Brak apetytu, spadek wagi, zmęczenie, częste infekcje – sprawdź, czy grozi ci niedożywienie. Pomogą ci lekarze specjaliści z Wrocławia. W ciągu ostatniego roku, prawie tysiąc pacjentów skorzystało z jedynego w Polsce programu walki z niedożywieniem. Teraz szczególna uwaga skierowana będzie na dzieci.
Z porad lekarzy realizujących program może skorzystać każdy pacjent, który w ostatnim czasie stracił około 10 procent wagi ciała, ale w sposób niezamierzony - wyjaśnia kierownik Poradni Żywienia Klinicznego szpitala im. Gromkowskiego we Wrocławiu i autorka programu dr Anna Zmarzły.
Takiej utracie wagi mogą sprzyjać między innymi resekcje żołądka, różne inne operacje, choroba Parkinsona, nadczynność tarczycy, depresja, choroby nerek i wiele innych schorzeń.
Program jest podzielony na dwie części. Pierwsza jest skierowana do pacjentów, którym lekarze udzielają porad w zakresie żywienia klinicznego, a w razie potrzeby zlecają badania krwi i analizę składu ciała. Druga część programu ma charakter edukacyjny. Do tej pory przeszkolonych zostało już 410 pielęgniarek, 31 lekarzy rodzinnych, 70 opiekunów medycznych i 40 studentów dietetyki.
Lekarze pomagają nie tylko dorosłym, ale i dzieciom. Pod opieką mają między innymi 10-miesięcznego Huberta.
Pomoc lekarzy z tego szpitala jest jak powietrze. Dzięki temu, że trafiliśmy właśnie tutaj Hubert przybiera już na wadze, tak jak każde inne dziecko karmione przez usta. Dostaliśmy tu pompę do żywienia, dzięki czemu mogliśmy normalnie funkcjonować - mówi mama 10-miesięcznego chłopca.
Mali pacjenci są u nas hospitalizowani na oddziale pediatrii, i żywieni dojelitowo w szpitalu i w Poradni Żywienia Klinicznego. Tak było z Hubertem przez wiele miesięcy. Chłopiec jest już po operacji i będzie mógł jeść normalnie, ale musi być kontrolowany - wyjaśnia dr Anna Zmarzły.
I właśnie do takich chorych, u których istnieje ryzyko niedożywienia skierowany jest ten program.
Trzyletni projekt finansuje samorząd województwa. Rocznie to niespełna 200 tysięcy złotych. Koszt leczenia jest niewielki. Dwumiesięczna ambulatoryjna opieka nad jednym pacjentem kosztuje od 50 do 200 złotych. W razie potrzeby, pacjent oczywiście trafia do szpitala.