OpenAI, czyli twórca ChataGPT, zaprezentował nową serię modeli językowych opartych o sztuczną inteligencję. Noszą one nazwę "OpenAI o1". "Potrafią rozwiązywać złożone zadania i radzić sobie z trudniejszymi problemami niż wcześniejsze modele w dziedzinie nauki, kodowania i matematyki" - zapewnia firma na swojej stronie internetowej. Dodaje, że to "nowy poziom możliwości AI".

Informację o nowym modelu opartym o firma OpenAI przekazała w czwartek, 12 września, na swojej stronie internetowej.

Co potrafi OpenAI o1?

Jak napisał OpenAI o modelach ze swojej nowej serii, "potrafią one rozwiązywać złożone zadania i rozwiązywać trudniejsze problemy niż poprzednie modele w dziedzinach nauki, kodowania i matematyki".

"Udostępniamy pierwszy model z tej serii w ChatGPT i naszym API. Jest to wersja próbna i spodziewamy się regularnych aktualizacji i ulepszeń. Wraz z tym wydaniem dołączamy również oceny dla następnej aktualizacji, która jest obecnie w fazie rozwoju" - przekazała firma.

Twórcy nowego modelu sztucznej inteligencji poinformowali, że mają one poświęcać "więcej czasu na przemyślenie problemów przed udzieleniem odpowiedzi, podobnie jak robiłby to człowiek".

"W naszych testach, następna aktualizacja modelu osiąga wyniki porównywalne do doktorantów w trudnych zadaniach z fizyki, chemii i biologii. Odkryliśmy również, że model ten doskonale radzi sobie z matematyką i kodowaniem. W kwalifikacyjnym egzaminie do Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej (IMO), GPT-4o poprawnie rozwiązał tylko 13 proc. zadań, podczas gdy model rozumujący uzyskał wynik 83 proc." - podał OpenAI. 

Czego nie potrafi OpenAI o1?

Spółka podkreśliła, że OpenAI o1, "jako wczesny model, nie posiada jeszcze wielu funkcji, które czynią ChatGPT użytecznym, takich jak przeglądanie internetu w poszukiwaniu informacji oraz przesyłanie plików i obrazów". 

"W wielu typowych przypadkach GPT-4o będzie bardziej zdolny w krótkim okresie" - dodaje.

"Nowy poziom możliwości AI"

Jak jednak zaznacza, "w przypadku złożonych zadań wymagających rozumowania jest to znaczący postęp i reprezentuje nowy poziom możliwości AI". "W związku z tym resetujemy licznik do 1 i nazywamy tę serię OpenAI o1" - dodali.

Nowy model a próby obejścia zasad bezpieczeństwa

OpenAI zapewnia, że stworzył "nowe podejście do szkolenia w zakresie bezpieczeństwa, które wykorzystuje ich zdolności rozumowania do przestrzegania wytycznych dotyczących bezpieczeństwa i zgodności".

"Jednym ze sposobów mierzenia bezpieczeństwa, jest testowanie, jak dobrze nasz model nadal przestrzega swoich zasad bezpieczeństwa, jeśli użytkownik próbuje je obejść (znane jako 'jailbreaking'). W jednym z naszych najtrudniejszych testów jailbreakingu, GPT-4o uzyskał wynik 22 (w skali od 0 do 100), podczas gdy nasz model o1-preview uzyskał wynik 84" - podaje amerykańskie przedsiębiorstwo.

Firma zaznacza, że "niedawno sformalizowała umowy z instytutami bezpieczeństwa AI w USA i Wielkiej Brytanii".

Jak korzystać?

Jak poinformował OpenAI na swojej stronie internetowej, "użytkownicy ChatGPT Plus i Team będą mogli od czwartku uzyskać dostęp do modeli o1 w ChatGPT". 

"Zarówno o1-preview, jak i o1-mini mogą być wybrane ręcznie w selektorze modeli, a na początku tygodniowe limity wyniosą 30 wiadomości dla o1-preview i 50 dla o1-mini. Pracujemy nad zwiększeniem tych limitów oraz umożliwieniem ChatGPT automatycznego wyboru odpowiedniego modelu dla danego zapytania" - podała spółka. Dodała, że "użytkownicy ChatGPT Enterprise i Edu otrzymają dostęp do obu modeli od przyszłego tygodnia".

Sam Altman o nowej serii

"Oto o1, seria naszych najbardziej wydajnych i dostosowanych modeli" - napisał na platformie X Sam Altman, szef OpenAI. 

Jak zaznaczył, "o1 nadal ma swoje wady, nadal jest ograniczony, ale wydaje się bardziej imponujący, gdy użyjesz go po raz pierwszy, niż gdy spędzisz z nim trochę czasu".