O północy w symbolicznym geście brytyjska flaga zniknęła z masztu przed Parlamentem Europejskim w Brukseli. Nastąpił brexit - to pierwszy przypadek wystąpienia któregoś z państw członkowskich z UE. Do końca roku nie zmieni się status obywateli Wspólnoty na Wyspach. Dotyczy to także mieszkających tam Polaków. Jednak ci, którzy po tym okresie chcą zostać w Wielkiej Brytanii i zachować dotychczasowe prawa, muszą działać. Dziennikarze RMF FM w Londynie Anna Kropaczek i Bogdan Frymorgen sprawdzali, kto się cieszył, kto rozpaczał. Oto zapis naszej relacji na żywo!
Zwolennicy i przeciwnicy unijnego rozwodu przyszli przed siedzibę parlamentu w Londynie. Ale różnego rodzaju zgromadzenia i manifestacje odbywały się praktycznie w całym kraju.
Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo obiecał, zaraz po oficjalnym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, zacieśnienie dwustronnych więzi z Londynem.
Będziemy nadal umacniać nasze i tak już silne, produktywne i bogate relacje ze Zjednoczonym Królestwem, otwierając nowy rozdział - napisał Pompeo na Twitterze, kilka minut po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.
Wielka Brytania opuściła Unię Europejską po 47 latach i miesiącu członkostwa (weszła do ówczesnej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej 1 stycznia 1973 r.) - oraz po ponad 3,5 roku ciągnących się sporów politycznych o kształt brexitu.
Wybiła północ, w Londynie jest godzina 23:00 - Wielka Brytania przestała być członkiem Unii Europejskiej. Brexit tym samym stał się faktem.
Równocześnie zaczął się 11-miesięczny okres przejściowy, podczas którego relacje pozostaną w dużej mierze niezmienione.
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE to konsekwencja referendum przeprowadzonego 23 czerwca 2016 r., w którym za takim rozwiązaniem opowiedziało się 52 proc. głosujących.