Dwóch studentów pochodzących z okolic Krakowa zaginęło w górach Ałtaju na Syberii. Młodzi alpiniści, którzy od trzech tygodni nie dają znaku życia, zaginęli w południowej części Syberii w pobliżu granicy z Kazachstanem i Mongolią. Ich los jest nieznany, jednak specjaliści obawiają się najgorszego.
24-letni Kamil M. i 23-letni Aleksander K., wyszli ze schroniska w Wysotniku 9 października. Chcieli przejść bardzo trudny masyw w górach Ałtaju, w okolicach lodowca Sapożnikowa. Alpiniści mieli wrócić 26 października. Dzień po wyjściu z Wysotnika minęli bazę turystyczną Aken i w tym miejscu ślad się urywa. Wiadomo jedynie, że obaj zaginęli na zboczu góry Biełucha, najwyższego szczytu Ałtaju - ponad 4506 metrów, około 80 kilometrów na południowy wschód od miasteczka Ust-Koksa. Góra Biełucha leży na granicy Rosji i Kazachstanu. Ratownicy rozpoczęli pierwszą akcję poszukiwawczą już pod koniec października: „W akcję poszukiwawczą zaangażowano praktycznie wszystkie dostępne służby, zarówno rosyjskie jednostki federalne, jak i służby miejscowe" – powiedział szef wydziału konsularnego polskiej ambasady w Moskwie Tomasz Klimański. Kilka dni temu dwie grupy ratowników ruszyły jeszcze raz tropem Polaków, jednak poszukiwania utrudnia padający śnieg i dlatego tym razem nie można użyć śmigłowców.
Ałtaj to jedne z najbardziej niebezpiecznych gór świata, a październik to okres lawinowy. Mimo to polskie władze konsularne nie tracą nadziei: "Im dalej, tym trudniej o tę nadzieję, ale dopóki nie mamy żadnych potwierdzeń, to lepiej funkcjonować w przekonaniu, że może się uda" – powiedział Klimański. W górach Ałtaju w ostatnich tygodniach spadła duża ilość śniegu, schodziły lawiny. Jak twierdzi konsul młodzi alpiniści nie powiadomili polskiej ambasady o swojej wyprawie do Ałtajskiego Kraju. O to, co mogło się stać z zaginionymi zapytaliśmy prezesa klubu wysokogórskiego w Warszawie, Artura Paszczaka. Posłuchaj:
Ałtaj to syberyjski masyw górski ciągnący się z północnego zachodu na południowy wschód na przestrzeni ok. 2000 km. Najwyższy Ałtaj tzw. właściwy położony jest na północnym zachodzie (w Rosji i Kazachstanie). Najwyższe szczyty sięgają ponad 4500 metrów n.p.m.
13:50