Polski resort zdrowia poinformował o kolejnych 2236 przypadkach Covid-19 w kraju, zmarło aż 58 osób. Bilans epidemii w naszym kraju to ponad 104 tysiące zakażeń SARS-CoV-2 i 2 717 ofiar śmiertelnych. Wprowadzamy politykę zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa - ogłosiło Ministerstwo Zdrowia. Komisja Europejska podpisze w środę, najdalej w czwartek umowę z amerykańską firmą Gilaed. To jedyny producent Remdesiviru, antywirusowego leku podawanego pacjentom z Covid-19, którzy znajdują się "pod tlenem". Od kilku dni polskie szpitale alarmują, że lek im się kończy. Rekordową liczbę 14 542 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii - podał brytyjski rząd. Senat Berlina zdecydował, że wprowadzona zostanie "godzina policyjna" od 23:00 do 6:00. Najważniejsze informacje związane z pandemią koronawirusa w Polsce i na świecie zbieraliśmy dla Was w naszym raporcie z 6 października.
19-letni siatkarz ekstraklasowego jastrzębskiego Węgla Michał Gierżot jest zakażony koronawirusem - poinformował śląski klub.
Przyjmujący jastrzębian wrócił do kraju po mistrzostwach Europy do lat 20, które zakończyły się w niedzielę w Czechach. Polacy zajęli w turnieju siódme miejsce.
Siatkarz dostał od trenera klubowego Luke’a Reynoldsa kilka wolnych dni i nie uczestniczył w treningach zespołu.
Wynik testu okazał się pozytywny, przebywający w izolacji zawodnik wyraził zgodę na podanie do publicznej wiadomości jego danych osobowych.
Michał czuje się dobrze i nie ma żadnych objawów charakterystycznych dla koronawirusa. Apelujemy do wszystkich osób, które miały z nim kontakt o obserwowanie stanu zdrowia i w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów SARS-CoV-2 o niezwłoczne zgłaszanie się do najbliższej stacji sanepidu - mówi rzecznik klubu Marcin Fejkiel.
Podkreślił, że zaistniała sytuacja nie wpływa na przygotowania drużyny do kolejnych meczów ekstraklasy i Ligi Mistrzów.
Jastrzębski Węgiel 13-15 października będzie gospodarzem turnieju drugiej rundy eliminacji LM z udziałem Arcada Galati z Rumunii oraz węgierskiego Fino Kaposvar VC. Dugie zawody w tej samej obsadzie zostaną rozegrane w rumuńskim Gałaczu 27-29 października.
W dziewięciu rejonach nowojorskich dzielnic Brooklyn i Queens z największym wskaźnikiem zakażeń koronawirusem zamknięto we wtorek 100 szkół publicznych i 200 prywatnych.
Według burmistrza Billa de Blasio liczba przypadków SARS-CoV-2 jest tam trzykrotnie większa niż w poprzednich miesiącach.
Według "New York Timesa" na objętych restrykcjami obszarach, zamieszkanych przez ok. 500 tys. ludzi, dużą populację stanowią ortodoksyjni Żydzi. "Niechętnie przestrzegają wytycznych dotyczących noszenia masek i dystansu społecznego. Wirus zdewastował niektóre społeczności wiosną i latem, toteż niektórzy ludzie sądzą, zdaniem ekspertów niesłusznie, że rozwinęli odporność stadną" - podkreśla "NYT".
U czterech pracowników Szpitala w Puszczykowie (Wielkopolskie) potwierdzono zakażenie koronawirusem. Do odwołania wstrzymane zostały przyjęcia pacjentów w Oddziale Urologicznym.
Z powodu wykrycia zakażenia koronawirusem u dwóch pielęgniarek i dwóch pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu wstrzymano przyjęcia na oddział chirurgii plastycznej tej lecznicy.
Rzecznik Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego Michał Nowakowski poinformował we wtorek wieczorem PAP, że na oddziale, na który wstrzymano przyjęcia, przebywa łącznie dziewięciu pacjentów.
Zakażenie koronawirusem wykryto tam u dwóch pacjentów oraz u dwóch pielęgniarek. "Na kwarantannę zostały skierowane dwie pielęgniarki. Lekarze z oddziału maja ujemne wyniki testu na obecność koronawirusa" - dodał Nowakowski.
Rzecznik podkreślił, że poza oddziałem chirurgii plastycznej, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka działa normalnie.
Komisja Europejska podpisze w środę, najdalej w czwartek umowę z amerykańską firmą Gilaed. To jedyny producent Remdesiviru, antywirusowego leku podawanego pacjentom z Covid-19, którzy znajdują się "pod tlenem". Od kilku dni polskie szpitale alarmują, że lek im się kończy. Podobne sygnały wysyłają także szpitale np. w Holandii, gdzie, podobnie jak w Polsce, notowany jest gwałtowny wzrost zachorowań na Covid-19.
Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski jest zakażony koronawirusem - podały wieczorem służby prasowe Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Rzecznik Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego Michał Nowakowski poinformował PAP, że Krzyżanowski czuje się dobrze i przebywa w kwarantannie. Wicemarszałek będzie zdalnie wykonywał swojej obowiązki - to przede wszystkim nadzór nad Departamentem Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego oraz szpitalami wojewódzkimi - dodał rzecznik.
Nowakowski poinformował jednocześnie, że testy na obecność koronawirusa wykonane u marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego oraz pozostały członków zarządu województwa dały wynik negatywny.
Senat Berlina we wtorek wieczorem ponownie zaostrzył ograniczenia dotyczące pandemii Covid-19. Władze stolicy Niemiec zdecydowały, że wprowadzona zostanie "godzina policyjna" od 23:00 do 6:00 - informuje regionalny nadawca rbb24.
Oznacza to, że restauracje, bary i sklepy nocne będą musiały być zamykane o godz. 23, a na stacjach benzynowych nie będzie można w tym czasie sprzedawać alkoholu.
Ponadto postanowiono, że między godz. 23 a godz. 6 mogą się spotykać tylko grupy pięcioosobowe lub mieszkańcy tylko dwóch gospodarstw domowych.
Prywatne uroczystości w pomieszczeniach będą mogły się odbywać w gronie maksymalnie 10 osób, a nie jak dotychczas 25.
Szpital Specjalistyczny przy ul. Tochtermana w Radomiu wstrzymał przyjęcia na oddział neurologiczny i udarowy z powodu potwierdzonych zakażeń koronawirusem wśród personelu oddziału - poinformowała rzeczniczka szpitala Elżbieta Cieślak.
Na oddziale leczeni są pacjenci, którzy trafili tutaj wcześniej, natomiast nowi nie są przyjmowani.
Aż o jedną trzecią mniej kobiet - przez epidemię - zgłosiło się w tym roku do lekarzy z podejrzeniem nowotworu piersi. To alarmujące dane Narodowego Instytutu Onkologii. Właśnie o raku piersi i o tym, jak zmniejszać ryzyko tej choroby mówimy w tym tygodniu w cyklu Twoje Zdrowie.
Dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie Mariette Rissenbeek zapowiedziała, że Berlinale 2021 odbędzie się mimo pandemii koronawirusa. Chcemy w ten sposób wzmocnić kino - wyjaśniła dziennikowi "Berliner Zeitung".
Berlinale to jeden z najważniejszych festiwali filmowych na świecie. Na ostatni sprzedano około 330 tys. biletów. W przyszłym roku raczej nie uda się powtórzyć tego wyniku, "chyba że wynajmiemy dodatkowo 20 kin" - podkreślają organizatorzy, wskazując na ograniczenia liczby widzów na seansach.
Zapytana, czy koronawirus spowodował zmniejszenie liczby filmów, zgłaszanych na Berlinale 2021, Rissenbeek zauważyła, że latem organizatorzy widzieli mniej więcej tyle samo filmów, co w 2019 roku.
Berlinale 2021 ma się odbyć w dniach 11-18 lutego. Będzie to już 71. edycja Festiwalu.
W ciągu ostatniej doby w Iranie zdiagnozowano 4151 zakażeń koronawirusem - podało ministerstwo zdrowia w Teheranie. To pierwszy raz, kiedy dzienna liczba wykrytych infekcji przekroczyła w tym kraju 4 tys. Zmarło 227 kolejnych zakażonych SARS-CoV-2.
Iran zmaga się obecnie już z trzecią falą pandemii, a od 20 września liczba nowych zakażeń utrzymuje się na poziomie ponad 3 tys. dziennie.
Od początku pandemii w Iranie wykryto 479 825 infekcji koronawirusem, z czego 27 419 zakończyło się zgonem pacjentów.
Ze względu na pogarszającą się sytuację, władze Teheranu zapowiedziały wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, nakazując noszenie maseczek wszędzie poza domem. Od soboty zamknięte są meczety, szkoły, uczelnie, muzea, baseny i inne obiekty publiczne.
Z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 204 mieszkańców domów pomocy społecznej i 99 mieszkańców prywatnych placówek całodobowej opieki - poinformowała w Sejmie wiceminister rodziny Iwona Michałek. W sumie w Polsce zmarło 2717 pacjentów z Covid-19.
Sejmowa komisja polityki senioralnej we wtorek wysłuchuje informacji Ministra Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministra Zdrowia o sytuacji epidemicznej w domach pomocy społecznej i placówkach zapewniających całodobową opiekę.
Z danych przedstawionych przez wiceminister rodziny Iwonę Michałek wynika, że na dzień 1 października przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 były potwierdzone w 48 DPS-ach, co stanowi 5,8 proc. ogółu placówek (w Polsce działają 824 DPS-y). Zakażonych jest 890 z 80 tys. mieszkańców DPS-ów oraz 339 z 58 tys. pracowników.
W ciągu doby do wtorku rano zarejestrowano w Szwajcarii 700 nowych przypadków nosicielstwa koronawirusa - poinformował szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG). Łączna liczba wykrytych od początku pandemii zakażeń wzrosła w ten sposób w tym kraju do 56 632.
Przez ubiegłą dobę z powodu infekcji koronawirusowej hospitalizowano w Szwajcarii 12 osób, co daje w sumie 4941 zarażonych pacjentów leczonych w szpitalach. W tym samym czasie nie odnotowano żadnego spowodowanego koronawirusem zgonu, w związku z czym liczba śmiertelnych ofiar pandemii wynosi nadal 1787. Zdecydowana większość z nich zmarła w okresie od końca lutego do połowy maja.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gnieźnie prosi o kontakt wiernych, którzy w minioną niedzielę brali udział we mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kiszkowie (Wielkopolskie). w mszy św. o godz. 10:30 uczestniczyła osoba zakażona SARS-CoV-2.
"W związku z powyższym informuję, iż osoby, które uczestniczyły w ww. mszy św. w przypadku wystąpienia objawów chorobowych powinny kontaktować się z lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz telefonicznie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gnieźnie tel. 61 426-22-42 lub tel. alarmowy 693 023 355" - podano w komunikacie.
Właściciele zakładów pogrzebowych w Hiszpanii magazynują trumny w obawie przed powtórzeniem się sytuacji z marca. Wtedy z powodu masowych zgonów na Covid-19 zabrakło im trumien.
U jednego z pracowników Specjalnego Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w podpoznańskich Owińskach potwierdzono zakażenie koronawirusem. Ośrodek nadal pracuje przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.
O potwierdzeniu zakażenia poinformował we wtorek dyrektor Specjalnego Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Owińskach Bartłomiej Maternicki.
Po konsultacji ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu natychmiast podjęto działania mające na celu zabezpieczenie uczniów i pracowników Ośrodka. Zgodnie z decyzją Sanepidu czworo uczniów przebywa w tak zwanej izolacji - podał Maternicki.
My epidemiolodzy ostrożnie podchodzimy do takich jednorazowych nagłych, wzrostów liczb. Musimy obserwować, czy możemy mówić o trendzie, ale żeby to stwierdzić - trzeba obserwować dane w następnych dniach - komentowała w Popołudniowej rozmowie w RMF FM prof. Maria Gańczak, pytana o nagły wzrost zgonów w Polsce z powodu Covid-19. We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 58 takich zgonach. Jak dodała, zmiana strategii w testowaniu pacjentów - teraz testuje się tylko tych pełnoobjawowych - z punktu widzenia kontrolowania epidemii nie jest dobra.
28 osób zmarło we Włoszech ostatniej doby na Covid-19, potwierdzono 2677 kolejnych zakażeń koronawirusem - poinformowało włoskie ministerstwo zdrowia. Wykonano od poniedziałku prawie 100 tysięcy testów na obecność SARS-CoV-2.
Liczba zgonów na Covid-19 zarejestrowanych od początku epidemii we Włoszech wzrosła do 36 030.
Do tej pory koronawirusa wykryto w testach u ponad 330 tysięcy osób, z których wyzdrowiało 234 tysiące. W ciągu jednego dnia przybyło ich około 1400.
Szacuje się, że obecnie zakażonych jest co najmniej 60 tysięcy ludzi. W szpitalach przebywa 3625 najciężej chorych na Covid-19, w tym 319 na intensywnej terapii.
Wśród regionów, gdzie notuje się największy dobowy wzrost zakażeń, są Kampania (395), Lombardia (350) i Lacjum (275). Najmniej, cztery przypadki, wykryto w Basilicacie.
Rząd Giuseppe Contego przygotowuje projekt nowego dekretu w sprawie kroków, mających na celu zahamowanie zakażeń. Jednym z nich jest obowiązek noszenia maseczek także na otwartej przestrzeni w całym kraju, jeśli jest się w pobliżu osób, z którym nie mieszka się pod jednym dachem.
Rekordową liczbę 14 542 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii - podał brytyjski rząd. Zanotowano w tym czasie również 76 zgonów z powodu Covid-19, co jest najwyższym bilansem od 1 lipca.
To kolejny w ostatnich dniach dobowy rekord nowych zakażeń, poprzedni został odnotowany zaledwie dzień wcześniej, gdy liczba zakażeń była o prawie dwa tysiące niższa. Jeszcze wyższy był bilans podany w niedzielę - prawie 23 tys. - ale wówczas obejmował on także zaległe przypadki z poprzednich kilku dni.
Rekordową liczbę nowych zakażeń zanotowano w Anglii (12 648), bilans ze Szkocji (806) jest drugim najwyższym w historii, a w Irlandii Północnej (669) - trzecim. Jedynie w Walii liczba nowych przypadków (425) jest wyraźnie niższa od rekordów, choć też jest na wysokich poziomach.
W całej Wielkiej Brytanii łączna liczba infekcji SARS-CoV-2 wzrosła tym samym do 530 113, co jest 12. najwyższym wynikiem na świecie i czwartym w Europie - po Rosji, Hiszpanii i Francji.
Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu (IChB PAN) opracowali kolejną wersję testu na obecność SARS-CoV-2, która jest dwa razy szybsza od ostatniej generacji.
Dyrektor Sądu Okręgowego w Krakowie Piotr Słaby ma Covid-19 i przebywa w izolacji domowej. Na kwarantannę trafiło również ośmiu pracowników, którzy mieli z nim bezpośredni kontakt. Chodzi o pięć osób z Sądu Okręgowego w Krakowie i trzy osoby z Sądu Rejonowego w Miechowie.
Wstrzymano przyjęcia planowe do Szpitala Dziecięcego w Toruniu z powodu potwierdzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wśród personelu placówki. Trwa postępowanie epidemiologiczne.
Potwierdzam, że kilka osób z personelu bloku operacyjnego Szpitala Dziecięcego uzyskało pozytywne wyniki testów i jest zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 - powiedział PAP rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu Janusz Mielcarek.
Z informacji uzyskanych przez PAP u rzecznika wojewody kujawsko-pomorskiego Adriana Móla wynika, że zakażonych jest 5 osób z tej placówki.
"Jest nadzieja, że przed końcem tego roku będziemy mieć szczepionkę na koronawirusa" - mówi dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. Nie zdradził jednak żadnych szczegółów.
W szpitalach I, II i III poziomu w woj. kujawsko-pomorskim zajętych jest 288 z 453 łóżek covidowych i 22 z 27 respiratorów dla pacjentów chorym na Covid-19 - poinformował urząd wojewódzki. Liczba zajętych łóżek spadła od poniedziałku o 22.
Jak podkreślił rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól, zarówno liczba łóżek, jak i respiratorów dla pacjentów z Covid-19 będzie zwiększana zależnie od rozwoju sytuacji epidemicznej.
W ostatnich dniach w regionie kujawsko-pomorskim notowano najwyższe od początku epidemii wzrosty zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Od początku epidemii w województwie potwierdzono 3683 zakażenia. 1364 osoby wyzdrowiały, a 75 chorych zmarło. Ostatniej doby potwierdzono kolejne 155 zakażeń.
W każdym województwie będzie szpital III poziomu, tylko dla chorych na Covid-19 - zapowiedział dzisiaj minister zdrowia. Jak dowiedział się reporter RMF FM Piotr Bułakowski, w woj. warmińsko-mazurskim będzie to szpital w Ostródzie.
Wcześniej ta placówka była szpitalem jednoimiennym. Teraz też leczone będą tam tylko osoby zakażone koronawirusem. Dzięki przekształceniu szpital będzie mógł przyjąć nawet 170 pacjentów. Teraz w placówce jest blisko 60 osób z koronawirusem. Biorąc pod uwagę, że obecnie wolne tzw. covidowe łóżka w warmińsko-mazurskich szpitalach można policzyć na palcach jednej ręki, te dodatkowe 100 miejsc pomoże odciążyć inne placówki. Pacjenci z Ostródy, u których nie zdiagnozowano Covidu, będą przeniesieni do szpitali w najbliższej okolicy.
Na skutek utrzymującej się od wielu miesięcy pandemii Covid-19 w Europie narasta zmęczenie i apatia - ostrzega ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Hans Henri Kluger. Ma jednak nadzieję, że Europejczycy będą w stanie na nowo podjąć walkę z rozwijającą się pandemią.
W ostatnich dwóch tygodniach dziennie koronawirusem SARS-CoV-2 zaraża się średnio ponad 266 tys. ludzi na świecie, a ponad 3,8 tys. umiera.
W niektórych regionach naszego kontynentu "pandemiczne zmęczenie" dotknęło nawet 60 proc. populacji - informuje BBC News. Wiele osób traci motywację do przestrzegania zaleceń sanitarnych chroniących przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Narasta też ogólne zmęczenie i apatia.
Dyrektor WHO na region europejski dr Hans Henri Kluger twierdzi, że "pandemiczne zmęczenie" jest typowe na tym etapie rozwoju sytuacji kryzysowej.
Do wtorkowego popołudnia izolację społeczną ogłosiło 36 hiszpańskich miast. Najwięcej z nich znajduje się w środkowej części kraju.
We wtorek rano surowe restrykcje sanitarne weszły w życie w Palencii, Leon oraz San Andres del Rabanedo, miastach północnej Hiszpanii, gdzie od połowy września notowany jest systematyczny wzrost przypadków zakażenia SARS-CoV-2.
Podobnie jak w pozostałych 33 miastach, wyjście z domu musi tam być uzasadnione np. koniecznością udania się do pracy, szkoły, placówki służby zdrowia lub na zakupy.
W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym (WSzZ) w Płocku większość przygotowanych łóżek dla pacjentów z Covid-19 i podejrzeniem zakażenia jest zajęta. Nie pracuje tam nadal oddział internistyczny. Pojedyncze oddziały zamknięto w trzech sąsiednich szpitalach, w tym w Kruku i w Sierpcu.
Sytuacja jest bardzo poważna - powiedziała PAP zastępca dyrektora płockiego WSzZ ds. pielęgniarstwa Jolanta Górecka. Podała, że na 84 łóżka, które wcześniej, decyzją wojewody mazowieckiego, przygotowano tam dla pacjentów z podejrzeniem lub z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 66 jest zajętych.
Z powodu koronawirusa pacjenta i rodzica oraz zakażenia czterech osób z personelu szpital im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu (Małopolskie) zamknął Oddział Chirurgiczny dla Dzieci. Rzeczniczka szpitala powiedziała PAP, że w regionie jest problem z miejscami dla zakażonych.
Oddział chirurgii dziecięcej jest dezynfekowany, nie ma w nim pacjentów ani pracowników. Jak długo będzie zamknięty, zależy od wyników testów u innych pracowników z personelu. Dzieci wymagające pilnej pomocy chirurga trafiają na SOR, który następnie wzywa chirurga pełniącego telefoniczny dyżur. Na oddziale chirurgii dziecięcej pracuje 11 pielęgniarek i trzech lekarzy.
Połowicznie pracuje Oddział Internistyczno-Kardiologiczny. Wcześniej wstrzymał on przyjęcia z powodu dodatnich wyników testu u kilkunastu pracowników i kilkunastu pacjentów. Teraz na części oddziału są jeszcze pacjenci z Covid-19, druga część oddziału jest odizolowana od pierwszej i pracuje normalnie.
We wtorek w nowosądeckim szpitalu było łącznie 33 pacjentów z Covid-19. Dla zakażonych przeznaczony jest oddział zakaźny z 20 miejscami (wszystkie są zajęte) oraz oddział covidowy psychiatryczny, gdzie przebywa jeden pacjent. Pacjenci z Covid-19 są też na SOR-ze - tu w wydzielonym pomieszczeniu czekają na wynik, a potem na miejsce w szpitalu.
W trybie mieszanym pracuje 401 placówek oświatowych, a w trybie zdalnym - 86 - podało MEN. W porównaniu do danych z poniedziałku nastąpił nieznaczny spadek liczby placówek, w których za zgodą sanepidu zmieniono tryb nauczania.
Dane zebrane od kuratorów oświaty na podstawie informacji od dyrektorów są z wtorku z godziny 14.00. Zgodnie z nimi, w trybie stacjonarnym pracuje 47 997 przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowych, czyli 99 proc. wszystkich.
W trybie mieszanym, czyli z nauką prowadzoną częściowo w szkole i częściowo w domu, funkcjonuje 401 placówek, czyli 0,82 proc. wszystkich.
W trybie wyłącznie zdalnym pracuje 86 placówek, czyli 0,18 proc. wszystkich.
Najwięcej - jak dotąd - placówek funkcjonujących w innym trybie niż stacjonarny było w piątek. System mieszany obowiązywał wtedy w 458 placówkach oświatowych, a zdalny w 116. Od poniedziałku liczba placówek, w których za zgodą sanepidu zmieniono tryb nauczania, spada. W poniedziałek było to odpowiednio 418 i 94.
Testy przeprowadzone we wtorek na zgrupowaniu piłkarskiej reprezentacji Polski potwierdziły zakażenie u jednego z zawodników.
Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM Wojciech Marczyk, zakażony jest obrońca Maciej Rybus. Jerzy Brzęczek, selekcjoner polskiej reprezentacji nie wyklucza uzupełnienia składu.
Dodatnie wyniki testów ma dwóch pracowników Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej. Jak ustalił nasz reporter Michał Dobrołowicz - te osoby nie miały bezpośredniego kontaktu z pacjentami.
Na kwarantannę skierowani zostali pozostali pracownicy oddziału. Klinika przyjmuje teraz tylko osoby, które wymagają pilnego leczenia.
Pozostałe oddziały Narodowego Instytutu Onkologii pracują bez zmian.
Wstrzymanie przyjęć na oddział wewnętrzny w Szpitalu św. Trójcy w Płocku. Powód to dodatni wynik testu na koronawirusa u jednego z pracowników medycznych.
Przez to obecnie w Płocku nie funcjonuje ani jeden oddział internistyczny. W szpitalu wojewódzkim oddział chorób wewnętrznych zawiesił dzialanie w ubiegłym tygodniu. Tam koronawirusa stwierdzono u sześciu osób z personelu medycznego.
Przestrzeganie obostrzeń to nie tylko nasz obowiązek względem siebie, ale również nasza odpowiedzialność za inne osoby - podkreślił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Ogłosił tym samym "politykę zero tolerancji" dla nieprzestrzegania obostrzeń.
Tom Cruise stanął we wtorek w długiej kolejce do szpitala w Rzymie, by zrobić test na obecność koronawirusa. Aktor, na widok którego inne osoby w kolejce przecierały oczy ze zdumienia, przyjechał do Wiecznego Miasta na zdjęcia do filmu "Mission Impossible 7".
Gwiazdor Hollywood mimo maseczki został rozpoznany wśród oczekujących przed publicznym rzymskim szpitalem Umberto 1. Towarzyszyli mu członkowie ekipy filmowej. Według stołecznej prasy to właśnie na terenie tego wielkiego szpitala mają zostać nakręcone niektóre sceny. Aby tam wejść, aktor i cała ekipa filmowa musieli poddać się testowi.
Na oddziale zakaźnym szpitala w Gorzowie Wielkopolskim zmarła jedna z zakażonych koronawirusem pensjonariuszek Domu Pomocy Społecznej "Dom Kombatanta" w Zielonej Górze.
Kobietę przewieziono do Gorzowa wraz z innymi seniorami z tego DPS-u po tym, gdy infekcję potwierdzono tam u ponad 70 pensjonariuszy i 35 pracowników.
Resort zdrowia poinformował, że od soboty (10 października) konieczne będzie zakrywanie ust i nosa zarówno w czerwonej, jak i żółtej strefie.