"Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu - stopniowego zdejmowania obostrzeń" - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Pierwsza liberalizacja ograniczeń będzie dotyczyła zdjęcia zakazu wejścia do lasów oraz limitów osób w sklepach i kościołach. Od dziś musimy zasłaniać usta i nos po wyjściu z domu. Nakaz dotyczy niemal wszystkich po ukończeniu 4. roku życia. Możemy to robić przy pomocy maseczki, maski, odzieży lub jej części. Dziś poznamy też rządowy harmonogram łagodzenia obostrzeń w Polsce. Liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 2 mln. SARS-CoV-2, wywołujący groźne dla życia zapalenie płuc Covid-19, pochłonął już ponad 128 tys. osób. Oto najważniejsze doniesienia na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce i na świecie w naszej relacja dnia.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
  • 336 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, zmarło 28 kolejnych osób. Łącznie w naszym kraju to już 7918 przypadków i 314 zgonów;  46-letni fizjoterapeuta ze szpitala w Radomiu jest pierwszą ofiarą koronawirusa wśród personelu medycznego w Polsce
  • Jacek Sasin w Porannej rozmowie w RMF FM nie wykluczył przesunięcia o tydzień wyborów prezydenckich z 10 na 17 maja
  • Od czwartku wyjście z domu tylko w maseczce lub chuście zakrywającej usta i nos
  • Od 20 kwietnia planowane jest stopniowe znoszenie obostrzeń. W pierwszej kolejności zniesiony zostanie zakaz wchodzenia do parków i lasów. Zwiększy się również liczba osób mogących przebywać w sklepach i kościołach.
  • Ofiar śmiertelnych koronawirusa w USA jest już ponad 30 tys.
  • Na całym świecie zakażonych koronawirusem zostało już ponad 2 mln osób



00:00 POLSKA BILANS DOBOWY

Liczba chorych na COVID- 19 w Polsce od 4 marca, czyli dnia potwierdzenia pierwszego przypadku, wzrosła do 7 918. Zmarło w tym czasie 314 osób. Natomiast czwartek przyniósł łącznie 336 nowych zakażeń, 28 osób zmarło. Według danych Ministerstwa Zdrowia do tej pory wyzdrowiały 774 osoby.

Ministerstwo Zdrowia w ciągu dnia podawało informacje o wykryciu - najpierw 189, a potem 147 przypadków zakażeń SARS-CoV-2. Jeśli chodzi o przypadki śmiertelne, rano poinformowano o sześciu zmarłych osobach, a po południu o kolejnych 22. 


23:58 Czechy: Małżonkowie nie muszą składać przysięgi w maseczkach

Ministerstwo spraw wewnętrznych Czech sprecyzowało przepisy dotyczące uroczystości ślubnych. Państwo młodzi będą mogli występować bez maseczek i nie muszą zachowywać odległości dwóch metrów. W ceremonii będzie mogło uczestniczyć do 10 osób.

Przepisy szczegółowe, które MSW opublikowało na swojej stronie internetowej, przewidują, że małżeński pocałunek nie będzie musiał być składany w maseczkach. Zasady obejmują także zawarcie rejestrowanego związku partnerskiego.

Zgodnie z przepisami w ceremonii mogą uczestniczyć, poza młodą parą, świadkami i urzędnikami stanu cywilnego, cztery osoby. Jeżeli zawierany jest ślub wymagający obecności tłumacza, to także on wliczany jest do 10-osobowego grona.


23:54 Ponad 1000 zgonów w Kanadzie

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Kanadzie wynosiła w czwartek w godzinach południowych prawie 29 tys. Łączna liczba zmarłych na Covid-19 przekroczyła 1000 i wyniosła 1056, o 78 więcej niż w środę.

Federalna naczelna lekarz kraju dr Theresa Tam powtórzyła, że rozwój pandemii w Kanadzie wydaje się spowalniać, ale Kanadyjczycy bezwzględnie muszą stosować zasady, takie jak utrzymywanie odległości.

Zwróciła uwagę na problem domów opieki i osób bezdomnych, szczególnie narażonych na zachorowania. Około połowy zgonów na COVID-19 w Kanadzie to osoby przebywające na stałe w domach opieki dla seniorów. "Jeśli miarą społeczeństwa jest to, jak troszczy się o osoby najbardziej narażone na ryzyko, to pandemia pokazała pęknięcia w naszej zbroi" - dodała.


23:45 Związkowcy PGG apelują do górników

Trzeba ratować miejsca pracy w naszej branży i w całej gospodarce, ale ciężary, jakie trzeba ponieść, muszą być rozłożone sprawiedliwie - napisali związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) w komunikacie, skierowanym do ok. 41-tysięcznej załogi tej największej górniczej spółki.

W miniony wtorek zarząd PGG zaproponował, by na trzy miesiące (od początku maja do końca lipca) ograniczyć wydobycie węgla w kopalniach spółki do czterech dni w tygodniu i zmniejszyć wymiar czasu pracy oraz wynagrodzenia załogi o 20 proc. W czwartek związkowcy odrzucili tę propozycję i zaproponowali postojowe przez jeden dzień w tygodniu, płatne 60 proc. wynagrodzenia za ten dzień. Spółka uznała taki wariant, przynoszący oszczędności ok. 100 mln zł mniejsze od propozycji zarządu, za nieakceptowany.


23:32 Wsparcie dla Polonii w czasie pandemii

Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa (PSFCU) wspiera Polonię w czasie pandemii Covid-19 m.in. zniesieniem większości kar i opłat, związanych z obsługą klientów oraz modyfikacją lub przełożeniem spłat pożyczek. Ustanowiła też specjalny fundusz dla osób wymagających opieki.

"Pracujemy bez zakłóceń, a nasze oddziały są otwarte tylko w nieznacznie zmienionych godzinach, przestrzegając wszystkich zaleceń władz odnośnie do bezpieczeństwa i higieny pracy. W tym trudnym czasie nasza unia udowadnia, że jest sprawną i nowoczesną instytucją finansową, zdolną efektywnie funkcjonować w każdych warunkach, za co jestem szczególnie wdzięczny pracownikom PSFCU, którzy codziennie wykonują swoje obowiązki służąc Polonii" - powiedział dyrektor wykonawczy Unii Kredytowej Bogdan Chmielewski.


23:25 Wojewoda wielkopolski apeluje do pracowników medycznych

Wojewoda wielkopolski zaapelował poprzez samorządy zawodowe do lekarzy, pielęgniarek i położnych o zgłaszanie się chętnych, którzy mogliby podjąć pracę w placówkach cierpiących na braki kadrowe - poinformował Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Poinformował, że wojewoda rozmawiał w czwartek m.in. z prezesem Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Arturem de Rosier o sytuacji związanej z pomocą, zarówno w wymiarze materialnym, jak i kadrowym.


23:11 Prezydent Francji grozi końcem UE

Unia Europejska upadnie jako projekt polityczny, jeśli nie będzie wspierała dotkniętych kryzysem krajów, takich jak Włochy i nie pomoże im wyjść ze skutków pandemii koronawirusa - ostrzegł w wywiadzie dla "Financial Times" prezydent Francji Emmanuel Macron.


23:02 Białoruś: Kontrole miast w czasie prawosławnej Wielkanocy

Władze Pińska w obwodzie brzeskim zapowiedziały kontrole na wjeździe do miasta na czas prawosławnej Wielkanocy w ramach walki z epidemią koronawirusa. Zaapelowały też do mieszkańców o unikanie zgromadzeń.

Zapowiedziano również, że na wjeździe do miasta będą dyżurować brygady milicji drogowej i medycy, by sprawdzać stan zdrowia pasażerów i czy nie ma wśród nich osób, które miały kontakt z zakażonymi i powinny przebywać w samoizolacji.


22:55 Scenariusze dla polskiej gospodarki

Po zakończeniu  okresu izolacji wydatki polskich konsumentów w handlu mogą spaść o niemal 25 proc. - poinformowała firma badawcza GfK.

Analitycy GFK przygotowali cztery możliwe scenariusze tego, co wydarzy się w polskim handlu detalicznym po rozmrożeniu gospodarki. Napisano, że w każdej z prognoz uwzględniono założenia dotyczące potencjalnej długości okresu izolacji oraz czasu, jaki zajmie sektorowi powrót do poziomu sprzedaży sprzed epidemii.


22:47 Brazylijczycy wynaleźli lek na koronawirusa?

Minister nauki i technologii Brazylii Marcos Pontes powiedział, że naukowcy z tego kraju opracowali skuteczny w 94 proc. lek przeciw Covid-19. Preparat, który ma być testowany w maju, powstał w laboratorium w Sao Paulo.


22:40 Kilkadziesiąt zakażeń w DPS-ie w Bytomiu

61 osób z Domu Pomocy Społecznej "Kombatant" w Bytomiu - 51 podopiecznych i 10 osób z personelu - jest zakażonych koronawirusem, poinformował tamtejszy Urząd Miejski, powołując się na przekazane po południu, na razie cząstkowe, dane sanepidu.

Jak poinformował magistrat, w środę pielęgniarki środowiskowe z DPS "Kombatant" pobrały wymazy od 122 podopiecznych i 19 pracowników, przebywających na kwarantannie w tej placówce.



22:29 DO KIEDY TRZEBA NOSIĆ MASECZKI?

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski był pytany podczas konferencji prasowej do kiedy będzie obowiązywał nakaz zakrywania ust i nosa. Odpowiedź szefa resortu wskazuje, że decyzja o zniesieniu obowiązku będzie uzależniona od stworzenia szczepionki przeciw koronawirusowi.


22:25 NATO nie przerywa misji

Mimo pandemii i zaangażowania sojuszniczych wojsk w jej zwalczanie NATO i Stany Zjednoczone nie przerywają misji i operacji, podtrzymują zdolności do odstraszania i obrony - zapewnił naczelny dowódca sojuszniczych sił w Europie (SACEUR) gen. Tod Wolters.

"Siły NATO zapewniają efektywne odstraszanie i obronę. Wciąż prowadzimy operacje, nasze wojska pozostają gotowe. Sojusznicy wspierają się nawzajem, zwłaszcza w tych trudnych czasach próby. Robimy to w ramach uzgodnień dwustronnych i w NATO" - powiedział w telefonicznym briefingu Wolters, który stoi także na czele dowództwa amerykańskich wojsk w Europie (USEUCOM).


22:16 Polska: Kolejne etapy znoszenia ograniczeń

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił podczas konferencji prasowej plan łagodzenia restrykcji wprowadzonych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Przekazał, że prawdopodobnie co tydzień lub dwa tygodnie będą stawiane kolejne kroki w powrocie do normalności. Jakich zmian możemy się spodziewać w najbliższych tygodniach?


22:10 Wideokonferencja ministrów finansów państw UE

Banki muszą nadal finansować gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa, w tym małe i średnie firmy, doświadczające przejściowych trudności w związku z pandemią koronawirusa - to główna konkluzja z wideokonferencji ministrów finansów państw UE.

W wspólnym oświadczeniu wydanym po wideokonferencji ministrowie podkreśli, że w tym celu niezbędne jest "pełne wykorzystanie elastyczności, przewidzianej w ramach ostrożnościowych i dotyczących rachunkowości".

Ministrowie wezwali też wszystkie banki, do wykorzystania kapitału i zysków w celu rozszerzenia potrzeb kredytowych lub innych pilnych potrzeb finansowych, wynikających z trwającego kryzysu wobec swoich klientów.



22:02 Ukraina: Szturm na supermarket

Około 200 osób szturmowało w czwartek jeden z supermarketów w Mariupolu na wschodzie Ukrainy z powodu zapowiadanych znacznych obniżek cen. Klienci zebrali się w jednym miejscu, mimo że w kraju obowiązuje zakaz zgromadzeń z uwagi na Covid-19. Wobec kierownictwa sklepu wszczęto sprawę karną.

Media informują, że do sklepu jednocześnie próbowało wejść ok. 200 osób. Część z nich miała maseczki ochronne, nie zachowywano jednak odpowiednich odległości. Wśród zebranych było wiele osób starszych.

Jak pisze portal Ukraińska Prawda, niektórzy mieszkańcy mówili lokalnym mediom, że przyszli do sklepu, ponieważ już "im się nudziło w kwarantannie".


21:51 NFZ wprowadza teleporady psychologiczne

Osoby w kryzysie emocjonalnym, które źle znoszą odosobnienie, odczuwają stres lub lęk wywołany sytuacją zagrożenia epidemiologicznego mogą otrzymać pomoc psychologiczną w ramach całodobowej, bezpłatnej Telefonicznej Informacji Pacjenta - poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia.


21:41 Portugalia: Przedłużenie stanu wyjątkowego

Jednoizbowy parlament Portugalii zatwierdził podczas czwartkowego posiedzenia decyzję rządu Antonia Costy o wydłużeniu stanu wyjątkowego w związku z epidemią koronawirusa. Potrwa on co najmniej do 2 maja.

Obowiązujący od 19 marca w Portugalii stan wyjątkowy był już wydłużany 2 kwietnia o piętnaście dni. Wcześniej na terenie tego kraju obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego, na podstawie którego zamknięto m.in. placówki oświatowe.

Do czwartkowego popołudnia na Covid-19 zmarło w Portugalii 629 osób, a koronawirusem SARS-CoV-2 zakaziło się blisko 18,9 tys.


21:35 Indie wysyłają leki do walki z koronawirusem

Indie w ramach "medycznej dyplomacji" wysyłają 85 mln tabletek hydroksychlorochiny, związku chemicznego o działaniu antymalarycznym, oraz 500 mln tabletek paracetamolu do 108 krajów jako pomoc w walce z pandemią koronawirusa - informuje "Hindustan Times".

Dziennik potwierdził w źródłach rządowych, że zostały już przygotowane wysyłki do 60 krajów. Transport odbywa się samolotami lotnictwa indyjskiego, czarterami, a także jako bagaż dyplomatyczny.

Po naciskach prezydenta USA Donalda Trumpa władze Indii 7 kwietnia złagodziły restrykcje na eksport niektórych leków, przydatnych do leczenia Covid-19. Premier Narendra Modi po telefonach z Białego Domu i konferencji prasowej w Waszyngtonie, na której Trump mówił o wyciągnięciu konsekwencji wobec Indii, zdecydował się na wysłanie hydroksychlorochiny do Stanów Zjednoczonych.


21:22 Restrykcje nie zostaną zniesione do wakacji

Na pewno wszystkie restrykcje nie będą mogły być zniesione na czas wakacji; wakacji nie będziemy spędzali tak, jak je spędzaliśmy kiedyś - powiedział w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.


21:16 W Wielkiej Brytanii brakuje pracowników sezonowych

Z powodu wymuszonego koronawirusem zamknięcia granic brytyjscy farmerzy - uzależnieni od pracowników sezonowych z Europy Wschodniej - stanęli w obliczu braku rąk do pracy. Aby temu zaradzić do Wielkiej Brytanii przyleciała w czwartek pierwsza grupa pracowników z Rumunii.

Brytyjscy farmerzy ostrzegli niedawno, że z powodu zamknięcia granic, tegoroczne zbiory mogą zgnić, gdyż nie ma komu ich zbierać. Wprawdzie ministerstwo środowiska, żywności i spraw wiejskich (DEFRA) uruchomiło kampanię zachęcającą mieszkańców kraju - zwłaszcza tych, którzy z powodu kryzysu są na przymusowych urlopach lub stracili pracę - do pomocy w zbiorach, ale pomimo pewnego odzewu nie zaspokaja to potrzeb.


21:05 Portugalia nowy bilans

W ciągu ostatnich 24 godzin w Portugalii na Covid-19 zmarło 30 osób. Liczba wszystkich zgonów wskutek infekcji koronawirusem wzrosła do 629 - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju.

Resort zdrowia przypomniał w komunikacie, że w porównaniu z wcześniejszymi dobami podczas ostatnich 24 godzin utrzymała się niższa dynamika zgonów na Covid-19. Od wtorku w dobowych bilansach liczba nowych ofiar śmiertelnych koronawirusa wynosiła 32.

Z danych portugalskich służb sanitarnych wynika, że w ciągu ostatniej doby zwiększyła się dynamika nowych przypadków infekcji koronawirusem. O ile między wtorkiem a środą było ich 643, to kolejna doba przyniosła ponad 750 nowych przypadków zakażenia.


21:00 Podopieczna ZOL-u zakażona koronawirusem

Podopieczna Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Ełku (warmińsko-mazurskie) jest zakażona koronawirusem. Służby sanitarne zleciły żołnierzom WOT pobranie wymazów od blisko 100 osób przebywających i pracujących w placówce - poinformował PAP warmińsko-mazurski inspektor sanitarny Janusz Dzisko.

Zakażenie koronawirusem wykryto u 87-letniej kobiety, która niedawno przeszła udar. Nie wiadomo, gdzie kobieta została zakażona, trwa w tej sprawie postępowanie sanitarne. Chora została przewieziona do szpitala jednoimiennego w Ostródzie.


20:51 Hongkong

W ramach walki z koronawirusem władze Hongkongu zakazały działalności barów. Właściciel jednego z lokali zamknął główne wejście, ale wpuszczał klientów tylnymi drzwiami, za co wymierzono mu karę tygodnia aresztu - podała publiczna stacja RTHK.

Jest to pierwsza osoba ukarana w Hongkongu za łamanie wprowadzonych na początku kwietnia przepisów zakazujących pracy barów i pubów - podkreśla RTHK.

Policjanci odwiedzili bar Thai Master w dzielnicy Tsim Sha Tsui 8 kwietnia i odkryli, że choć główne wejście było zamknięte, tylnymi drzwiami do lokalu wpuszczono 64 osoby. Właściciel został zatrzymany i przyznał się do złamania przepisów.


20:45 Prof. Simon w RMF FM

"Od miesięcy mówię, że był u nas jest exodus służby zdrowia. Zakaźnicy zestarzeli się, anestezjologów nie ma, pielęgniarek nie ma. Co z tego, że będziemy mieli sprzęt, skoro nie będzie miał go kto obsłużyć? To trzeba zgrać. Już są z tym problemy (...). Z tego co wiem, to jest sprawa ogólnopolska" - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM prof. Krzysztof Simon o przygotowaniu Polski na szczyt epidemii.


20:38 Oddział pediatryczny w Gdańsku wznowił przyjęcia

Oddział pediatryczny w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku wznowił po ośmiu dniach przyjmowanie małoletnich pacjentów. Wszyscy pracownicy szpitala, którzy mieli kontakt z zakażoną pielęgniarką, otrzymali negatywny wynik testów.

"Oddział Obserwacyjno-Zakaźny dla Dzieci w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku wraca do normalnej pracy. Po okresie kwarantanny personelu, rozpoczął przyjmowanie dzieci z Pomorza z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusa według normalnych zasad. W wyniku przeprowadzonych badań nie stwierdzono wśród personelu zakażenia SARS-CoV2" - przekazała rzeczniczka Szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz.


20:30 Włochy: Mamy tendencję spadkową

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 525 osób zakażonych koronawirusem - poinformowała Obrona Cywilna. Tym samym łączny bilans zmarłych wzrósł w tym kraju do 22170.



20:21 Nowy bilans Turcja

W Turcji potwierdzono 125 nowych zgonów wskutek zakażenia koronawirusem - poinformował w czwartek minister zdrowia Fahrettin Koca. W sumie w Turcji na Covid-19 zmarły 1643 osoby.

Potwierdzono też 4801 nowych przypadków zakażenia; łącznie zainfekowane w Turcji są 74193 osoby.

Szef resortu przekazał, że w ciągu ostatniej doby przeprowadzono w kraju 40427 testów na obecność koronawirusa. Do tej pory wyzdrowiało 7089 osób.


20:18 Nowy bilans Francja

753 osoby zakażone koronawirusem zmarły we Francji w ciągu ostatniej doby - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. Tym samym liczba zgonów na Covid-19 wzrosła do 17920.

Resort podał, że bilans obejmuje dane ze szpitali, gdzie w ostatnich 24 godzinach zmarło 417 osób (w sumie jest 11060 zgonów), oraz z domów opieki społecznej, gdzie stwierdzono 336 przypadków śmiertelnych (6860). 


20:15 606 zgonów w stanie Nowy Jork

606 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w stanie Nowy Jork - poinformował w czwartek gubernator Andrew Cuomo. Łączna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w tym stanie to 12192.

Czwartkowe dane oznaczają znaczny spadek dobowej liczby zgonów, bowiem raport z poprzedniego dnia mówił o 752 przypadkach śmiertelnych. Jednocześnie najnowszy bilans oznacza najniższy od 10 dni dobowy wzrost liczby zgonów; 6 kwietnia w stanie Nowy Jork zmarło 599 osób, w kolejnych dniach liczba zmarłych przekraczała 700.

Cuomo zaznaczył, że mimo optymistycznych danych do 15 maja będą obowiązywać wszystkie obostrzenia w stanie Nowy Jork, który obecnie jest epicentrum pandemii w USA. 


20:11 "Le Monde": Koronawirus może zamknąć granice UE


Kryzysy migracyjny i sanitarny związny z Covid-19 mogą przyczynić się do powrotu granic w UE,  niszcząc tabu otwartości między krajami strefy Schengen - piszą dzienniki "Le Figaro" i "Le Monde".

Otwarte granice były swego rodzaju tabu w Unii Europejskiej. Jednak ostatnia nić, która podtrzymywała ideologię idealnej Europy została przecięta przez koronawirusa - pisze publicystka Isabelle Lasserre w czwartkowym wydaniu dziennika "Le Figaro". Podkreśla, że "świat bez granic, który powstał w czasie panowania neoliberalnej globalizacji, wielkie marzenie o Europie bez granic, której bronił Jacques Delors, wydaje się dziś przeszłością".


20:04 Szwecja: Jedna trzecia zgonów to pensjonariusze domów opieki

W Szwecji jedna trzecia zgonów na Covid-19, których bilans wynosi 1333, to pensjonariusze domów opieki. W Sztokholmie przebywające w nich starsze osoby to połowa ofiar śmiertelnych koronawirusa - podał w czwartek Urząd Zdrowia Publicznego.

"Rozprzestrzenianie się koronawirusa w domach opieki dla osób starszych to poważny problem. Oczywiście istnieje wiele różnych przyczyn, ale chcemy dowiedzieć się, co głównie wpływa w takim środowisku na zakażenia oraz w jaki sposób można szybko im przeciwdziałać" - oświadczył na konferencji prasowej główny epidemiolog Anders Tegnell.



19:58 Szwajcaria: Stopniowe znoszenie ograniczeń

Rząd Szwajcarii zapowiedział stopniowe znoszenie ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. Od 27 kwietnia mają być otwierane zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, od 11 maja sklepy i szkoły. W Szwajcarii na Covid-19 zmarło już ponad 1000 osób.

Od 11 maja ponownie zaczną działać szkoły podstawowe i sklepy, a od 8 czerwca wznowią działalność uniwersytety i szkoły zawodowe, muzea, biblioteki i ogrody zoologiczne.


19:50 Szpital w Wodzisławiu bez dofinansowania


Władze powiatu wodzisławskiego wyraziły oburzenie, że tamtejszy szpital nie znalazł się wśród placówek, które decyzją zarządu woj. śląskiego sprzed kilku dni otrzymają pieniądze na walkę w koronawirusem z puli 123 mln zł.

Zarząd woj. śląskiego poinformował we wtorek, że zatwierdził podział 123 mln zł między 27 placówek ochrony zdrowia pod kątem walki z koronawirusem. Pieniądze te pochodzą przede wszystkim z przesunięć środków inwestycyjnych Regionalnego Programu Operacyjnego woj. Śląskiego na lata 2014-20. Fundusze te mają zostać przeznaczone m.in. na zakup wyposażenia, modernizację infrastruktury szpitalnej, środki ochrony osobistej, środki dezynfekcyjne i urządzenia do dezynfekcji, a także materiały do diagnostyki.


19:42 Przymusowy urlop dla pracowników ukraińskiej poczty

Pracownicy ukraińskiej poczty, którzy pójdą w okresie świąt wielkanocnych do cerkwi, będą wysłani na przymusowy urlop, by upewnić się, że są zdrowi - ogłosił prezes Ukrposzty Ihor Smilianskyj. W Kościele prawosławnym i grekokatolickim Wielkanoc obchodzona będzie w najbliższą niedzielę.

Zapowiedział, że w przypadku potwierdzenia obecności pracownika na masowych zgromadzeniach religijnych w tym okresie, zwróci się do jego bezpośredniego naczelnika o to, żeby wysłał daną osobę na dwutygodniowy urlop - płatny, jeśli jest to możliwe, bezpłatny, jeśli nie ma takiej możliwości.


19:31 Włochy: Z powodu koornawirusa zmarło 125 lekarzy

Od początku epidemii koronawirusa we Włoszech zmarło 125 zakażonych nim lekarzy, 31 pielęgniarek i pielęgniarzy oraz 9 farmaceutów - to najnowszy bilans podany w czwartek przez federacje tych grup zawodowych.

Krajowa Federacja Izb Lekarskich poinformowała o śmierci pięciu następnych lekarzy w ciągu jednej doby. Są wśród nich między innymi neurolog, ginekolog, dyrektor przychodni w domu opieki.


19:25 Policja będzie kontrolować noszenie maseczek

"Policja będzie kontrolowała przestrzeganie nakazu zakrywania nosa i ust "- zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zaznaczył, że nakaz noszenia maseczek będzie obowiązywał do momentu pojawienia się szczepionki przeciw koronawirusowi.


19:17 POLSKA: OD 20 KWIETNIA STOPNIOWE ZNOSZENIE OBOSTRZEŃ

"Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu - stopniowego zdejmowania obostrzeń" - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przedstawił najważniejsze założenia stopniowego odmrożenia gospodarki. Zniesienie obostrzeń będzie obowiązywać od poniedziałku.


19:13 Minister zdrowia o wyborach prezydenckich

"Swoje rekonemdacje przedstawię panu premierowi w najbliższych dniach" - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany o to, jak planowane na 10 maja wybory prezydenckie mogą wpłynąć na rozprzestrzenianie się koronawirusa.


19:05 Szumowski: Powrót do normalności będzie możliwy po wygaśnięciu epidemii

Jak podkreślił minister zdrowia: Zdejmowanie obostrzeń nie oznacza powrotu do normalności. Całkowite zdjęcie ograniczeń będzie możliwe po wygaśnięciu epidemii, prawdopodobnie po dopuszczeniu do użytku szczepionki. 

Obostrzenia prawdopodobnie nie zostaną całkowicie zniesione do wakacji.

19:01 Szumowski: Podawanie konkretnych dat zdejmowania restrykcji byłoby nieuczciwe

Podczas konferencji szef resortu zdrowia podkreślił, że plan zdejmowania obostrzeń nie ma konkretnych dat - ich wprowadzenie będzie uzależnione od postępowania epidemii. "Kolejne etapy mogą być wcielane w odstępie tygodnia, ale też w odstępie trzech tygodni" - dodał Szumowski.

"Poluzowanie pewnych zakazów nie jest zachętą do tego, żeby bez ograniczeń przebywać w tych miejscach. Cały czas musimy się maksymalnie izolować" - dodał Szumowski.

18:56 Szumowski: Musimy nauczyć się żyć z epidemią

"Plan zdejmowania ograniczeń nie oznacza, że epidemia się kończy. Musimy nauczyć się żyć z epidemią" - podkreślił podczas konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski. Podkreślił również, jak ważne jest stosowanie się do zasad: zasłanianie twarzy, zachowanie dystansu, izolacja, dezynfekcja i ochrona osób najsłabszych. Szumowski podkreślił również, że, tam gdzie to możliwe, konieczne jest utrzymanie pracy zdalnej.


18:53 Morawiecki: Etapy łagodzenia będą uzależnione od postępowania pandemii

Podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki zastrzegł, że plan zdejmowania obostrzeń może ulec zmianie. Jeżeli liczba zakażeń w Polsce zacznie spadać - planowana liberalizacja będzie mogła być szybciej wcielana w życie. Jeżeli nastąpi gwałtowny przyrost zakażeń - konieczne będzie utrzymanie obostrzeń.


18:49 Od 20 kwietnia stopniowe zdejmowanie obostrzeń

Od 20 kwietnia zdjęty zostanie zakaz wejścia do lasów i parków, liberalizacji zostaną też poddane zasady robienia zakupów - będą one uzależnione od powierzchni sklepów. O takich rozwiązaniach poinformował podczas konferencji Mateusz Morawiecki. Zasada "jedna osoba na 15 metrów" będzie obowiązywała w sklepach i kościołach.

18:48 Morawiecki: Nowa rzeczywistość oprze się na zasadzie trzech "I"

"Izolacja, Identyfikacja, Informatyzacja - na tych zasadach musi opierać się nowa rzeczywistość w czasie pandemii koronawirusa" - powiedział podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki.
 

18:45 KONFERENCJA PREMIERA I MINISTRA ZDROWIA


18:42

Rodzina Amerykanki zamordowanej podczas pielgrzymki do Santiago de Compostela, w północno-zachodniej Hiszpanii, przekazała władzom tego kraju ponad 1100 masek ochronnych potrzebnych do walki z epidemią koronawirusa.

Denise Pikka Thiem została zamordowana w 2015 roku. Jak poinformowała telewizja LaSexta, jej rodzina chciała poprzez podarowanie masek wyrazić podziękowanie i uznanie dla pracy hiszpańskiego wymiaru ścigania.


18:35 Włochy nowy bilans

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 525 osób zakażonych koronawirusem - poinformowała w czwartek Obrona Cywilna. Tym samym łączny bilans ofiar śmiertelnych pandemii wzrósł w tym kraju do 22 170.

O 1189 zwiększyła się od środy we Włoszech liczba chorych na Covid-19. Obecnie jest ich w całym kraju ponad 106 tysięcy.

Od początku epidemii potwierdzono prawie 169 tysięcy przypadków koronawirusa.


18:29 Andrzej Duda zainaugurował projekt "Polskie Szwalnie"

"Na szczęście mamy w Polsce odpowiedzialny biznes, który nie tylko chce zarabiać, ale czuje odpowiedzialność za bezpieczeństwo obywateli" - powiedział prezydent Andrzej Duda inaugurując projekt "Polskie Szwalnie", w ramach którego producenci odzieży będą szyć maseczki ochronne.


18:25 Transport kombinezonów z Turcji

W drodze do Polski są cztery samoloty z ładunkiem 90 tys. kombinezonów ochronnych do zwalczania epidemii koronawirusa - poinformował ambasador Polski w Turcji Jakub Kumoch.

O przedsięwzięciu, które było możliwe dzięki współpracy kancelarii prezydentów Polski i Turcji, Kumoch poinformował na Twitterze. 


18:21 Kokaina ukryta w transporcie maseczek

Czternaście kilogramów kokainy o wartości ponad miliona funtów próbował wwieźć do Wielkiej Brytanii 34-letni Polak - poinformowała brytyjska straż graniczna. 15 paczek z narkotykiem było ukrytych w kartonach z maseczkami do zasłaniania twarzy.


18:18 Wielka Brytania przedłuża ograniczenia

Brytyjski rząd przedłużył o co najmniej trzy tygodnie ograniczenia wprowadzone w celu zatrzymania epidemii koronawirusa - poinformował minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

Raab, który zastępuje premiera Borisa Johnsona, wyjaśnił, że zbyt wczesne zniesienie restrykcji groziłoby drugą falą epidemii. W czwartek przewodniczył on posiedzeniu rządowego sztabu kryzysowego. Decyzja o przedłużeniu ograniczeń była powszechnie spodziewana, bo sugerowali to wcześniej zarówno Raab, jak i minister zdrowia Matt Hancock.


18:15 Kolejne wymazobusy wyjeżdżają na ulice

Kolejne karetki, których załogi od osób przebywających na kwarantannie pobierają materiał do badań na obecność koronawirusa i dostarczają go do sanepidu - opłacają samorządy regionu. W czwartek o uruchomieniu swoich tzw. wymazobusów poinformowały Częstochowa i Zabrze.

Jak wynika z czwartkowej informacji magistratu Częstochowy, obecnie na terenie tego miasta na badanie diagnostyczne w kierunku koronawirusa czeka 180 osób. Pobieranie od nich próbek przyspieszyć ma od piątku ambulans Śląskiej Grupy Ratowniczej Paramedix, którego miesięczna działalność ma kosztować 71 tys. zł (miasto ma płacić zryczałtowaną stawkę za godzinę pracy zespołu oraz przejechane kilometry).


18:09 Ameryka Łacinska apeluje o pomoc

Byli prezydenci Kolumbii, Chile, Meksyku i Brazylii, Juan Manuel Santos, Ricardo Lagos, Ernesto Zedillo i Fernando Cardoso, zwrócili się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o pokaźne wsparcie finansowe dla swojego regionu w obliczu pandemii koronawirusa.

Ich zdaniem pandemia może stać się "jedną z największych tragedii w dziejach Ameryki Łacińskiej i Karaibów". Pod apelem podpisali się także eksministrowie finansów, prezesi banków centralnych i wybitne autorytety naukowe.


18:05 Działania Straży Granicznej

340 tys. osób skontrolowali od 15 marca strażnicy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Kontrolują oni przejścia z Niemcami w: Kostrzynie n. Odrą, Słubicach, Świecku, Gubinie, Olszynie, Zgorzelcu, Jędrzychowicach oraz z Czechami w: Lubawce, Jakuszycach i Kudowie Słone.

Rzecznik Prasowa Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej mjr SG Joanna Konieczniak poinformowała, że tylko w ostatniej dobie odprawili prawie 2,5 tys. osób i ustalili dodatkowo, że 37 z tych osób naruszyło zasady kwarantanny. Zatrzymano też trzech cudzoziemców.


17:59 "Wykrywa koronawirusa w 5 sekund"

W Iranie Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej zaprezentował urządzenie mające w pięć sekund wykrywać obecność koronawirusa w promieniu 100 metrów. To rodzaj radaru skanującego okolicę, bez potrzeby fizycznego kontaktu z badanym. Jeśli urządzenie okaże się skuteczne, byłby to przełom w identyfikacji zarażonych osób.


17:50 Dzieci doświadczają przemocy w czasie izolacji

O podjęcie środków zapewniających bezpieczeństwo i realizację praw dzieci podczas epidemii - zaapelowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego. W apelu wskazano m.in. na konieczność zwiększenia ochrony dzieci przed przemocą.

W piśmie do szefa rządu zwrócono uwagę, że każdego dnia do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, dzwonią setki dzieci, dla których obecna sytuacja związana z epidemią koronawirusa jest nie do wytrzymania.

Jak wskazano, dzieci mówią o doświadczaniu przemocy psychicznej, fizycznej i seksualnej, silnych napięciach, połączonych z niezrozumieniem tego, co się dzieje oraz jak sobie z tym radzić, obniżającym się nastroju i pojawiających się myślach samobójczych, a także braku dostępu do pomocy specjalistycznej. Mówią też o tym, że wraz z zakazem wychodzenia osób poniżej 18 r.ż. bez opieki osoby dorosłej, straciły jedyną możliwość uniknięcia krzywdzących zachowań, których doświadczają w domu.



17:44 Koronawirus: Nowe hipotezy

Międzynarodowe konsorcjum instytucji naukowych bada interesującą hipotezę, dotyczącą źródeł najcięższych powikłań zakażenia koronawirusem. Naukowcy z 11 instytutów badawczych sprawdzają, czy przyczyną gwałtownego pogorszenia stanu niektórych pacjentów z COVID-19 może być nadmierna aktywność komórek układu odpornościowego odpowiedzialnych za tworzenie neutrofilowych sieci zewnątrzkomórkowych (NET), których zadaniem jest wiązanie i niszczenie chorobotwórczych drobnoustrojów. Jeśli ta hipoteza się potwierdzi, może oznaczać nowe możliwości terapeutyczne dla osób dotkniętych poważnymi skutkami zakażenia koronawirusem. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo "Journal of Experimental Medicine".


17:36 POLSKA NOWE ZAKAŻENIA

Ministerstwo Zdrowia: 147 nowych zakażeń koronawirusem, zmarły 22 kolejne osoby; łącznie 7918 przypadków i 314 zgonów. 

Nowe, potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą 54 osób z woj. mazowieckiego, 36 z woj. dolnośląskiego, 20 z woj. śląskiego, 18 z woj. łódzkiego, pięciu z woj. podlaskiego, po czterech z woj. warmińsko-mazurskiego i małopolskiego, po dwóch z woj. opolskiego i woj. świętokrzyskiego i po jednej z woj. podkarpackiego i woj. wielkopolskiego.

Jednocześnie resort poinformował o śmierci 22 osób zakażonych koronawirusem. Są to: 71-letnia kobieta z Wrocławia, kobiety w wieku 88 i 79 lat z Oleśnicy, 88-letnia kobieta z Kędzierzyna- Koźla, 70-letni mężczyzna z Grudziądza, mężczyźni w wieku 67 i 84 lat z Poznania, 89-letnia kobieta z Katowic, 89-letnia kobieta z Raciborza, 87-letni mężczyzna z Tychów, 60-letnia kobieta oraz mężczyźni w wieku 77, 46, 78, 61 lat z Radomia, mężczyźni w wieku 65, 69 i 75 lat oraz kobiety w wieku 75, 79, 86 i 53 z Warszawy. Większość osób miała choroby współistniejące. 


17:27 Prezes Sportingu Lizbona pomaga w szpitalach

Prezes Sportingu Lizbona Frederico Varandas na czas epidemii koronawirusa powrócił do wykonywania wyuczonej profesji lekarza. Portugalski działacz pomaga w szpitalu wojskowym w stolicy.

Varandas w rozmowie z portugalskimi mediami wyjaśnił, że do czasu zakończenia epidemii w Portugalii, w której zmarło już ponad 600 osób, zamierza poświęcić się pracy w charakterze lekarza w Szpitalu Portugalskich Sił Zbrojnych w lizbońskiej dzielnicy Telheiras.

Według Radia Renascnca, Varandas zgłosił się na ochotnika, aby pomagać armii w czasie kwarantanny i przeszedł już specjalistyczny kurs dotyczący Covid-19. Rozgłośnia przypomniała, że 40-letni działacz sportowy do września 2018 r., kiedy objął funkcję prezesa Sportingu, wchodził w skład służb medycznych portugalskiej armii.


17:18 WOT instaluje zewnętrzne izby przyjęć

Przy czterech szpitalach na terenie województwa wojsko instaluje zewnętrzne izby przyjęć - poinformowało biuro prasowe wojewody opolskiego.

W czwartek żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęli budowę tymczasowych zewnętrznych izb przyjęć przy czterech szpitalach w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu i Nysie.

Kontenerowe izby przyjęć będą służyły rejestracji i kwalifikowaniu pacjentów przed ich wejściem do budynków szpitalnych. Jak informuje biuro prasowe wojewody, jest to działanie prewencyjne, gdyż obecnie szpitale w regionie są wydolne.


17:14 "Zdalna szkoła" w powijakach

Niecałe 3 miliony złotych trafiły do tej pory do samorządów z rządowego programu Zdalna Szkoła, który ponad dwa tygodnie temu rozpoczęło Ministerstwo Cyfryzacji. Od 1 kwietnia samorządy mogą występować o dofinansowanie na zakup komputerów, tabletów, oprogramowania i dostępu do internetu.


17:04 Kwarantanna szpitala w Gryficach zakończona

Zakończyła się kwarantanna we wszystkich oddziałach szpitala w Gryficach - poinformowała placówka. Szpital przyjmuje pacjentów w trybie nagłym.

Kompleks budynku głównego szpitala w Gryficach objęty został kwarantanną po tym, jak 1 kwietnia zdiagnozowano koronawirusa u dwóch osób z personelu medycznego placówki. Łącznie SARS-CoV-2 wykryto u czterech osób - trzech spośród personelu i jednego pacjenta.

Jak poinformowano w czwartek na stronie internetowej placówki, we wtorek "zakończyła się kwarantanna w Oddziale Chorób Wewnętrznych i tym samym żaden z oddziałów nie jest objęty kwarantanną".



16:57 Śląsk

Ponad 110 tys. wniosków o wsparcie w ramach rządowej tzw. tarczy antykryzysowej wpłynęło dotąd do oddziałów ZUS w woj. śląskim. Blisko 85 tys. dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek, ponad 22 tys. - świadczenia postojowego.

Jak poinformowała regionalna rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla woj. śląskiego Beata Kopczyńska, w ciągu pierwszych dwóch tygodni kwietnia do sześciu oddziałów ZUS w regionie wpłynęło 110,5 tys. wniosków o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej: najwięcej, ponad 26 tys., do oddziału w Sosnowcu, a 22,6 tys. wniosków - do oddziału w Rybniku.

"Największym zainteresowaniem wśród oferowanych rozwiązań tarczy antykryzysowej cieszy się zwolnienie z opłacania składek. O taką formę pomocy stara się ponad 84,5 tys. mieszkańców województwa" - podała Kopczyńska.


16:52 Hiszpania: W ciągu doby zmarło ponad pół tysiąca osób

W ciągu minionej doby w Hiszpanii zmarło 551 osób zakażonych koronawirusem - poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia. Liczba ofiar śmiertelnych pandemii wzrosła do 19 130, a liczba zakażonych przekroczyła 182 tys.


16:47 Pentagon: Chiny od początku nie były szczere

Szef Pentagonu Mark Esper powiedział w rozmowie ze stacją NBC, że chińscy przywódcy "zwodzili i nie byli przejrzyści" od pierwszych dni epidemii koronawirusa. Dlatego - jak dodał - "nie ma wiele wiary, iż teraz są z nami szczerzy".

To kolejna krytyka władz Chin ze strony amerykańskiej administracji w ostatnich dniach.

We wtorek dziennik "Washington Post" informował, że na dwa lata przed epidemią amerykańscy dyplomaci dwukrotnie ostrzegali władze w Waszyngtonie o niewystarczających procedurach bezpieczeństwa w laboratorium w chińskim Wuhan, mieście gdzie rozpoczęła się epidemia. W tym laboratorium - jak czytamy w artykule Josha Rogina - przeprowadzano badania nad koronawirusami pochodzącymi od nietoperzy.


16:40 Polska: Aresztowany w czasie kwarantanny

Policjanci z Sierakowa (Wielkopolskie) ujęli poszukiwanego mężczyznę, który zgodnie z przepisami odbywał kwarantannę po powrocie z zagranicy. Ujęcie 22-latka odbyło się w kombinezonach ochronnych.

22-letni mężczyzna był poszukiwany przez szamotulski sąd do odbycia kary czterech miesięcy pozbawienia wolności.


16:35 JAK WŁASNORĘCZNIE ZROBIĆ MASECZKĘ

Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Każdy, kto wychodzi z domu, musi zakryć te części twarzy. Może to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika.


16:31 Szwajcaria pomoże przedsiębiorcom

Rząd Szwajcarii wydał rozporządzenie wprowadzające ochronę przedsiębiorstw przed postępowaniem upadłościowym w razie trudności finansowych wywołanych przez kryzys koronawirusowy. Jak zaznacza rządowy komunikat, głównym motywem jest tu zapobieżenie wzrostowi bezrobocia.

Rozporządzenie czasowo ogranicza figurujący w kodeksie zobowiązań nakaz natychmiastowego zawiadamiania sądu o grożącym niespłacalnym zadłużeniu. Zawiadomienie takie nie będzie wymagane w przypadku firm, które pod koniec 2019 roku miały stabilną sytuację i co do których istnieje przypuszczenie, że po ustąpieniu kryzysu poradzą sobie z długami. Jeśli perspektywy takiej nie ma, można będzie tak jak dotąd wystąpić o odroczenie upadłości, co obecnie nieco ułatwiono.


16:24 Węgry: Zakaz gromadzenia się złamany z powodu pożaru

Masowo złamano w środę zakaz gromadzenia się, żeby obserwować gaszenie pożaru składowiska odpadów zielonych w węgierskim mieście Szombathely przy granicy z Austrią - podał przedstawiciel sztabu operacyjnego ds. walki z koronawirusem Robert Kiss.

"Okolicę zapełniło wyjątkowo wielu turystów katastroficznych. Policja zamknęła ulice prowadzące do tego miejsca. Mimo to na parking pobliskiego centrum handlowego przyjechało blisko 300 samochodów z gapiami" - powiedział Kiss na konferencji prasowej online.

Jak dodał, zjawiły się całe rodziny. Według portalu komitatu (województwa) Vas, gdzie leży Szombathely, wśród obecnych były też małe dzieci.


16:18 Pandemia zagrożeniem dla kobecej piłki nożnej

Pandemia koronawirusa zagraża istnieniu kobiecej piłki nożnej, która wymaga specyficznej pomocy - wynika z raportu FIFPro, międzynarodowej organizacji zrzeszającej piłkarzy. Głównym powodem jest znacznie mniejsza profesjonalizacja rozgrywek.

Konsekwencją tego są m.in. mniejsze zarobki oraz znacznie bardziej ograniczone perspektywy.

"Powszechność krótkoterminowych umów, a w wielu przypadkach nawet brak ich pisemnej formy naraża zawodniczki na utratę środków do życia" - podkreślono.


16:13 Organizacje pozarządowe pomagają medykom

Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego otrzymało sprzęt od opolskich organizacji pozarządowych. Pięćset profesjonalnych masek z dodatkowymi filtrami zakupiły Stowarzyszenie dla Przyszłości oraz klub sportów motorowych HAWI.

W siedzibie Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Opolu przekazano profesjonalne maski ochronne wraz z zapasowymi filtrami węglowymi, z których korzystać będą członkowie zespołów ratowniczych obsługujących karetki pogotowia na terenie całego regionu.


16:09 Meksyk: Pomoc dla małych firm

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador ogłosił, że rząd zorganizuje dodatkowy milion pożyczek dla małych firm dotkniętych zastojem gospodarki związanym z epidemią koronawirusa. Rząd przeznaczył już wcześniej równowartość ponad 1 mld dolarów na pomoc dla firm.

Połowa wcześniejszego pakietu pomocowego została przeznaczona dla mikroprzedsiębiorców. Obrador zapowiedział, że operacja wspomagania firm rozpocznie się 4 maja.

W ciągu trzech pierwszych tygodni epidemii w Meksyku zlikwidowano blisko 350 tys. miejsc pracy. Rząd Obradora próbuje zahamować rosnące bezrobocie lub przynajmniej je spowolnić, zasilając finansowo pracodawców.


15:57

Kolejnych 861 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wzrosła do 13 729 - poinformowało w czwartek po południu ministerstwo zdrowia.

W kraju wykryto łącznie 103 093 zakażeń.

15:36

Stan wyjątkowy z powodu epidemii koronawirusa, wprowadzony wcześniej w siedmiu japońskich prefekturach, został rozszerzony na cały kraj - poinformował premier Japonii Shinzo Abe. Liczba wykrytych w tym kraju zakażeń przekroczyła w czwartek 9 tys.

Abe oświadczył, że stan wyjątkowy będzie obowiązywał do 6 maja i ma na celu zmniejszenie ruchu w czasie przerwy w pracy, nazywanej Złotym Tygodniem, która rozpoczyna się pod koniec kwietnia - podała agencja Reutera.

15:29

Sofia jest największym ogniskiem epidemii Covid-19 w Bułgarii. W stolicy diagnozuje się ponad 60 proc. wszystkich zakażeń w kraju - poinformował w czwartek szef Krajowego Sztabu Operacyjnego prof. Wencisław Mutafczijski.

Według danych sztabu z czwartku rano w Bułgarii stwierdzono 783 przypadki koronawirusa, 37 osób zmarło. Zdaniem Mutafczijskiego, krzywa nowych zakażeń w ostatnich dniach rośnie stromo.

15:10

Z powodu zagrożenia koronawirusem rząd Danii zawiesza obowiązek wymiany uścisku dłoni podczas ceremonii nadania obywatelstwa - poinformowała minister ds. imigracji i integracji Mattias Tesfaye.

Obowiązujące od 2018 r. prawo wymaga, aby osoba otrzymująca duńskie obywatelstwo wymieniła uścisk dłoni z urzędnikiem państwowym podczas uroczystości nadanie obywatelstwa.

14:53

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej nie zgadzają się na skrócenie czasu pracy i obniżkę wynagrodzeń o 20 procent. Takie rozwiązanie zaproponował zarząd spółki w związku z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa.

Związkowcy proponują wprowadzenie postojowego przez jeden dzień w tygodniu. Wydobycie w ten sposób zostałoby ograniczone, ale górnicy straciliby zdecydowanie mniej niż 20 procent ze swoich pensji, bo wynagrodzenie pracownika w dniu przestoju nie może być niższe niż 60 proc. jego pensji za dniówkę.

14:50

W Holandii kolejne 181 osób zmarło na Covid-19, a łącznie epidemia pochłonęła już 3315 ofiar - poinformował Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Wykryto też 1061 nowych infekcji.

Od początku epidemii w Holandii odnotowano 29 214 przypadków zakażeń, 3315 osób zmarło, a 9309 hospitalizowano - przekazał RIVM na swojej stronie internetowej.

14:22

Część krajów w Europie wchodzi w ten etap pandemii, w którym potrzebne jest stopniowe zdejmowanie ograniczeń - powiedział dyrektor WHO w Europie Hans Kluge. Zaznaczył, że nie można robić tego szybko. Eksperci WHO wciąż nie rekomendują powszechnego noszenia masek.

14:10

Nawet 350 tysięcy osób może stracić pracę w Małopolsce z powodu kryzysu wywołanego epidemią - to wstępne dane wojewódzkiego urzędu pracy. To przede wszystkim branże turystyczna i transportowa.

13:57

Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami apeluje do premiera o pilne przedstawienie informacji o ogniskach koronawirusa w domach pomocy społecznej i podobnych placówkach. Nie znamy rzeczywistej skali, nie wiemy, ile osób zachorowało i ile zmarłomówi RMF FM wiceprezes Instytutu Niezależnego Życia Adam Zawisny.

Według szacunków organizacji zachorowało co najmniej osiemset osób, a zmarło dwadzieścia osiem. Te dane mogą być bardzo zaniżone - ostrzega Zawisny i podkreśla, że w krajach Europy Zachodniej takie dane były kilka razy wyższe.

13:52

U około 3 proc. holenderskich krwiodawców wykryto w trakcie badań przeciwciała koronawirusa - poinformowały tamtejsze władze sanitarne. Sugeruje to, że nosiciele koronawirusa stanowią podobny odsetek całej ludności Holandii.

Wyniki badań przedstawił w trakcie parlamentarnej debaty szef Krajowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM) Jaap van Dissel. Studium to wskazuje, że około 3 proc. (17-milionowej) ludności Holandii wytworzyło przeciwciała koronawirusa. Można z tego obliczyć, że chodzi o kilkaset tysięcy osób - powiedział.

13:50

W kierunku koronawirusa przebadano dotąd 169 071 próbek. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 12,5 tys. testów diagnostycznych - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

13:44

Rzecznik MSZ Chin odrzucił sugestie, że Covid-19 mógł mieć swój początek w laboratorium w Wuhan. To reakcja na doniesienia o tym, że dyplomaci USA zgłaszali wątpliwości co do bezpieczeństwa ośrodka, gdzie prowadzono badania nad koronawirusami.

13:42

Matura w tym roku odbędzie się na Węgrzech tylko w wersji pisemnej ze względu na pandemię koronawirusa. O takiej decyzji rządu poinformował minister kierujący kancelarią premiera Gergely Gulyas na konferencji prasowej online.

Egzaminy rozpoczną się 4 maja i potrwają około dwóch tygodni.

13:21

Już 10 potwierdzonych przypadków koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej Zameczek w Lublińcu. To trzeci taki ośrodek w powiecie lublinieckim w Śląskiem, gdzie zakażonych przybywa. Wcześniej ewakuowano dwie placówki - DPS w Koszęcinie i Dom Opieki w Woźnikach. 

13:18

Niemal milion maseczek i tyle samo rękawiczek ochronnych dla pracowników i mieszkańców domów pomocy społecznej, 30 tys. litrów płynu do dezynfekcji oraz dodatkowe 20 mln zł - to m.in. działania MRPiPS na rzecz poprawy sytuacji w tych placówkach.

Zakażenie koronawirusem stwierdzone dotąd u 0,3 proc. wszystkich mieszkańców DPS-ów - podał resort.

13:07

Władze Katalonii podważyły statystyki podawane przez rząd Hiszpanii dotyczące liczby ofiar śmiertelnych Covid-19. Z szacunków władz w Barcelonie wynika, że zgonów w Katalonii jest blisko dwa razy więcej, niż podają hiszpańskie służby sanitarne.

12:55

Nie żyje terapeuta ze szpitala w Radomiu. To pierwsza ofiara śmiertelna COVID-19 wśród personelu medycznego w Polsce. 46-latek zmarł w nocy. Od kilkunastu dni przebywał pod respiratorem na oddziale intensywnej terapii.

Ta radomska placówka to jedno z największych ognisk koronawirusa w Polsce, do tej pory stwierdzono tam 212 zakażeń, od początku epidemii zmarło tam łącznie 13 osób. 

12:48

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz na dzisiejszej konferencji prasowej pojawił się bez zakrytego nosa i ust - mimo że od północy obowiązuje nakaz zakrywania twarzy. Rzecznik tłumaczył, że "jeżeli wykonujemy zadania służbowe, a nie obsługujemy klientów i interesantów", to nie ma obowiązku noszenia maseczki.


12:47

1236 przypadków zakażenia koronawirusem i 417 zgonów odnotowano w ciągu minionej doby w Belgii. W sumie w tym kraju koronawirusa wykryto dotąd u 34 809 osób. Od początku epidemii z powodu Covid-19 zmarło w Belgii 4857 osób.

12:32

Ministerstwo zdrowia Iranu poinformowało o śmierci kolejnych 92 osób zakażonych koronawirusem. Łączna oficjalna liczba ofiar śmiertelnych to 4869. Wykryto 1606 nowych przypadków infekcji, co oznacza, że wirusa zdiagnozowano dotąd u 77 995 osób w Iranie.

Iran był jednym z pierwszych krajów poza Chinami dotkliwie doświadczonym przez koronawirusa i jednocześnie centrum epidemii na Bliskim Wschodzie, ale z liczb podawanych przez władze wynika, że szczyt zachorowań ma już za sobą.

12:31

Najnowsze dane z Hiszpanii: 551 ofiar śmiertelnych koronawirusa w ciągu ostatniej doby, wzrost zachorowań do 19 130.

12:27

Chiny zaprzeczają, by koronawirus był produktem laboratorium w Wuhanie. "Washington Post" doniósł o dwóch depeszach wysłanych przez zaniepokojonych amerykańskich dyplomatów, którzy na początku 2018 roku złożyli wizytę w laboratorium. Do sprawy odniósł się rzecznik chińskiego MSZ. Cytowany przez agencję Reuters dyplomata powołał się na Światową Organizację Zdrowia, która stwierdziła, że nie ma dowodów na to, by wirus został stworzony w laboratorium. 

12:08

UK Biobank zgromadził ogromną liczbę próbek DNA koronawirusa SARS-CoV-2, pobranych pod ponad 500 tys. osób z całego świata. Dzięki temu będzie można lepiej poznać ten patogen i jego zmienność. Dostęp do nich ma już ponad 15 tys. naukowców - informuje "BBC News".


12:04

Na początku nie było zbyt wielu gotowych do pomocy Włochom i teraz Europa za to przeprasza - mówiła w emocjonalnym wystąpieniu w PE szefowa KE Ursula von der Leyen. Wspominając ofiary, mówiła m.in. o włoskim lekarzu Gino, który był już na emeryturze, ale wrócił, by ratować ludzi; Susanne z Belgii, która oddała swój respirator młodszej osobie, czy Francois, który żegnał się z bratem w szpitalu w Irlandii przez okno.

"Będziemy pamiętać tę młodą matkę w Polsce, która już nigdy nie zobaczy, jak rośnie jej dziecko; młodych piłkarzy hiszpańskich, którzy nigdy nie zrealizują się w sporcie. Nie zapomnimy tych matek, ojców, braci, sióstr, młodszych, starszych, z północy, południa, wschodu i zachodu" - deklarowała łamiącym się głosem.


11:51

150 podopiecznych, 20 pracowników, w tym 1 pielęgniarka. Dramatyczna sytuacja w DPS w Kaliszu. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule, przygotowanym przez reportera RMF FM Mateusza Chłystuna. Pracownicy, z którymi rozmawiał, są na skraju wyczerpania.


11:13

Emerytowany 99-letni kapitan brytyjskiej armii Tom Moore zebrał 12,2 mln funtów (ok. 53,5 mln zł) na brytyjską służbę zdrowia, walczącą z koronawirusem. Moore, poruszający się za pomocą chodzika, zainspirował darczyńców wykonaniem 100 okrążeń dookoła swego ogrodu.

11:08

Według najnowszych prognoz specjalistów Uniwersytetu Waszyngtońskiego, szczyt zachorowań w Polsce z powodu Covid-19 nastąpi 27 kwietnia, kiedy może dojść do ponad 70 zgonów. Podobnie może być jeszcze przez kilka dni do końca tego miesiąca. W tym okresie z powodu Covid-19 może być hospitalizowanych około 2,5 tys. pacjentów, spośród których prawie 630 chorych może wymagać pobytu na oddziale intensywnej terapii. Większość z nich (ponad 550 pacjentów) wymagać będzie użycia respiratora. Urządzeń tych jednak nie zabraknie. 


11:03

Od dzisiaj po łódzkich ulicach jeździ niebiesko-biały ambulans. Jego załoga będzie pobierać próbki do wykonania testów na obecność koronawirusa. Osoby, od których będzie pobierany wymaz, wytypuje sanepid. Wstępnie ambulans uruchomiono na dwa tygodnie.

10:54

Po raz pierwszy w historii żołnierze pełnią wartę honorową przy Grobie Nieznanego Żołnierza w maseczkach ochronnych. Zobaczcie to na filmie!

10:52

Już 10 potwierdzonych przypadków koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej Zameczek w Lublińcu. To trzeci taki ośrodek w powiecie lublinieckim w Śląskiem, gdzie zakażonych przybywa. Wcześniej ewakuowano dwie placówki - DPS w Koszęcinie i Dom Opieki w Woźnikach. 

10:40

Liczba zakażeń koronawirusem wzrosła w Rosji do 27 938, po wykryciu w ciągu ostatniej doby 3448 nowych przypadków w 78 regionach kraju. Zmarło w ciągu ostatniej doby 34 pacjentów, a liczba przypadków śmiertelnych od początku epidemii wzrosła do 232.

Nadal największym ogniskiem zakażeń pozostaje Moskwa, gdzie według stanu na czwartek zarejestrowano 16 146 chorych, po wykryciu w ciągu ostatniej doby 1370 nowych przypadków. 

10:30

Przypominamy: dziś pierwszy dzień obowiązywania nakazu zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Nie musimy do tego używać wyłącznie maseczek. Twarz możemy przesłonić np. szalem lub apaszką. Policjanci zapowiadają, że na początku osoby, które zapomniały o tym obowiązku, będą traktowane łagodnie.


10:13

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane: 189 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 6 kolejnych osób. Łącznie w naszym kraju to już 7771 przypadków i 292 zgony. 


10:09

Banksy pokazał na Instagramie swoją pracę powstałą podczas kwarantanny. Najnowsze dzieło legendy street artu przedstawia szczury robiące bałagan w jego własnej łazience. "Moja żona nienawidzi, kiedy pracuję z domu" - skomentował zdjęcie artysta.


10:05

Szpital w Koszalinie zamknął dwa oddziały. Na kardiologii i internie stwierdzono koronawirusa. Zakażeni są lekarz i dwóch pacjentów. Sanepid objął wszystkich kwarantanną, która potrwa do końca przyszłego tygodnia. Na obu oddziałach przebywa około 60 osób. 

10:01

Potwierdzają się nieoficjalne informacje dziennikarzy RMF FM. Nie będzie od poniedziałku tak szerokiego otwierania gospodarki, jak jeszcze kilka dni temu sygnalizowali politycy. Wczesnym popołudniem premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić jak będą luzowanie niektóre ograniczenia. Ogłosi dziś, że ponownie otwarty zostanie wstęp do lasów i parków. Od poniedziałku więcej osób będzie wpuszczanych do sklepów oraz do kościołów.

09:57

Episkopat przypomina, że od dziś także osoby przebywające w kościele mają obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki lub części odzieży. Z tego obowiązku zwolnieni są duchowni sprawujący kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne.


09:49

Miasto Ełk rozda wszystkim mieszkańcom maseczki wielokrotnego użytku. Maseczki są wkładane do skrzynek pocztowych, a ich dystrybucja potrwa kilka dni.

09:46

U żadnego z 20 pacjentów przebywających na objętym kwarantanną oddziale rehabilitacyjnym Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu nie stwierdzono koronawirusa. Testy nie potwierdziły go także u dwóch osób z personelu, u kolejnej dwójki testy zostaną powtórzone.

09:44

Główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell uważa, że koronawirus prawdopodobnie nigdy nie zostanie pokonany. Dodał, że kraje, które myślą, że pozbędą się wirusa obniżając liczbę przypadków do zera są w błędzie.

Epidemiolog przyznał, że nadal nie wiadomo, jak długo osoby po przebytej chorobie zachowują odporność na wirusa - jeśli w ogóle ją mają. Tegnell przewiduje, że Covid-19 może w przyszłości powodować coroczne epidemie, tak jak sezonowa grypa.

Więcej na ten temat przeczytasz <<< TUTAJ >>>

09:39

W związku z koronawirusem hospitalizowanych 15 kwietnia było 2607 osób, a wyzdrowiały 774 osoby. Dodatkowo na kwarantannie przebywało w tym czasie 142 tys. 220 osób, a 25 tys. 923 objęto nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - to dane, jakie rano przekazało Ministerstwo Zdrowia.

Zakażenie koronawirusem od 4 marca, kiedy poinformowano o pierwszym przypadku, potwierdzono dotąd u 7582 osób, z których 286 zmarło.

09:28

Chiny zaciskają pętlę kontroli wokół badań naukowych poświęconych koronawirusowi - pisze na swej stronie internetowej czasopismo "Nature". Według dokumentów, które dotarły do redakcji tygodnika, władze w Pekinie po cichu wprowadzają procedury, które sprawiają, że naukowcy muszą otrzymać rządową zgodę na publikację, czy upublicznienie wyników badań dotyczących pandemii COVID-19. Takie decyzje spotykają się z aprobatą części środowiska, które liczy na zatrzymanie publikacji niskiej jakości, inni obawiają się, że to próba kontroli informacji, które mają kluczowe znaczenie dla walki z pandemią w innych krajach świata.


09:17

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby potwierdzono 397 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a kolejnych osiem osób chorych na Covid-19 zmarło - podało ministerstwo ochrony zdrowia tego kraju. Bilans zakażonych wzrósł do 4161, a zmarłych do 116.

09:06

Zakończono ewakuację pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy. Zostali oni przewiezieni do szpitali w Bełchatowie, Radomsku i Tomaszowie Mazowieckim. Akcja była związana z trudną sytuacją placówki, w której kilkanaście dni temu wykryto ognisko koronawirusa. W sumie chorobę COVID-19 zdiagnozowano u 78 osób - 45 pensjonariuszy i 33 pracowników. 

09:03

Ostatniej doby skontrolowano 7,2 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym 4,5 tys. na granicy wewnętrznej z krajami Unii Europejskiej, w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej - poinformowała Straż Graniczna. W zeszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kontrola na granicy wewnętrznej będzie przedłużona do 3 maja. 

08:57

Pierwszy polski test na koronawirusa opracowali naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Instytut, wspomagany rządową dotacją, chce wyprodukować 150 tys. takich testów. Będą one znacznie tańsze od tych, które obecnie sprowadzamy z zagranicy.

08:47

Osiem osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, przez co ogólna liczba zgonów wzrosła do 142. Stwierdzono już 1652 zakażenia.

Szpitalom na Węgrzech polecono zwolnienie do 19 kwietnia połowy łóżek - 32 900 - w oczekiwaniu na apogeum epidemii. 

08:37

Badacze z Maryland i Pensylwanii postanowili sprawdzić, jak wiele aerozolu i kropelek śliny, które mogą zawierać koronawirusy wydzielamy w czasie normalnej rozmowy. Ich doświadczenie przeprowadzone w specjalnej komorze z wykorzystaniem lasera pokazało, że głośne wypowiedzenie nawet paru słów, angielskiego odpowiednika naszego "Bądź zdrów", prowadzi do emisji nawet 350 takich cząsteczek, jeśli mówimy ciszej, i tak pojawia się ich ponad 200. Przesłonięcie twarzy nawet lekko wilgotną tkaniną sprawiało, że ta liczba spadała praktycznie do zera. To daje do myślenia.

 



08:22

Data 17 maja jest lepsza niż 10 maja - Jacek Sasin nie wykluczył w Porannej rozmowie w RMF FM przesunięcie o tydzień wyborów prezydenckich. "Taka możliwość w ustawie jest. Nie wiem, czy pani marszałek (Sejmu - red.) z niej skorzysta" - powiedział polityki PiS na naszej antenie.

08:17

Otwarcie szkół? Na razie nie. Ryzyko jest zbyt duże - mówił Jacek Sasin, gość Porannej rozmowy w RMF FM.

08:13

Od poniedziałku w końcu będziemy mogli pobyć wśród zieleni. Otwarte dla spacerowiczów mają być parki i lasy - zapowiedział Jacek Sasin, gość Porannej rozmowy w RMF FM.


08:08

315 osób zmarło z powodu Covid-19 w Niemczech w ciągu ostatniej doby - podał Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To najwyższa dotąd liczba zgonów w ciągu jednego dnia. Łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii w RFN to 3569.

Wirusa wykryto u 2866 nowych osób, przez co łączna liczba odnotowanych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła do 130 450. 



08:06

Miejscowi epidemiolodzy ocenili, że w tym roku w Norwegii nie zostanie rozegrany żaden mecz piłkarski, nawet przy pustych trybunach, ponieważ ryzyko związane z epidemią koronowirusa jest zbyt duże,  a środki zapobiegawcze zbyt skomplikowane do wprowadzenia.

Dotychczas w Norwegii odnotowano około siedmiu tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem i ok. 150 zgonów.

07:52

Od dziś obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa. Poniżej sprawdźcie, jak prawidłowo założyć i zdjąć maseczkę ochronną!

07:46

W Krakowie stanęły automaty, w których można kupić nie tylko maseczki medyczne, ale również żel antybakteryjny oraz rękawiczki ochronne.

Lista maseczkomatów w Krakowie:

Kraków, pętla tramwajowa MPK S.A. Bronowice Małe

Kraków, pętla autobusowa MPK.S.A. Borek Fałęcki

Kraków, Dekada ul. Stojalowskiego

Kraków, Kaufland ul. Bratysławska

Kraków, Kaufland oś. Kombatantów

Kraków, pętla autobusowo-tramwajowa Czerwone Maki


07:34

Konieczność zachowania społecznego dystansu z powodu koronawirusa może być konieczna nawet do końca 2022 roku - uważają naukowcy z Harvardu. Dodają, że tak długo jak nie będzie szczepionki, trzeba liczyć się z czasowym zamykaniem szkół i firm oraz pozostawaniem na kwarantannie w domu.

WHO ostrzega, że świat wciąż nie osiągnął szczytowego punktu pandemii.

07:16

Uczniowie wrócą do szkół, gdy będzie to bezpieczne dla nich, dla nauczycieli i dla ich rodzin, dlatego brane jest pod uwagę kilkanaście scenariuszy tego, jak będzie wyglądała nauka w szkołach i przeprowadzenie egzaminów - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Podkreślił, że decyzja o tym, czy będzie po raz kolejny wydłużony i do kiedy czas, gdy w szkołach nie ma zajęć stacjonarnych, zapadnie w zależności od sytuacji epidemicznej.

07:01

Dyrekcja zoo w Neumünster w Niemczech nie wyklucza zaszlachtowania niektórych zwierząt, by ratować przed głodem inne. To ostateczność, na jaką się szykuje w przypadku braku dostaw żywności dla swoich podopiecznych. W tamtejszym ogrodzie zoologicznym żyje ponad 700 zwierząt 100 gatunków. Eutanazja niektórych z nich ma na celu obniżenie kosztów utrzymania - wyjaśnia w rozmowie z agencją DPA szefowa zoo Verena Kaspari.


06:57

Od 4 marca, kiedy wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, zakażenie wykryto u 7582 osób, z których 286 zmarło. Tylko w tym tygodniu odnotowano 910 nowych zakażeń i 54 zgony.

Najwięcej zakażeń potwierdzono dotąd w woj. mazowieckim - 1792, a najmniej w woj. lubuskim - 79. Najwięcej zgonów odnotowano na Mazowszu - 83, zaś żadnego w Lubuskiem. 

06:22

Skradające się do śmietników w poszukiwaniu jedzenia szczury to coraz częstszy widok na opustoszałych z powodu epidemii ulicach amerykańskich miast. O szczurach na ulicach informują m.in. mieszkańcy Nowego Jorku, Seattle i Nowego Orleanu.

W centrum Waszyngtonu zwierzęta te można wypatrzeć koło stanowiących wizytówkę miasta - Pomnika Waszyngtona, Kongresu czy Białego Domu. 

05:56

Gościem Porannej rozmowy w RMF FM będzie o godzinie 8:02 Jacek Sasin. Z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych porozmawiamy o rządowych krokach "odmrażania" gospodarki po społecznej kwarantannie. Jak przedstawia się plan stopniowego wychodzenia z obostrzeń?


05:34

W Meksyku  zarejestrowano 448 nowych przypadków koronawirusa i 43 kolejne zgony. Łączna liczba potwierdzonych przypadków wzrosła do 5847 a 449 osób zmarło.

W Meksyku koronawirus rozprzestrzenia się wyjątkowo szybko. Zdaniem wiceministra zdrowia Hugo Lopeza-Gatella,  liczba zarażonych może wynosić nawet ponad 26500.  

05:31

W ciągu ostatnich 24 godzin w Chinach kontynentalnych potwierdzono 46 nowych przypadków koronawirusa, w tym 34 u osób, które powróciły z zagranicy.

Łączna liczba zgonów z powodu COVID-19 wynosi obecnie - według oficjalnych danych - 3342 a zarażonych 82341. 

05:15

Sklep. Stacja benzynowa. Poczta. Albo poczekalnia u lekarza. We wszystkich tych miejscach od dziś obowiązkowe jest zakrywanie dolnej części twarzy. Lekarze przypominają, że nie musi być to maseczka. Co więcej - żeby zamiast maseczek chirurgicznych, które są najbardziej potrzebne medykom - wybierać maseczki materiałowe, szale albo chusty. 


05:07

Dziennik "Washington Post" informował, że na dwa lata przed epidemią koronawirusa amerykańscy dyplomaci dwukrotnie ostrzegali władze w Waszyngtonie o niewystarczających procedurach bezpieczeństwa w laboratorium w chińskim Wuhanie, gdzie rozpoczęła się epidemia. Jak pisze amerykański dziennik, w tym laboratorium przeprowadzano badania nad koronawirusami pochodzącymi od nietoperzy.

05:06

Donald Trump ocenił, że szczyt zachorowań jest już za Amerykanami. Zapowiedział, że w czwartek ogłosi wytyczne, w jaki sposób stany mają otwierać swoje gospodarki. Proces ten będzie stopniowy i uzależniony od konkretnego stanu. Prezydent uważa, że niektóre z nich otworzyć się mogą jeszcze przed 1 maja.

05:04

W Stanach Zjednoczonych znów tragiczna doba epidemii. Najnowsze dane Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore wykazują, że w ciągu minionych 24 godzin na Covid-19 zmarło 2569 Amerykanów. To najwyższa odnotowana dotychczas dobowa liczba zgonów.

Reuters szacuje, że ofiar śmiertelnych koronawirusa w USA jest już ponad 30 tys. Uniwersytet Johnsa Hopkinsa podaje niższą liczbę - 28326.



04:58

Amerykańscy eksperci uważają, że spadek produkcji jest znacznie większy, niż przewidywali to ekonomiści. Gospodarka USA znalazła się niemal w stanie zastoju - podkreśla agencja AP. FED uważa, że to największy spadek produkcji w USA od czasów demobilizacji po II wojnie światowej. Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio ocenia, że koszty walki z epidemią koronawirusa tylko w tym mieście wyniosą aż 10 miliardów dolarów. Dodał, że bez wsparcia rządu federalnego Nowy Jork sobie z tym wszystkim nie poradzi.