SpaceX wykonał szóstą próbę startu Starship. Start oglądał osobiście prezydent elekt USA Donald Trump. Nieco ponad miesiąc po udanym teście numer 5, podczas którego za pierwszą próbą Super Heavy powrócił na miejsce startu i został przechwycony przez ramiona wieży startowej, firma zamierza sprawdzić kolejne ulepszenia rakiety i pojazdu, które mają pomóc w pracach nad budową systemu wielokrotnego użytku. Tym razem się nie udało.
Starship wraz z boosterem Super Heavy mają pomóc względnie tanio wynosić na orbitę największe ładunki. Mają mieć też kluczowe znaczenie dla planów powrotu ludzi na Księżyc i załogowej wyprawy na Marsa.
System Starship wystartował punktualnie o godzinie 23 czasu polskiego z Boca Chica w Teksasie. Pierwszy stopień megarakiety Starship nie został we wtorek udanie przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej w porcie kosmicznym firmy SpaceX w Teksasie i wylądował w Oceanie podczas szóstej próby pojazdu.
Po wyniesieniu statku Starship w przestrzeń kosmiczną, pierwszy stopień pojazdu, booster Super Heavy odłączył się od niego i wylądował pionowo w wodzie ok. 7 minut po starcie. Plan próby zakładał bezpieczne lądowanie w miejscu startu po przechwyceniu rakiety przez mechaniczne "pałeczki".
Jak powiedzieli prowadzący relację ze startu przedstawiciele firmy, "przechwycenie" rakiety zostało odwołane podczas lotu z powodu braku spełnienia odpowiednich kryteriów.
Był to szósty lot testowy Starship - statku kosmicznego, który ma zabrać astronautów z powrotem na Księżyc. Poprzedni miał miejsce 13 października i wtedy po raz pierwszy "pałeczki" złapały Super Heavy.
Na miejscu próbę Starship obserwował prezydent elekt Donald Trump w towarzystwie swojego bliskiego współpracownika i założyciela SpaceX Elona Muska.
Piąty testowy lot pojazdu Starship okazał się imponującym sukcesem. Cały świat obiegły filmy pokazujące powrót modułu Super Heavy na miejsce startu. Space X podkreśla, że także w przypadku górnego stopnia sprawdziły się dokonane w nim poprawki, co zaowocowało kontrolowanym wejściem w atmosferę i precyzyjnym wodowaniem w wyznaczonym obszarze Oceanu Indyjskiego.