Śnieg i gwałtowne burze sparaliżowały część Skandynawii. W Finlandii mokry, ciężki śnieg, osiadając na liniach energetycznych, łamał podtrzymujące je słupy - bez prądu zostało 20 tysięcy gospodarstw. Podobnie było w sąsiedniej Szwecji. Sztormowa pogoda na Morzu Bałtyckim przerwała akcję ratowania frachtowca Iran-Sarbas. Odwołano loty samolotów.

Jednostka z unieruchomionym silnikiem dryfowała po morzu, 240 km na zachód od Helsinek. Śmigłowce ewakuowały 15 ludzi z 31-osobowej załogi. Akcję trzeba było jednak przerwać z powodu silnego wiatru. Burze sprawiły też, że wstrzymano część ruchu lotniczego w Finlandii. Prezydent Tarja Halonen musiała odwołać podróż na Wyspy Alandzkie na Bałtyku, gdzie miała otworzyć lokalny parlament. Opady śniegu przesuwające się z centrum kraju na południe i zbliżające się do Helsinek spowodowały opóźnienia w ruchu kolejowym. Wiele samochodów utknęło w zaspach. Odwołano promy kursujące z Finlandii do Estonii. W niektórych regionach zamilkły telefony komórkowe, ponieważ burze przewróciły maszty nadajników.

Śnieg zasypał także całe Zakopane. Miejscami leży go naprawdę sporo - średnio 5 centymetrów, ale wyżej w górach jest go już dużo więcej. Na Kasprowym Wierchu leży około 10 centymetrów śniegu, ale miejscami zaspy sięgają nawet pół metra. Na narciarskie szaleństwo jest jeszcze za wcześnie, tym bardziej, że kolejka linowa na Kasprowy Wierch nie kursuje, a na Gubałówkę także jest w remoncie. Działa natomiast wyciąg krzesełkowy na Polanie Szymoszkowej, ale śniegu jest jeszcze zbyt mało by myśleć o szusowaniu. Górale mówią, że utrzyma się trzeci, a ten to dopiero pierwszy, śnieg w tym sezonie zapewne ku rozpaczy narciarzy wkrótce stopnieje. Śnieg leży także w czeskich górach - w wyższych, partiach graniczących z Polską, Karokonoszy i Jeseników.

W innej części Czech – lato. Wczoraj w Pradze ustanowiony został październikowy rekord w wysokości temperatury – 22,7 stopnia Celsjusza. Tak ciepło nie było w Pradze od co najmniej 226 lat, czyli od chwili, kiedy w praskim obserwatorium meteorologicznym Klementinum prowadzi się nieprzerwanie codzienne obserwacje pogodowe i notuje wysokość temperatury.

Foto: Maciej Pałahicki RMF

11:15