O śmierci aż 36 chorych na Covid-19 i 1 326 nowych zakażeniach koronawirusem poinformował dzisiaj resort zdrowia. W ciągu ostatnich 24 godzin w polskich szpitalach zajęte zostały kolejne 94 łóżka Covid-19: w sumie zajętych jest ich w tej chwili niemal 2 400. Przybyło również chorych z koronawirusem potrzebujących respiratorów. W Stanach Zjednoczonych - gdzie notuje się najwięcej na świecie zakażeń SARS-CoV-2, ale i przypadków śmiertelnych - tylko w ciągu ostatniej doby zarejestrowano około 35 tysięcy nowych infekcji. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nowe obostrzenia w związku z koronawirusem.
- 89 962 zakażenia i 2 483 ofiary śmiertelne: to aktualny bilans pandemii koronawirusa w Polsce.
- Resort zdrowia poinformował dzisiaj o 1 326 nowych zakażeniach i 36 ofiarach śmiertelnych.
- W ciągu 24 godzin w polskich szpitalach zajęte zostały kolejne 94 łóżka Covid-19: w sumie zajętych jest ich w tej chwili niemal 2 400. Przybyło również chorych z koronawirusem potrzebujących respiratorów.
- Resort zdrowia zmienił sposób informowania o liczbie ofiar śmiertelnych koronawirusa: od teraz podawać będzie osobno zgony typowo z powodu Covid-19 i osobno zgony z powodu współistnienia Covid-19 z innymi chorobami. "Rozbicie (...) w sposób pełniejszy odzwierciedla przebieg epidemii" - wyjaśnia rzecznik prasowy resortu.
- Na świecie wykryto już niemal 33,3 mln zakażeń SARS-CoV-2. 1 000 555 chorych nie udało się uratować.
- W Stanach Zjednoczonych - gdzie notuje się najwięcej na świecie zakażeń koronawirusem, ale i przypadków śmiertelnych - tylko w ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano około 35 tysięcy nowych infekcji.
20 tys. miejsc w szpitalach dla chorych na Covid-19 przygotowują władze włoskiego regionu Kampania, gdzie obecnie notuje się najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem. We wtorek zanotowano ich tam ponad 280.
W wywiadzie dla telewizji RAI szef władz Kampanii Vincenzo De Luca powiedział: Należy myśleć o tym, co wydarzy się za miesiąc. Według pesymistycznych prognoz naszych epidemiologów możemy mieć szczyt zachorowań z 5 tys. przypadków dziennie.
My teraz przygotowujemy 20 tys. łóżek szpitalnych, a także 2 tys. w związku z sezonem grypowym - dodał De Luca.
W ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii ministerstwo zdrowia potwierdziło 203 zgony wskutek zakażenia koronawirusem.
Najwięcej zmarłych służby medyczne Hiszpanii zanotowały w aglomeracji Madrytu - 46. W tym samym czasie potwierdzono tam ponad 2,9 tys. nowych infekcji.
W całym kraju podczas ostatnich 24 godzin hiszpański resort zdrowia wykrył ponad 9,9 tys. zakażeń. Łączna liczba potwierdzonych przypadków infekcji koronawirusem wynosi już 758 172.
16 mln szczepionek przeciwko grypie dostępnych będzie w tym roku we Włoszech - zapowiedział we wtorek wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri. Tego dnia w Parmie wykryto pierwszy przypadek zachorowania na grypę w tym sezonie w kraju.
W wywiadzie dla włoskiej stacji telewizyjnej Rete 4 wiceminister podkreślił, że tegorocznych szczepionek będzie "więcej niż wystarczająco".
Jak poinformował, ich dystrybucja jest już prowadzona, m.in. w stołecznym regionie Lacjum.
Służby sanitarne Madrytu od poniedziałku przeprowadzają masowe testy antygenowe na obecność koronawirusa w strefach regionu stołecznego o najwyższym współczynniku zakażeń, czyli tam, gdzie przekracza on 25 na 100 tys. mieszkańców. Testami zostanie objętych około 1 mln osób.
Według regionalnego wiceministra ds. zdrowia Antonia Zapatero w pierwszej kolejności testom będą poddani mieszkańcy jednego z najbardziej zaludnionych dystryktów stolicy, Puente de Vallecas, gdzie wskaźnik zakażań na 100 tys. mieszkańców wynosi ponad 1000 na przestrzeni ostatnich 14 dni. Na jednej z ulic Vallecas, w tzw. strefie zero pandemii, odnotowano ponad 1900 przypadków na 100 tys. mieszkańców - ponad 15 razy więcej niż wynosi europejski wskaźnik wysokiego ryzyka.
Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało o 8051 zakażeniach koronawirusem w ciągu ostatniej doby. Zmarło 85 kolejnych osób.
Dzień wcześniej resort informował o 4070 nowych infekcjach, ale podkreślano, że w poniedziałki liczba nowych zakażeń zawsze jest mniejsza, ponieważ w niedzielę we Francji wykonuje się mniej testów niż w pozostałe dni tygodnia.
W sumie we Francji do tej pory koronawirusem zakaziło się 550 690 osób. Zmarło 31 893 zainfekowanych osób.
W 738 szkołach we Włoszech wykryto przypadki koronawirusa - poinformowali naukowcy monitorujący przebieg zakażeń. Ponad 75 proc. infekcji dotyczy uczniów. Taki bilans przedstawiony został 15 dni po otwarciu szkół w większości regionów Włoch, w kilku rok szkolny został zainaugurowany nieco później. Około 11 proc. zakażonych koronawirusem to nauczyciele, a pozostałych kilkanaście procent to pracownicy personelu szkolnego.
Najwięcej przypadków, prawie jedną trzecią wszystkich, wykryto w szkołach średnich. Najbardziej dotknięte regiony to Emilia-Romania, Lacjum, Toskania, Lombardia i Wenecja Euganejska.
Jak podkreślono, decyzje o zamknięciu szkół po wykryciu zakażeń zapadają bardzo rzadko.
Niemiecki rząd federalny i rządy krajów związkowych zaleciły we wtorek stosowanie surowszych zasad w walce z koronowirusem, aby zapobiec masowemu wzrostowi zakażeń - informuje DPA. Liczba uczestników uroczystości została ograniczona do 50, określono kary za podawanie w restauracjach nieprawdziwych danych osobowych.
Kanclerz Angel Merkel i premierzy krajów związkowych wspólnie podjęli decyzję o nowych środkach, mających na celu powstrzymanie pandemii koronawirusa.
Goście, którzy podadzą fałszywe nazwiska, adresy lub dane kontaktowe w restauracjach, muszą spodziewać się grzywny w wysokości co najmniej 50 euro - pisze DPA.
Uroczystości w salach publicznych lub wynajmowanych mogą odbywać się tylko z udziałem maksymalnie 50 osób. Dotyczy to sytuacji, gdy w danym powiecie w ciągu siedmiu dni wystąpi więcej niż 35 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców.
Uniwersytety w Anglii mogą w tym semestrze wcześniej zakończyć nauczenie w trybie stacjonarnym, aby każdy student, który będzie musiał się izolować z powodu koronawirusa, mógł wrócić do domu na święta - powiedział minister edukacji Gavin Williamson.
Odrzucił on jednak sugestię, żeby już od początku semestru przenieść całe nauczenie w tryb zdalny. Według najnowszych szacunków, przypadki koronawirusa wykryto jak do tej pory na 52 brytyjskich uniwersytetach - to o 12 więcej w stosunku do stanu z poniedziałku.
Prezydent Władimir Putin nazwał koronawirusa "bardzo niebezpiecznym przeciwnikiem", z którym zetknęła się Rosja. Na spotkaniu z rządem na temat pandemii Putin zalecił władzom regionów Rosji, by były gotowe do każdego scenariusza sytuacji epidemicznej.
Putin ocenił, że nie jest nowością, iż największa liczba zakażeń koronawirusem na terenie Rosji odnotowywana jest w stolicy. Dodał następnie, że władze regionów "powinny by gotowe na każdy wariant i na każdy rozwój sytuacji".
Wezwał ponownie do przestrzegania wymogów sanitarnych - jak noszenie maseczek i przestrzeganie dystansu społecznego - których, jak przyznał, "ludzie mają już dosyć".
Zajęcia zdalne nie obniżyły jakości kształcenia - ocenił podczas konferencji prasowej rektor UJ prof. Jacek Popiel, dopytywany o pomysł obniżenia czesnego w związku ze zmianą tradycyjnej formy nauczania na elektroniczną.
O zmianę wysokości czesnego rektor był pytany przez dziennikarzy w kontekście zapowiadanego przez studentów Uniwersytetu Warszawskiego pozwu zbiorowego. Część studentów UW domaga się obniżenia czesnego w związku ze zmianą trybu zajęć z tradycyjnego na online.
Prof. Popiel ocenił, że zajęcia online nie obniżyły jakości kształcenia na UJ. Jak dodał, od ok. 10 lat opłaty za studia niestacjonarne pozostają na tym samym poziomie, a przecież - jak zwrócił uwagę - koszty studiów rosły.
Władze Nowego Jorku ogłosiły, że z powodu koronawirusa rozszerzają obowiązek kwarantanny na podróżnych przybywających z kolejnych pięciu stanów.
Kwarantanną objęte zostaną też osoby ze wszystkich oprócz 31 krajów na świecie, w tym z Polski. Przymus 14-dniowej kwarantanny dotyczy osób które chcą przyjechać do stanu Nowy Jork z obszarów, gdzie w ciągu siedmiu dni pozytywny wynik testów na korowirusa uzyskuje średnio więcej niż 10 osób na 100 tys. lub gdzie w tym samym okresie jest ponad 10 proc. zakażeń.
Pięć dodanych do listy stanów to: Arizona, Minnesota, Nevada, Rhode Island i Wyoming. Są na niej obecnie łącznie 33 stany m.in. Illinois, Floryda i Teksas, a także dwa terytoria zależne USA. Z obowiązku kwarantanny zwolnieni są podróżni przybywający do Nowego Jorku w celach biznesowych.
Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował, że uzyskał pozytywny wynik testu na Covid-19. Jest tym samym kolejnym czołowym politykiem ukraińskim, który się zakaził.
Rekordową od początku epidemii liczbę 7143 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii - podał po południu brytyjski rząd. Zanotowano również 71 zgonów z powodu Covid-19, co jest najwyższym bilansem od 1 lipca.
To kolejny w ostatnich dniach dobowy rekord zakażeń, a zarazem pierwszy przypadek, by ich liczba przekroczyła 7000. Poprzedni rekord - ustanowiony zaledwie w piątek - był o 269 zakażeń niższy.
Najwyższą w historii liczbę zakażeń zanotowano w Szkocji (806) i Irlandii Północnej (320), a w Anglii jest to drugi co do wielkości bilans (5651). Jedynie w Walii liczba nowych przypadków (366) jest wyraźnie niższa od rekordowego poziomu, choć też rośnie w porównaniu z poprzednimi dniami.
W mazowieckich szpitalach gotowych jest 810 łóżek dla pacjentów z Covid-19 lub z podejrzeniem zakażenia; zajętych jest 530 - informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki.
Nie ma podstaw do twierdzenia, że pacjenci zostaną bez opieki; miejsc w szpitalach nie brakuje - podkreśla wojewoda Konstanty Radziwiłł.
Mazowiecki Urząd Wojewódzki wydał komunikat w związku - jak zaznaczono - z "nieprawdziwymi informacjami pojawiającymi się w niektórych mediach ws. braku miejsc w szpitalach dla pacjentów zakażonych koronawirusem".
MUW zapewnił, że liczbę miejsc w szpitalach dla osób z podejrzeniem lub zakażeniem Covid-19 monitoruje na bieżąco. Urząd poinformował, że na trzech poziomach zabezpieczenia szpitalnego, określonych w nowej strategii walki z pandemią, na Mazowszu przygotowano łącznie 810 łóżek. Obecnie zajętych jest 530.
Mazowieckie szpitale dysponują ponadto przeszło 800 respiratorami.
Na potrzeby pacjentów zakażonych koronawirusem obecnie przygotowano 132 łóżka respiratorowe, z czego zajętych jest 24 - podał MUW.
W Małopolsce, prawdopodobnie od pierwszego października, szpitale powiatowe również będą zajmowały się leczeniem chorych na Covid-19. Do tej pory było to zadanie lecznic drugiego stopnia. W tej kategorii znajdował się szpital wielo-specjalistyczny w Krakowie, ale również placówki w regionie, które posiadały oddziały zakaźne. Od kilku dni jednak szpitale drugiego stopnia nie przyjmowały osób zakażonych koronawirusem.
W szpitalu powiatowym w Zakopanem przebywa 6 pacjentów zakażonych Covid-19. Jedna osoba jest podłączona do respiratora.
Teraz ten szpital będzie musiał zająć się ich leczeniem - mówi dyrektor medyczna Małgorzata Czaplińska.
Według rzeczniczki małopolskiego wojewody w regionie będzie funkcjonowało nawet kilkanaście szpitali powiatowych, które włączą się w leczenie chorych na Covid-19.
W Holandii we wtorek potwierdzono 3011 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; jest to nowy dzienny rekord wzrostu liczby infekcji - poinformował Narodowy Instytut Zdrowia (RIVM).
Liczba przypadków gwałtownie wzrosła w prawie wszystkich regionach i we wszystkich grupach wiekowych - przekazał RIVM.
Poprzedni rekord - 2995 infekcji - odnotowano w niedzielę.
Według danych amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Holandii dotąd zgłoszono 122 538 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, a 6442 osoby zmarły w związku z Covid-19.
Pierwszy przypadek zakażenia wirusem grypy w tym sezonie we Włoszech wykryto w Parmie - poinformowały miejscowe służby medyczne. Według ekspertów nie jest to nowy wirus i dlatego należy spodziewać się mniej zachorowań niż w minionych latach.
Wirus grypy sezonowej został stwierdzony u 9-miesięcznego niemowlęcia.
Budowa zdolności obronnych, rozwój wojsk cybernetycznych, wspólne ćwiczenia i szkolenia oraz współpraca sił zbrojnych w warunkach pandemii - to tematy rozmów szefów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy spotkali się w podwarszawskim Pruszkowie.
Cieszę się, że mimo obecnej sytuacji pandemicznej w Europie mogliśmy się spotkać osobiście i przedyskutować sprawy ważne dla regionu - powiedział szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak, który przewodniczył spotkaniu. Wzięli w nim udział jego "odpowiednicy" z Czech, Słowacji i Węgier.
Szef SGWP podkreślił, że wobec ograniczeń, jakie wymusiła pandemia, która uniemożliwiła wiele rzeczywistych działań, "znaczenie cyberprzestrzeni dramatycznie wzrosło".
Dlatego współpraca Grupy Wyszehradzkiej w cyberprzestrzeni na poziomie militarnym została wzmocniona i stała się nie tylko częścią naszego codziennego życia, ale i naszej codziennej służby - zauważył generał.
24 osoby zmarły tej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 1648 nowych zakażeń koronawirusem - podało Ministerstwo Zdrowia. Dane wskazują na wzrost liczby zgonów i nowych infekcji. Obecnie najwięcej przypadków SARS-CoV-2 przybywa w Kampanii na południu.
Łączny bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 35875.
Liczba infekcji wykrytych w kraju przekroczyła 313 tys. Wyzdrowiało 226 tys. osób, w tym ponad 1300 w ciągu ostatniej doby. Obecnie zakażonych jest co najmniej 50 tys. osób.
Znany międzynarodowy turniej hokeja na lodzie o Puchar Spenglera, rozgrywany tradycyjnie pod koniec grudnia w szwajcarskim Davos, został w tym roku odwołany z powodu pandemii koronawirusa.
Według organizatorów, podróż do Szwajcarii "dla drużyn z Finlandii, Rosji, Czech i Kanady jest obecnie możliwa tylko pod warunkiem ścisłego przestrzegania zasad kwarantanny, jeżeli w ogóle".
Warszawski sanepid odnotował we wtorek kolejnych 118 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Dotąd w stolicy wykryto ich 5058. W związku z Covid-19 zmarło do tej pory 148 mieszkańców Warszawy. 1643 osoby wyzdrowiały.
Jeszcze długo po wynalezieniu szczepionki i podliczeniu liczby zgonów z powodu koronawirusa, będzie można odczuć skutki epidemii w obszarze zdrowia psychicznego - ostrzegają naukowcy. Eksperci z University of Houston opublikowali dwie prace na temat wpływu epidemii na problemy psychiczne ludzi, w tym na skłonność do uzależnień.
Wpływ COVID-19 na psychiczne zaburzenia, uzależnienia (...) ma miejsce i jest znaczny. Epidemia negatywnie wpłynie na zdrowie psychiczne ludzi, zwiększy ryzyko chronicznych kłopotów ze zdrowiem i uzależnień od narkotyków - alarmuje autor publikacji prof. Michael Zvolensky.
Problemy nie dotkną jednakowo całego społeczeństwa. Większe ryzyko dotyczy osób podatnych na zaburzenia i takich, które już je mają - dodaje specjalista.
Studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach są zadowoleni z zajęć online, mają doświadczenie w posługiwaniu się służącą do tego celu technologią i pozytywne nastawienie do niej, chcą jednak uczestniczyć także w stacjonarnych zajęciach - podała uczelnia.
To wyniki badania, przeprowadzonego w maju i czerwcu tego roku przez jej dwoje badaczy - Marię Rizun i Artura Strzeleckiego - na grupie blisko 1700 studentów studiów licencjackich, magisterskich oraz stacjonarnych i niestacjonarnych po tym, jak pandemia COVID-19 spowodowała przejście uniwersytetów z tradycyjnej formuły stacjonarnego nauczania na zdalne.
Badacze zwrócili między innymi uwagę na to, jaki wpływ na akceptację nauki zdalnej mają doświadczenie w korzystaniu z technologii i zadowolenie z poziomu zajęć online.
15 października rozpoczną się zajęcia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM); wcześniej studenci będą się przygotowywać do pracy w trybie zdalnym. W nowym roku akademickim rozstrzygnięty ma być konkurs na najlepszego dydaktyka uczącego on-line.
Większość zajęć na uczelni odbywać się będzie zdalnie. W tradycyjny sposób będą mogły się odbywać zajęcia, których nie można prowadzić na odległość. Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska przyznała we wtorek na konferencji prasowej, że decyzja o wprowadzeniu takiego trybu nauczania była "koszmarnym dylematem", zdecydowały jednak względy bezpieczeństwa.
Bielski szpital pediatryczny uruchomi we wtorek o godz. 15.00 oddział niemowlęcy - podała placówka w komunikacie. On, a także oddział pediatryczny zostały zamknięte w niedzielę, gdy okazało się, że trzy pielęgniarki są chore na COVID-19.
Szpital poinformował, że żadne z dzieci hospitalizowanych na oddziale pediatrycznym nie jest zakażone wirusem SARS-CoV-2.
Dzieci sukcesywnie po zakończonym leczeniu związanym z ich schorzeniem są wypisywane do domu, a od rana 3 października oddział pediatryczny znów będzie przyjmował małych pacjentów - głosi komunikat.
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada, że obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu będzie rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.
Zobacz wszystkie zmiany, jakie wprowadza resort zdrowia.
Minister zdrowia: w strefie czerwonej pojawi się nowy typ obostrzenia - lokale gastronomiczne (bary, restauracje) będą działały do godz. 22.