W Polsce wchodzi trzeci etap luzowania obostrzeń. Do pracy wracają fryzjerzy i kosmetyczki. Goście znów będą mogli jeść w lokalach gastronomicznych - zarówno w ogródkach, jak i na zewnątrz. Do tej pory w Polsce koronawirusa wykryto u 18 885 osób. Zmarło 936 z nich, a wyzdrowiało 7 451. Dobre wieści z Opolskiego - dziś szpital opóściła 103-letnia pacjentka, która pokonałam koronawirusa. Tym samym jest najstarszym ozdrowieńcem w kraju. Najwięcej aktywnych zakażeń wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2 jest obecnie w USA, Rosji i Brazylii - wynika z danych WHO. Wydarzenia dotyczące epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie przedstawiamy Wam w naszej relacji z 18 maja.
- W Polsce wchodzi w życie trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Od dziś czynne są z powrotem salony fryzjerskie i kosmetyczne, lokale gastronomiczne mogą znów przyjmować u siebie gości, łagodzone są obostrzenia związane z uprawianiem sportu.
- W Polsce do tej pory zakażenie koronawirusem wykryto u 18 885 osób. 936 z nich zmarło.
- W USA z powodu koronawirusa ubiegłej doby zmarło 820 osób; w sumie od początku pandemii liczba zgonów przekroczyła już 89,5 tys.
- Włosi luzują obostrzenia - wznawia działalność 800 tys. firm, lokali gastronomicznych i usługowych oraz sklepów.
- W Niemczech łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 wzrosła do 7935. Liczba zakażonych wzrosła do 174 697.
- Najwięcej aktywnych zakażeń wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2 jest obecnie w USA, Rosji i Brazylii - wynika z danych WHO. W Europie Zachodniej sytuacja epidemiczna się stabilizuje.
Choć prowincje Kanady od dwóch tygodni stopniowo łagodzą obostrzenia w gospodarce, nadal w kraju odbywają się demonstracje przeciwników ograniczeń. Wśród protestujących są przeciwnicy WHO, antyszczepionkowcy czy zwolennicy teorii spiskowych i skrajnej prawicy.
Grupa kilkudziesięciu osób przejechała w niedzielę samochodami z Montrealu do Quebecu, by tam, pod budynkiem parlamentu prowincji, protestować przeciwko - jak twierdzili - łamaniu ich praw obywatelskich przez przepisy stanu wyjątkowego. Dziennikarze rejestrowali hasła: m.in. przeciw szczepionce na COVID-19 i "dyktaturze WHO" (Światowej Organizacji Zdrowia). Do udziału w proteście namawiali w mediach społecznościowych pod hasłem "wezwanie do wolności". Protestujący pozostali w samochodach.
Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio ponowił apel do rodziców, by sprawdzali, czy ich dzieci nie mają objawów odkrytej niedawno tajemniczej choroby, związanej - co potwierdzono - z koronawirusem.
Czytaj więcej na ten temat>>>
Między niedzielą a poniedziałkiem zanotowano w Portugalii rekordową liczbę pacjentów uznanych za wyleczonych z Covid-19. W ciągu ostatniej doby grono ozdrowieńców wzrosło o 1 794 osoby, do 6 430 - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia.
Jak wyjaśnił sekretarz stanu w resorcie zdrowia Antonio Sales, dobowa liczba zgonów w dalszym ciągu utrzymuje się na podobnym poziomie kilkunastu przypadków. Od niedzieli wskutek zakażenia koronawirusem zmarło 13 pacjentów. Łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi w Portugalii 1 231.
O 160 zwiększyła się w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii liczba zmarłych na Covid-19, wskutek czego łączna liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju wzrosła do 34 796 - poinformował w poniedziałek po południu minister spraw zagranicznych Dominic Raab.
Bilans obejmuje wszystkie zgony zanotowane w ciągu 24 godzin między godz. 17 w sobotę a godz. 17 w niedzielę, w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa.
Dobowa liczba zmarłych jest nieco niższa niż w niedzielę, gdy wynosiła 170. Oba bilanse są najniższymi od 24 marca, czyli pierwszego pełnego dnia obowiązywania restrykcji w celu zatrzymania epidemii. Do pewnego stopnia jest to efektem statystycznym, związanym z tym, że w weekendy potwierdzanie koronawirusa jako przyczyny zgonów często odbywa się z opóźnieniem.
Od kilku tygodni w danych za weekendy widoczne są spore spadki, które później wyrównywane są w kolejnych dniach. Zarazem jednak bilanse za miniony weekend są wyraźnie niższe od tych sprzed tygodnia. Ponadto wyrównująca te dzienne wahania średnia dobowa liczba zgonów z siedmiu kolejnych dni wyraźnie spada.
W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii z powodu Covid-19 zmarło 59 pacjentów. To najmniejsza dobowa liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa od pierwszej połowy marca - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju.
Z szacunków hiszpańskich służb medycznych wynika, że do poniedziałku z powodu infekcji SARS-CoV-2 zanotowano łącznie w kraju 27 709 zgonów, a także 231 606 zachorowań na Covid-19.
W Irlandii, gdzie w poniedziałek zaczął się pierwszy etap luzowania restrykcji spowodowanych koronawirusem, potwierdzono w ciągu minionej doby tylko cztery zgony na Covid-19 i wykryto 88 nowych zakażeń - poinformowało po południu ministerstwo zdrowia.
To pierwsza jednocyfrowa liczba zgonów od 30 marca i najniższy dobowy bilans od 27 marca. Na dodatek dwa z tych zgonów nastąpiły w kwietniu, lecz dopiero teraz potwierdzono, że koronawirus był przyczyną śmierci. Od początku epidemii w Irlandii na Covid-19 zmarło 1 547 osób.
Czasowe zamknięcie browarów i firm dystrybucyjnych, związane z epidemią koronawirusa, spowodowało niemal całkowite wyhamowanie eksportu piwa. Dotychczas Meksyk był jednym z największych sprzedawców tego trunku na rynki zagraniczne.
W poniedziałek braki meksykańskiego piwa na rynkach zagranicznych potwierdzają zarówno portugalskie, hiszpańskie, jak i meksykańskie media. Dziennik “El Sol de Mexico" wskazuje, że zjawisko nasiliło się wraz z nadmiernym zapotrzebowaniem na krajowym rynku ze strony obywateli tego kraju zobowiązanych do pozostawania w domach z powodu obowiązkowej kwarantanny.
131 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało w poniedziałek francuskie ministerstwo zdrowia. Po raz pierwszy od 22 marca spadła poniżej 2 tys. liczba osób na intensywnej terapii.
Resort podał, że w poniedziałek dobowy przyrost zgonów znacznie zmalał w porównaniu z bilansem z poprzedniego dnia, gdy informowano o 483 ofiarach śmiertelnych. W sumie we Francji na Covid-19 zmarło 28 239 osób.
Pod względem śmiertelności Francja nadal jest czwartym krajem na świecie, za USA, Wielką Brytanią i Włochami. Spośród wszystkich zgonów 17 589 zanotowano w szpitalach, 10 650 w domach opieki.
Unia Europejska przygotowała projekt rezolucji na Światowe Zgromadzenie Zdrowia - poinformowała rzeczniczka KE Virginie Battu-Henriksson. Wskazuje on m.in. na potrzebę zrozumienia przyczyn, dla których doszło do pandemii.
Jak powiedziała rzeczniczka, projekt rezolucji mówi o tym, jaka powinna być koordynowana międzynarodowa odpowiedź na pandemię. Wskazuje też na potrzebę zrozumienia przyczyn, dla których doszło do pandemii, i na potrzebę zapewnienia dostępu wszystkich krajów świata do leków i szczepionki na Covid-19.
Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Turcji wzrosła w ciągu minionej doby o 1 158, do 150 593 - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Turcja zajmuje 9. miejsce w świecie pod względem liczby zakażonych SARS-CoV-2.
W sumie z powodu zakażenia koronawirusem zmarło w Turcji 4 171 osób, w tym 31 w ciągu ostatniej doby, najmniej od końca marca; 111 577 osób wyzdrowiało. W kraju przeprowadzono łącznie ponad 1,6 mln testów.
Kim jest tajemniczy graficiarz z Glasgow? Na Wyspach już okrzyczano go "szkockim Banksym". Podobnie jak on, artysta maluje na murach pod osłoną nocy.
Prace "szkockiego Banksego" pozbawione są jednak politycznego podtekstu, za to ociekają humanizmem. Przedstawiają miedzy innymi pielęgniarki składające dłonie w kształcie serca i pary całujące się ukradkiem w maseczkach. Na murach miasta pojawił się także człowiek z uwiązanym u nogi olbrzymim koronawirusem, wyglądającym jak metalowa kula.
Artysta o pseudonimie Niedźwiedź Rebeliant (Rebel Bear) wzywa mieszkańców miasta do zachowania ostrożności w czasie pandemii, jednoczenie wyraża nadzieję na powrót normalnego życia po zniesieniu obostrzeń
Słowacki premier Igor Matovicz zapowiedział w poniedziałek, że w środę rozpocznie się w kraju kolejna faza odchodzenia od obostrzeń związanych z pandemią. Jego zdaniem odpowiedzialne zachowanie Słowaków przynosi wyniki i kolejnych zmian można spodziewać się po 14 dniach.
Matovicz podkreślił, że Słowacja ma bardzo dobre wyniki związane z kontrolą rozprzestrzeniania się wirusa. Od soboty przybył tylko jeden przypadek zakażenia. Łącznie na Słowacji potwierdzono 1 495 zakażonych, z czego 28 osób zmarło.
Zgodnie z sugestiami zespołu ekspertów rząd zdecydował, że od środy maseczki nie będą obowiązkowe na otwartej przestrzeni, pod warunkiem, że obok siebie idą osoby mieszkające razem, natomiast w innym przypadku należy utrzymywać dystans 5 metrów.
99 osób zakażonych koronawirusem zmarło ostatniej doby we Włoszech - poinformowała w poniedziałek Obrona Cywilna. To najniższy dzienny bilans zgonów od początku zamknięcia kraju 11 marca. Łącznie zmarło podczas epidemii 32 007 osób. W niedzielę było 145 zgonów.
Łączna liczba obecnie zakażonych spadła o około 1 800 do 66 tysięcy.
Dotąd w całym kraju potwierdzono 225,8 tys. przypadków wirusa. Przybyło 451 nowych zakażeń.
Będące największym europejskim tanim przewoźnikiem lotniczym irlandzkie towarzystwo Ryanair poinformowało w poniedziałek, że z powodu kryzysu koronawirusowego spodziewa się w II kwartale br. straty 200 mln euro, czyli dwukrotnie większej niż prognozowano wcześniej.
Korektę taką przedstawiono w siedzibie spółki w Dublinie przy okazji prezentacji wyników ubiegłego roku finansowego, który zakończył się 31 marca. Ryanair liczy się z tym, że w obecnym roku finansowym przewiezie mniej niż 80 mln pasażerów, czyli zaledwie połowę zakładanych pierwotnie 154 mln. Nie jest na razie w stanie oszacować, jaki księgowy rezultat przyniesie mu ten rok.
Ryanair ogłosił już zamiar zwolnienia do 3 tys. pilotów i członków personelu kabinowego. Bierze również pod uwagę wprowadzenie bezpłatnych urlopów, obniżenie płac nawet o 20 proc. oraz przejściowe zamknięcie swych baz w różnych państwach europejskich.
Grecka ekstraklasa piłkarska ma zostać wznowiona 6 czerwca - poinformowali w poniedziałek przedstawicie wszystkich 14 uczestników ligi. Konieczne jest jeszcze zatwierdzenie tej decyzji przez sztab kryzysowy, ale według państwowej telewizji to tylko formalność.
43 nowych pacjentów z koronawirusem zostało przyjętych do szpitali w Belgii w ciągu ostatnich 24 godzin. Jest to dalszy spadek, ponieważ w niedzielę zarejestrowano 60 nowych przyjęć - poinformowało w poniedziałek belgijskie centrum kryzysowe.
Łącznie 1614 pacjentów chorych na Covid-19 jest obecnie w szpitalach.
W ciągu ostatnich 24 godzin zgłoszono 28 nowych zgonów: 16 w szpitalu i 12 w domu opieki. W niedzielę było ich 47, co daje łączną liczbę 9080 zgonów od wybuchu pandemii w Belgii.