W okolicach angielskiego Dover wystartowała dzisiaj operacja testowania na obecność koronawirusa tysięcy kierowców ciężarówek, również z Polski, którzy od kilku dni oczekują na wpuszczenie do Francji. Paryż zamknął granicę w niedzielę w obawie przed wykrytą w Wielkiej Brytanii nową odmianą koronawirusa. Na razie jednak sytuacja po angielskiej stronie kanału La Manche pozostaje kryzysowa. Co więcej, na Wyspach wykryto kolejną groźną mutację koronawirusa. W Polsce - podobnie jak w innych krajach UE - trwa odliczanie do rozpoczęcia szczepień przeciwko Covid-19. Wiadomo już, że punktów szczepień nie będzie w jedynie 94 z niemal 2,5 tysiąca polskich gmin. Najważniejsze informacje związane z pandemią koronawirusa w Polsce i na świecie zbieramy dla Was w aktualizowanym na bieżąco raporcie dnia!
* Resort zdrowia poinformował dzisiaj o 12 361 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 471 chorych na Covid-19. Aktualny bilans pandemii w naszym kraju to 1 226 883 potwierdzone zakażenia i 26 255 ofiar śmiertelnych.
* W okolicach angielskiego Dover rozpoczęła się operacja testowania na obecność koronawirusa tysięcy kierowców ciężarówek, również z Polski, którzy od kilku dni oczekują w gigantycznych kolejkach na możliwość wjazdu do Francji. Na razie - mimo zapowiedzi - sytuacja się nie poprawia, a desperacja kierowców rośnie. Pan Marcin, z którym rozmawialiśmy, planuje rozpoczęcie strajku głodowego. PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>>>
* Protest rozpoczęli w okolicach Dover kierowcy busów, którzy zostali pominięci w akcji testowania. Około 300 ludzi zablokowało autostradę w pobliżu miasta, przez polskich kierowców zablokowany został - jak powiedział nam obecny na miejscu pan Darek - główny dojazd do portu. WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ >>>>
* Do tej pory tylko 1600 osób z co najmniej kilkunastu tysięcy, które w ostatnich dniach przyleciały do Polski z Wielkiej Brytanii, zgłosiło się na testy na obecność koronawirusa. PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>>>
* Mateusz Morawiecki przyznał się do błędu ws. zakazu wychodzenia z domów w noc sylwestrową: rząd wprowadził zakaz rozporządzeniem - a powinien ustawą. Jak zachowa się w tej sytuacji policja? Zapytaliśmy >>>>
* Tylko w 94 gminach - na blisko 2,5 tysiąca - nie będzie punktu szczepień przeciwko Covid-19. Do tych miejsc dojechać mają mobilne punkty szczepień albo ich mieszkańcy będą musieli udać się do sąsiedniej gminy lub miasta powiatowego. PRZECZYTAJ WIĘCEJ, ZOBACZ MAPĘ >>>>
* Pierwszymi osobami w Polsce zaszczepionymi przeciw Covid-19 będą pielęgniarka i lekarz ze szpitala MSWiA w Warszawie.
* Jak będzie wyglądała procedura szczepienia przeciwko Covid-19? Ile czasu będziemy musieli spędzić w punkcie szczepień? Na jaką pomoc możemy liczyć w przypadku pojawienia się niepożądanych reakcji? Odpowiada dr med. Paweł Grzesiowski >>>>
* W Wielkiej Brytanii wykryto kolejną niebezpieczną mutację koronawirusa. To ten sam szczep, który spowodował nasilenie epidemii w Republice Południowej Afryki, oznaczony jako 501.V2. WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ >>>>
* Ponad 90-letnia pensjonariuszka domu opieki została zaszczepiona przeciwko Covid-19 jako pierwsza osoba w Szwajcarii - i w kontynentalnej części Europy.
"To jest bardzo smutna historia" - tak o testach na koronawirusa dla bezdomnych mówiła w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Adriana Porowska, prezes Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej.
Zauważyła, że z pytaniem w tej sprawie zwróciła się do rządu posłanka Hanna Gill-Piątek: "Usłyszała, że osoby bezdomne, tak jak cała reszta społeczeństwa, mogą się testować, że testy są dostępne też dla osób nieubezpieczonych. Tylko pan rzecznik zapomniał dodać, że żeby być testowanym, najpierw trzeba iść do lekarza pierwszego kontaktu, a tam już trzeba mieć ubezpieczenie".
"Są pieniądze w samorządzie tzw. covidowe, z których organizacje pozarządowe mogą organizować pomoc dla osób bezdomnych. Z nich też nie można kupić testów, bo to nie są pieniądze ze służby zdrowia, tylko z pomocy społecznej. Polska resortowa ma się świetnie. Testy musieliśmy kupić za pieniądze zebrane w internecie" - relacjonowała również rozmówczyni Marcina Zaborskiego.
Przeciw Covid-19 zaszczepiono już milion Amerykanów - poinformował w środę dyrektor federalnej agencji zdrowia publicznego Robert Redfield. Akcja szczepień preparatem firm Pfizer i BioNTech rozpoczęła się w USA 14 grudnia, a szczepionką Moderny w poniedziałek.
W Meksyku, do którego w środę dotarła pierwsza dostawa szczepionek na Covid-19, w czwartek rozpocznie się kampania szczepień, począwszy od szpitali w stolicy i w położonym na północy kraju Saltillo - poinformował w środę prezydent Andres Manuel Lopez Obrador.
Według wstępnych danych w Irlandii pojawił się nowy, bardziej zakaźny typ koronawirusa wykryty w W. Brytanii - poinformował w środę irlandzki zespół specjalny ds. zdrowia publicznego (NPHET), który zastrzegł, że nie tylko nowy wariant wirusa odpowiada za wzrost zakażeń.
Kanada przedłużyła o dwa tygodnie, do 6 stycznia, zakaz lotów pasażerskich z Wielkiej Brytanii w związku z pojawieniem się tam nowej odmiany koronawirusa SARS-CoV-2 - poinformował w środę premier Kanady Justin Trudeau.
Pierwsi pacjenci trafili dzisiaj do budynku M Szpitala Klinicznego nr 2 na szczecińskich Pomorzanach: to jedna z dwóch lokalizacji szpitala tymczasowego w Zachodniopomorskiem.
Najpierw uruchomionych zostanie w nim 56 łóżek tlenowych i 10 respiratorowych w budynku M, a finalnie w obu lokalizacjach dostępnych ma być w sumie około 300 łóżek tlenowych i 50 respiratorowych.
W Izraelu potwierdzono cztery pierwsze przypadki nowego wariantu koronawirusa, który wykryty został w Wielkiej Brytanii i - według wstępnych ustaleń - jest bardziej zaraźliwy niż pierwotna odmiana patogenu.
Najwyższy od początku pandemii dobowy bilans nowych zakażeń koronawirusem - ponad 39 200 przypadków - zanotowała ostatniej doby Wielka Brytania.
Równocześnie na Covid-19 zmarło w tym kraju 744 chorych.
Resort zdrowia Kanady poinformował o zatwierdzeniu do użytku szczepionki przeciw Covid-19 opracowanej przez firmę Moderna.
"Pierwsze dawki z gwarantowanych 40 mln zostaną dostarczone w ciągu najbliższych dni" - poinformował na konferencji prasowej kanadyjski premier Justin Trudeau.
Jak zaznaczył, do końca stycznia Kanada powinna otrzymać w sumie 1,2 mln dawek szczepionki Moderny i dopuszczonej do użytku 9 grudnia szczepionki Pfizer/BioNTech.