W ciągu ostatniej doby w Polsce odnotowano 6053 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 368 pacjentów z Covid-19. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił informację o poluzowaniu obostrzeń w Polsce - od 12 lutego otworzyć się mogą m.in. kina, teatry oraz hotele i baseny. Dane coraz wyraźniej wskazują, że praktycznie w całej Wielkiej Brytanii epidemia koronawirusa słabnie. Średnia dobowa liczba wykrywanych zakażeń z siedmiu kolejnych dni do piątku włącznie wynosi niespełna 20 tys. To oznacza spadek o 26 proc. w porównaniu z poprzednimi siedmioma dniami. Najnowsze informacje o walce z koronawirusem w Polsce i na świecie zbieraliśmy w naszej relacji.
ZAPIS TRANSMISJI KONFERENCJI WS. ZMIAN W OBOSTRZENIACH!
Władze Grecji ogłosiły zaostrzenie zasad trwającego od listopada lockdownu w związku ze wzrostem liczby przypadków Covid-19. Według nowych przepisów, godzina policyjna m.in. w Atenach zacznie się w weekend już o 18, czyli 3 godziny wcześniej.
Zmiany dotyczą tzw. strefy czerwonej, w której mieszka ponad połowa ludności kraju. Od piątku w weekendy godzina policyjna będzie obowiązywać między 18 a 5 rano, czyli zacznie się 3 godziny wcześniej, niż poprzednio. Aby móc wyjść z domu w tym czasie, Grecy zobowiązani są do wysłania SMS-a z podaniem jednej z sześciu dozwolonych przyczyn.
Zamknięte w weekend zostaną też bazary, a w niektórych miejscach, w tym na wyspach Santorini i Mykonos, zamknięte będą wszystkie lokale z wyjątkiem supermarketów i aptek.
Premier Słowacji Igor Matovicz powiedział w piątek, że w zrobionych w środę testach PCR, w tych z pozytywnym wynikiem aż w 74 proc. obecny był brytyjski wariant koronawirusa. Rząd zatwierdził system wprowadzania restrykcji, zgodnie z którym w całym kraju obowiązuje najwyższy poziom zagrożenia.
Z powodu zakażeń koronawirusem we Francji w 934 klasach na około 530 tys. oraz w 105 placówkach edukacyjnych na 61,5 tys. zawieszono zajęcia - podało ministerstwo edukacji. Ze względu na Covid-19 nie wpuszczono na pokłady samolotów ponad 700 osób.
Celem brytyjskiego rządu jest zaoferowanie do maja szczepionki przeciw Covid-19 wszystkim osobom powyżej 50. roku życia - potwierdził minister zdrowia Matt Hancock. Liczba już zaszczepionych w kraju osób zbliża się do 11 mln.
W ciągu ostatniego tygodnia w Hiszpanii zmarło na Covid-19 około 900 podopiecznych domów spokojnej starości - wynika z szacunków ministerstwa zdrowia, które przed niemal tygodniem zakończyło szczepienia w tych ośrodkach. Resort odnotował też utrzymujący się w całym kraju spadek dynamiki zakażeń.
Władze Grecji ogłosiły zaostrzenie zasad trwającego od listopada lockdownu w związku ze wzrostem liczby przypadków Covid-19.
Zmiany dotyczą tzw. strefy czerwonej, w której mieszka ponad połowa ludności kraju. Od piątku w weekendy godzina policyjna będzie obowiązywać między 18 a 5 rano, czyli zacznie się 3 godziny wcześniej niż poprzednio. Aby móc wyjść z domu w tym czasie, Grecy zobowiązani są do wysłania SMS-a z podaniem jednej z sześciu dozwolonych przyczyn.
Zamknięte w weekend zostaną też bazary, a w niektórych miejscach, w tym na wyspach Santorini i Mykonos, zamknięte będą wszystkie lokale z wyjątkiem supermarketów i aptek.
Wprawdzie władze i naukowcy przestrzegają przed przedwczesnym optymizmem, ale wszystkie dane coraz wyraźniej wskazują, że praktycznie w całej Wielkiej Brytanii epidemia koronawirusa słabnie.
Średnia dobowa liczba wykrywanych zakażeń z siedmiu kolejnych dni do piątku włącznie wynosi niespełna 20 tys. To oznacza spadek o 26 proc. w porównaniu z poprzednimi siedmioma dniami i powrót do poziomów z pierwszej połowy grudnia. Dla porównania, w pierwszej dekadzie stycznia codziennie liczba wykrywanych zakażeń utrzymywała się na poziomie powyżej 50 tys., a czasem przekraczała - i to znacznie - 60 tys. Co istotne - spadek zakażeń ma miejsce mimo stale rosnącej liczby testów, która sięga 800 tys. na dobę.
Celem brytyjskiego rządu jest zaoferowanie do maja szczepionki przeciw Covid-19 wszystkim osobom powyżej 50. roku życia - potwierdził minister zdrowia Matt Hancock. Liczba już zaszczepionych w kraju osób zbliża się do 11 mln.
Władze Belgii zdecydowały o przedłużeniu do 1 kwietnia większości obostrzeń związanych z pandemią Covid-19, ale jeszcze w lutym zostaną otwarte zakłady fryzjerskie, kempingi i ogrody zoologiczne.
Kolejne posiedzenie rządowego komitetu konsultacyjnego ds. walki z koronawirusem planowane jest na 26 lutego, kiedy to nastąpi przegląd obostrzeń dotyczących gastronomii, sportu i kultury. W Belgii nadal zamknięte są bary, kawiarnie, restauracje i siłownie.
Zakłady fryzjerskie zostaną otwarte 13 lutego. Klienci i fryzjerzy muszą nosić maski, a po każdym strzyżeniu powinna być 10-minutowa przerwa na dezynfekcję i wentylację pomieszczenia. Każdy zakład musi mieć urządzenie do pomiaru jakości powietrza w salonie. Nikt nie może siedzieć w poczekalni, w zakładzie może przebywać tylko jeden klient.
W przypadku pozostałych zawodów kontaktowych ponowne otwarcie nastąpi dopiero 1 marca. Dotyczy to salonów piękności, gdzie usługi świadczą kosmetyczki, manikiurzystki czy specjaliści od tatuaży.
Kempingi i kwatery w ośrodkach turystycznych mają być otwarte 8 lutego, a ogrody zoologiczne - 13 lutego.
Straty w gastronomii rosną, ludzie nie mają pieniędzy na kredyty, pracowników, podejmują próby otwierania lokali - mówi Sławomir Grzyb z Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej. Dodał, że ok. 200 firm chce przystąpić do szykowanego przez Izbę pozwu zbiorowego.
Władze Austrii potwierdziły przyjęcie portugalskich pacjentów wymagających intensywnej opieki lekarskiej z powodu zakażenia koronawirusem oraz innych schorzeń - wynika z informacji lizbońskiego radia Observador.
Powołująca się w piątek na służby lekarskie Portugalii oraz Austrii rozgłośnia ustaliła, że w pierwszym locie do Austrii przetransportowanych zostanie co najmniej 10 pacjentów z OIOM-ów. Połowę z nich mają stanowić osoby w ciężkim stanie, które zakaziły się koronawirusem.
Węgierscy właściciele restauracji, kawiarni i siłowni od 1 lutego do końca maja nie będą musieli płacić za wynajem lokali należących do rządu lub samorządu - poinformował szef kancelarii premiera Gergely Gulyas na konferencji prasowej.
U opiekunki w opolskim żłobku nr 9 potwierdzono obecność koronawirusa. Z tego powodu sanepid skierował na kwarantannę czterech pracowników placówki i zawiesił zajęcia jednej grupy.
Brytyjska Agencja ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) dostała dodatkowe dane od firmy AstraZeneca, które potwierdzają, że jej szczepionka przeciw Covid-19 jest skuteczna także w przypadku osób starszych.
Rosyjska szczepionka przeciwko koronawirusowi, Sputnik V, jest narzędziem w polityce zagranicznej Kremla - uważa hiszpański dziennik “El Mundo". Gazeta pisze, że dzięki niskiej cenie tego produktu Moskwie udało się przekonać do szczepionki zarówno państwa Trzeciego Świata, jak i niektóre kraje UE.
O możliwość organizacji wesel i powrót do pracy apelowali w Białymstoku przedsiębiorcy związani z branżą weselną. Na protest w centrum miasta przyszli m.in. didżeje, cukiernicy, fotografowie, floryści, właściciele domów weselnych.
"Chcemy pracować i godnie żyć" - pod takim hasłem zebrało się w centrum miasta kilkadziesiąt osób. Przynieśli czarne balony, czarny tort weselny z wbitym nożem czy czarny bukiet kwiatów.
Brytyjski rząd rozważa wprowadzenie w jakiejś formie paszportów szczepionkowych, co mogłoby umożliwić wyjazdy zagraniczne i zwolnienie z obowiązku kwarantanny po powrocie - podał dziennik "The Times".
Według gazety, trzy ministerstwa - spraw zagranicznych, transportu i zdrowia - pracują nad opcjami dla podróżujących do krajów, które mogą wymagać tego jako warunku wjazdu.
Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer nie wykluczył na konferencji prasowej w Brukseli opóźnień w produkcji dopuszczonych na rynek i zakontraktowanych przez KE szczepionek. Powodem miałyby być problemy z dostępem do surowców.
Najstarsi nauczyciele mogą liczyć na szybkie szczepienia, ale tylko jeżeli będą dodatkowe dostawy szczepionek. Tak obiecuje minister zdrowia Adam Niedzielski, ale na razie program szczepień obejmie wyłącznie osoby, którym można podać preparat Astra Zeneca, czyli osoby do 60. roku życia. Tak minister odpowiedział na pytanie dziennikarza RMF FM Mariusza Piekarskiego.
Minister przyznaje, ze na szczepienia nauczycieli po 60. roku życia po prostu nie ma szczepionek. Nie jest natomiast zamknięta sprawa szybszych szczepień personelu niepedagogicznego w szkołach - woźnych, pań sprzątających, obsługi kuchni czy sekretariatów. Rząd ma to jeszcze rozważyć. Zapisy na szczepienia w szkołach mają ruszyć w poniedziałek.
Europejska Agencja Leków (EMA) podjęła w środę przyspieszoną ocenę w sprawie preparatu firmy Novavax. To podjednostkowa szczepionka, która zawiera białko wirusa, przeciw któremu organizm wytwarza przeciwciała. Jej producentem jest amerykańskie przedsiębiorstwo biotechnologiczne założone w 1987 roku, z siedzibą w Gaithersburgu w stanie Maryland.
Po raz pierwszy od 4 listopada w Niemczech odnotowano mniej niż 200 tys. aktywnych zakażeń koronawirusem - poinformował minister zdrowia Niemiec Jens Spahn. Przestrzegł jednak przed zbyt wczesnym luzowaniem pandemicznych restrykcji.
Rząd Portugalii ogłosił konieczność kontynuowania lekcji w trybie zdalnym dla uczniów szkół podstawowych, średnich i słuchaczy wyższych uczelni. Jednocześnie potwierdził zakup 15 tys. komputerów do nauki dla dzieci z najbiedniejszych rodzin.
Z szacunków rządu wynika, że władze Portugalii od kwietnia 2020 r. przekazały gminom łącznie ponad 14 mln euro na zakup sprzętu elektronicznego do nauki zdalnej. Część tej kwoty została wydana do czerwca 2020 r. na 100 tys. komputerów dla szkół.
Koronawirus przyczynił się do śmierci m.in. 86 lekarzy, 67 pielęgniarek, 2 diagnostów laboratoryjnych, 12 dentystów, 5 farmaceutów, 7 ratowników medycznych i 4 położnych - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia.
Udostępnione PAP zestawienie pokazuje, że od początku epidemii w Polsce zakażenie SARS-CoV-2 wykryto m.in. u 21 964 lekarzy, 1760 diagnostów laboratoryjnych, 55 269 pielęgniarek, 5258 położnych, 3220 ratowników medycznych, 2096 dentystów i 2359 farmaceutów.
Pierwsze dostawy chińskiej szczepionki przeciw koronawirusowi dotrą na Węgry jeszcze w lutym - poinformował szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas na konferencji prasowej online.
Gulyas oświadczył, że chiński producent szczepionek Sinopharm od lutego do kwietnia będzie dostarczać na Węgry co miesiąc preparaty wystarczające do zaszczepienia 250 tys. osób. Podkreślił, że w maju Węgry otrzymają chińskie szczepionki wystarczające dla 1,75 mln osób.
Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział na konferencji, że regionalizacja obostrzeń związanych z pandemią będzie możliwa dopiero przy zdecydowanie niższej liczbie zachorowań na Covid-19.
Niedzielski przyznał, że taki scenariusz był analizowany. Najpierw był analizowany w kontekście naszej decyzji dotyczącej powrotu do edukacji stacjonarnej, ale tu przeważył argumenty o pewnej równości dostępu w skali całego kraju, tak, by żadna grupa dzieci z danego regionu nie miała gorszych warunków startowych czy w kontekście egzaminów czy w kontekście po prostu całego procesu edukacji - tłumaczył szef resortu zdrowia. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na rozwiązania, które będą miały zastosowanie w przekroju całego kraju - dodał.
Jednocześnie Niedzielski podkreślił, że rząd nie porzuca "tej ścieżki myślenia regionalnego". Tylko według mojego stanowiska, musimy być na takim poziomie, powiedziałbym, zdecydowanie niższej liczby zachorowań, by taką regionalizację dopuszczać, szczególnie na poziomie powiatów - powiedział minister zdrowia.
Minister zdrowia Adam Niedzielski pytany był na konferencji o kwestie związane z prawdopodobnym otwarciem stoków we Włoszech w połowie lutego. Jeden z dziennikarzy zapytał go, czy rząd nie obawia się masowego ruchu narciarzy do Włoch, a w związku z tym, czy nie powinno się rozważyć testowania osób, które będą tam jeździć swoimi samochodami.
Rzeczywiście dotarła do nas informacja, że rząd włoski planuje otwarcie stoków od połowy lutego. Rzeczywiście są takie plany. Niemniej jednak patrząc na nasze decyzje, to mamy pewnego rodzaju analogię, że jeżeli akceptujemy sytuację, że w kraju będziemy korzystali ze stoków, to trudno jest nie akceptować od strony epidemicznej, że będziemy z tych stoków korzystali również za granicą - oświadczył minister Niedzielski.
My będziemy się bardzo dokładnie przyglądali, jak wygląda sytuacja epidemiczna w poszczególnych krajach, które właśnie takie decyzje podejmują i wtedy, w zależności od tego będziemy również podejmowali decyzje dotyczące przede wszystkim zakresu kwarantanny. Na tę chwilę, w związku z tą decyzją rządu włoskiego, nie planujemy dodatkowych żadnych obostrzeń - dodał szef resortu zdrowia.
Pomoc państwa dla przedsiębiorstw to już ponad 182 mld zł, w ciągu trzech tygodni z tzw. Tarczy 2.0 trafiło do nich już 4,9 mld zł - poinformował wicepremier Jarosław Gowin. Jego zdaniem, pomoc państwa dla firm przekroczy 200 mld zł.
Jak oświadczył Gowin, przeszło 200 mld zł to ok. 10 proc. polskiego PKB. Społeczeństwo zdobywa się na ogromny wysiłek solidarności z przedsiębiorcami - dodał. W ciągu trzech tygodni z Tarczy 2.0 pomoc trafiła do łącznie 31 tys. 200 firm - zaznaczył.
Minister Rozwoju, Pracy i Technologii zapewnił, że wszelkie formy pomocy dla branż dotkniętych obostrzeniami z powodu epidemii będą kontynuowane tak długo, jak długo te obostrzenia będą się utrzymywać. Podkreślił, że Polska i tak jest krajem, gdzie obostrzenia są stosunkowo najmniejsze. Jego zdaniem to efekt szerokiego dialogu ze środowiskami biznesowymi, które prowadzi rząd, ale także i prezydent.
Chciałbym bardzo serdecznie podziękować partnerom po stronie biznesu, że wypracowaliśmy reżimy sanitarne odpowiednie dla każdej branży. (...) Po stronie biznesu zawsze możemy liczyć na otwarte i odpowiedzialne podejście - mówił wicepremier.
Mamy bardzo pozytywne reakcje, jeżeli chodzi o otwarcie pierwszych instytucji kultury. Galerie sztuki oraz muzea - tam ten reżim jest cały czas przestrzegany. Niestety, to powoduje także, że ustawiają się kolejki, ale i te kolejki są w reżimie sanitarnym - powiedział na konferencji dot. zmian w obostrzeniach wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
Gliński zwrócił uwagę, że "kolejki są, dlatego że Polacy są spragnieni kultury". To bardzo dobrze, że w sposób odpowiedzialny, z dużym zaangażowaniem pracowników tych instytucji możemy je udostępniać publiczności - ocenił. Tak samo będzie jeżeli chodzi o kina, teatry, filharmonie, opery, baseny, stoki i sport na zewnątrz - stwierdził.