumbia na miesiąc izoluje się od świata. Powodem jest ograniczanie zakażeń Covid-19. Część z nich jest związana z przemieszczaniem się do Kolumbii uchodźców z sąsiedniej pogrążonej w kryzysie Wenezueli.
Do pierwszego listopada granice lądowe i morskie kraju mają być zamknięte.
Koronawirus w Wiśle Kraków. Pozytywne wyniki testów na Covid-19 otrzymało kilku piłkarzy. Infekcje wykryto także u pracowników klubu, którzy nie mieli kontaktu z drużyną.
Ekstraklasa nie rozważa jednak przełożenia niedzielnego spotkania Wisły Kraków z Lechią Gdańsk. Zawodnicy, którzy mieli negatywne wyniki testów, trenowali w grupach pięcioosobowych, w ośrodku w Myślenicach. By ograniczyć kontakt piłkarze na trening przejechali już przebrani i nie korzystali z szatni.
Zakażeni zawodnicy przebywają natomiast w domach. Klub nie poinformował ilu dokładnie sportowców miało pozytywny wynik testu na Covid-19. Wisła Kraków czeka na dalsze decyzje komisji medycznej Polskiego Związku Piłki Nożnej. W czwartek okaże się czy klub wróci do wspólnych treningów.
Ponad 160 krajów stanowiących 70 proc. światowej populacji dołączyło do programu szczepień COVAX - poinformował podczas sesji ONZ szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, przemawiając z Genewy. Wezwał inne kraje, by poszły w ich ślady.
WHO i organizacja Globalne Stowarzyszenie na rzecz Szczepionek (GAVI) pracują wspólnie nad planem globalnej i równej dystrybucji szczepionek na koronawirusa, zwanym COVAX. Celem COVAX jest dostarczenie co najmniej 2 mld dawek zatwierdzonych szczepionek do końca 2021 roku i zapewnienie "równego dostępu" do nich.
Szef WHO poinformował, że potwierdzono śmierć miliona ludzi z powodu Covid-19, ale "rzeczywista liczba (ofiar śmiertelnych) jest z pewnością wyższa".
Jesteśmy przygotowali do tych trudnych czasów i nie zamierzamy rezygnować z najwyższej jakości kształcenia - podkreślali na wspólnym briefingu prasowym rektorzy wrocławskich uczelni. Apelowali też do studentów o zdrowy rozsądek i odpowiedzialność.
W Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego, w której wzięli udział rektorzy szkół wyższych Wrocławia i Opola. W tym roku, ze względu na zagrożenie wywołane koronawirusem, spotkanie miało kameralny charakter.