​Najbardziej klasyczna postać z powieści Toma Clancy'ego, Jack Ryan, wraca na duży ekran w pełnym suspensu thrillerze. W filmie "Jack Ryan: Teoria Chaosu" analityk CIA musi rozpracować niebezpiecznego rosyjskiego oligarchę. Przypominamy postaci filmowych szpiegów, tych szkolonych i tych, którzy sami nauczyli się tej trudnej sztuki.

JACK RYAN


Będziemy mieć dla Was bilety do kina na film "Jack Ryan: Teoria chaosu". Do jakich kin i jak zdobyć wejściówki - szczegóły TUTAJ. Możecie zdobyć także fantastyczne szpiegowskie gadżety z filmu "Jack Ryan. Teoria chaosu" Jak? Kliknij i sprawdź!

13 bestsellerów Clancy'ego i cztery przeboje kinowe. Ta postać wskoczyła do świata filmu z poczytnych powieści sensacyjnych. Jack Ryan występuje i w "Czasie patriotów", i w "Polowaniu na Czerwony Październik". Jest historykiem, analitykiem CIA, agentem, a nawet wiceprezydentem USA. Ryan zdecydowanie wyróżnia się w szpiegowskim świecie. Nie jest wyszkolonym szpiegiem, ale jego intelekt idzie w parze z dużą odwagą. Nie polega na gadżetach i m.in. dlatego stał się cennym nabytkiem wywiadu będącym zawsze krok przed tymi, którzy usiłują uderzyć w jego kraj. W kinie grali go do tej pory Alec Baldwin, Harrison Ford i Ben Affleck, a teraz ich młodszy kolega Chris Pine. W filmie "Jack Ryan: Teoria chaosu" błyskotliwy analityk CIA musi rozpracować niebezpiecznego rosyjskiego oligarchę. Trudno zliczyć przygody tego bohatera, a jak mówi on w jednej z książek: "To miała być praca biurowa".

JAMES BOND

Pierwowzorem tego kinowego jest ten z kart powieści pisarza Iana Fleminga. Agent Jej Królewskiej Mości, w służbie brytyjskiego wywiadu wojskowego - MI6.  Agent zyskał nazwisko po ornitologu, autorze książki "Ptaki Indii Zachodnich". Fleming uważał, że kontrastuje ono ze stereotypem angielskiego gentlemana, a do tego łatwo wymawia się je w niemal każdym języku. Pisarz nadał swojemu bohaterowi kryptonim "007", w którym podwójne zero oznaczało licencję na zabijanie. Inspiracją do napisania przygód Bonda były wspomnienia Fleminga z czasów wojny i pracy w wywiadzie. Pierwsza powieść o przygodach agenta 007, zatytułowana "Casino Royale", zyskała przychylność odbiorców, co umożliwiło powstanie kolejnych tomów. Do swojej śmierci w 1964 roku Fleming napisał łącznie 12 powieści i 9 opowiadań o Jamesie Bondzie. W kinie grali tę postać m.in Sean Connery, Roger Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan, a ostatnio Daniel Craig. Do dziś fani przygód Bonda toczą spory, który z nich jest najlepszym filmowym agentem. Ja zadeklarowałam się jakiś czas temu tu - i zdania nie zmieniłam.

JASON BOURNE

Czyli tajny agent wyszkolony przez CIA. To również postać fikcyjna i też stworzona przez świetnego pisarza - Roberta Ludluma. Autora powieści "Tożsamość Bourne'a", "Krucjata Bourne'a" i "Ultimatum Bourne'a", których bohater stracił pamięć i musi walczyć o życie swoje i swojej rodziny. No i rozwiązać zagadki z przeszłości. Po jego śmierci serię powieści o przygodach Bourne'a kontynuuje Eric Van Lustbader. Zanim powstały hollywoodzkie hity z Mattem Damonem, tę postać grał Richard Chamberlain. W 1988 roku na podstawie pierwszej książki nakręcono miniserial sensacyjny.

HANS KLOSS

Przystojny Polak w twarzowym mundurze oficera Abwehry. Ikona naszej popkultury, agent polskiego wywiadu o kryptonimie J-23. Tę postać zagrał Stanisław Mikulski. Kloss wykrada najgłębsze tajemnice Rzeszy, ujawniał plany najważniejszych operacji wroga, kpił z wysiłków niemieckiego kontrwywiadu, ośmieszał działania gestapo. Jest przebiegły, ma czujne oko, kobiety uwodzi wdziękiem. Ale ma też mocne pięści i cięte słowo, więc awansuje do stopnia kapitana. Mało kto pamięta, że czarno-biały serial telewizyjny "Stawka większa niż życie" nakręcono po sukcesie spektakli telewizyjnych granych w latach 1965-67.  Serial powstał w reżyserii Andrzeja Konica i Janusza Morgensterna. I według scenariusza Andrzeja Zbycha, pod takim pseudonimem ukryli się Andrzej Szypulski i Zbigniew Safjan. Serial jest źródłem wielu pamiętanych do dziś cytatów - m.in "W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle. Zuzanna lubi je tylko jesienią".

STIRLITZ

To tak naprawdę Wsiewołod Władimirowicz Władimirow pseudonim Maksym Maksymowicz Isajew vel Max Otto von Stierlitz. Główny bohater książek Juliana Siemionowa. Najbardziej znany dzięki radzieckiemu serialowi TV "Siedemnaście mgnień wiosny", w którym szpiega zagrał Wiaczesław Tichonow. Działał w Berlinie w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy jako tajny agent wywiadu radzieckiego i udało mu się wejść w szeregi wywiadu SS - SD. Zawsze udaje mu się wyjść cało nawet z największych opresji. Jest bohaterem, podobnie jak Chuck Norris, wielu dowcipów. "Gestapo obstawiło wszystkie wyjścia, ale Stirlitz je przechytrzył. Uciekł wejściem" - to tylko jeden z przykładów.