​To modowa podróż w czasie - od przepasek na biodrach, przez koronki, peruki, rockandrollową rewolucję lat 50., czasy hipisów aż po współczesne wybiegi. Właśnie ukazała się książka "Od spódnicy do spodni. Historia mody męskiej" Krzysztofa Łoszewskiego.

Każdy z nas przez sposób ubierania mówi innym, jak sam siebie postrzega. To jest szalenie istotne. I trzeba o tym pamiętać - mówi w RMF FM ekspert modowy. Krzysztof Łoszewski to projektant mody, stylista i specjalista od mody męskiej. W bogato ilustrowanej publikacji przedstawia trendy, które kształtowały ubiór mężczyzn przez wieki. Autor zabiera czytelnika w modową podróż w czasie: od przepasek na biodrach, przez spektakularne zmiany w XIX wieku, szaloną rockandrollową rewolucję lat 50., kolorowe lata 60., karuzelę trendów w latach 70., aż po współczesne ulice i wybiegi. Każdy z okresów zilustrowany jest autentycznymi zdjęciami. A tekstom i ilustracjom autorskie kalendarium przedstawiające najważniejsze wydarzenia ze świata kultury i polityki, które wpłynęły na obyczajowość.

To jest książka o modzie. A jednocześnie o tym, jak zmieniał się wygląd mężczyzny i co wpływało na tę ewolucję - podkreśla autor. Według niego duży wpływ miała na to polityka. Łoszewski opisuje wojnę trzydziestoletnią, pierwsze 30 lat XVII wieku i Chorwatów, którzy brali udział  w tej wojnie po stronie Francji. Chustka, którą nosili pod szyją tak spodobała się wojsku francuskiemu, że żołnierze zaczęli je nosić. Chrowat to Croat i od tego prawdopodobnie wzięła się nazwa krawat  - tłumaczy Łoszewski. Książka pełna jest podobnych anegdot i zdjęć. Na fotografiach są m.in Rolling Stonesi, Boy George, Beatlesi, Kurt Cobain, John Lennon czy The Bee Gees.

Jak doszło do tego, że mężczyźni zamienili spódnice na spodnie? Które subkultury miały największy wpływ na współczesną męską elegancję? Jaki jest związek mody z kinem niemym i jazzem? Autor w jasny sposób wyjaśnia zależności między modowymi trendami a zmianami społeczno-kulturowymi. Stylista udowadnia, że każda z tendencji w ubiorze ma swoje uzasadnienie, a elegancki męski strój to zawsze wypadkowa wielu lat tradycji i odwagi modowych rebeliantów.

(abs)