Rok 2022, podobnie zresztą jak poprzednie, przyniósł szereg katastrof naturalnych w różnych zakątkach świata - powodzi, trzęsień ziemi, cyklonów tropikalnych, erupcji wulkanów czy upałów. W ich wyniku życie straciły dziesiątki tysięcy osób. RMF24 przedstawia subiektywne zestawienie kataklizmów, do których doszło w minionym roku. Pod uwagę braliśmy m.in. liczbę ofiar, rozmiar szkód i medialność.
Zestawienie otwiera najbardziej śmiercionośna katastrofa na świecie w 2022 roku - trwająca od połowy czerwca do października powódź w Pakistanie. Jak poinformowała pod koniec sierpnia tamtejsza minister ds. zmian klimatycznych Sherry Rehman, pod wodą znalazło się aż 1/3 terytorium całego kraju. Dodała wówczas, że "nie ma suchego skrawka terenu, gdzie można by wypompować wodę".
Przyczyny powodzi były dwie - topnienie lodowców, spowodowane powracającymi raz za razem falami upałów, i intensywniejsze niż zwykle monsunowe opady deszczu. Wspomniana już Sherry Rehman przekazała, że na terenie prowincji Sindh spadło w sierpniu 784 proc. więcej deszczu niż w ubiegłych latach. W przypadku prowincji Beludżystan odnotowano 500-procentowy wzrost.
Zgodnie z danymi opublikowanymi 18 listopada przez pakistański Krajowy Urząd ds. Zarządzania Katastrofami, kataklizmem dotknięte zostały 33 miliony osób. Zginęło 1739 osób, w tym 647 dzieci, a 12 867 zostało rannych. Ogromne wrażenie robią również liczby dotyczące szkód - 897 014 domów zostało zniszczonych, a 1 391 467 uległo uszkodzeniu. Woda powodziowa zniszczyła 13 115 kilometrów dróg i 439 mosty. Straty zostały oszacowane na łącznie prawie 15 miliardów dolarów.
To najbardziej śmiercionośna powódź w Pakistanie od 2010 roku, kiedy zginęło prawie 2000 osób. To także najbardziej śmiercionośna powódź na świecie od 2017 roku - wówczas w Bangladeszu, Indiach, Nepalu i Pakistanie zginęło około 1300 osób.
1163 osoby zginęły, a 6027 zostało rannych w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,2, do którego doszło 21 czerwca w Afganistanie. To najbardziej śmiercionośne trzęsienie ziemi na świecie w 2022 roku. Co sprawiło, że bilans ofiar jest tak wysoki?
Afganistan to jeden z tych krajów, o których można powiedzieć, że ma wyjątkowego pecha. Lata wojen, zamachów i przewrotów politycznych zdestabilizowały i zubożyły społeczeństwo. Do tego wszystkiego należy dołożyć katastrofy naturalne, na które Afganistan jest szczególnie narażony.
-
Tagi:kataklizmy