Sejm przyjął ustawę łagodzącą wymogi dostępu do 50 zawodów, w tym m.in. notariusza, komornika, adwokata i radcy prawnego. To pierwszy z trzech projektów w tej sprawie przygotowanych przez ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Za jego przyjęciem zagłosowało 368 posłów, przeciw było 59, a 1 wstrzymał się od głosu.

Ustawa deregulacyjna to jeden ze sztandarowych projektów ministra sprawiedliwości. Posłowie PiS domagali się jego odrzucenia w całości. Ich wnioski, podobnie jak zgłaszane przez opozycję wnioski mniejszości, przepadły. Partia Jarosława Kaczyńskiego, która - jak deklarował szef klubu Mariusz Błaszczak - jest za jak najszerszą deregulacją, uznała rządowy projekt za "degradację" zawodów. W ten sposób motywowała swoje wnioski mniejszości, które miały jeszcze szerzej otworzyć dostęp do części zawodów, szczególnie prawniczych.

W ostatecznym głosowaniu nad całością ustawy jej projekt poparli posłowie PO, PiS (które zapowiada, że chce naprawiać projekt wnosząc do niego poprawki w Senacie, a gdy się to nie uda - złoży własny projekt deregulacji) oraz Solidarnej Polski. Przeciw opowiedzieli się parlamentarzyści Ruchu Palikota oraz SLD. Przedstawiciel PSL Józef Zych przestrzegał, że ustawa może być sprzeczna z konstytucją. Przedstawiciel rządu wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski zapewniał, że nie ma takiego ryzyka.

W pierwszym z projektów deregulacyjnych chodzi o ograniczenie części wymogów formalnych w dostępie do profesji m.in.: notariusza, komornika, adwokata, radcy prawnego, trenera sportowego, przewodnika turystycznego, pilota wycieczek, pracownika ochrony, detektywa, rzeczoznawcy majątkowego, syndyka, zarządcy oraz pośrednika nieruchomości, geodety, bibliotekarza, taksówkarza, szypra żeglugi śródlądowej.

To pierwsza z trzech transzy deregulacji przygotowana w resorcie sprawiedliwości. Druga (89 zawodów) jest już po uzgodnieniach międzyresortowych; projekt trzeciej (103 zawody z branży finansowej i technicznej) ma niedługo trafić do uzgodnień. Dziś wykonywanie 380 zawodów podlega licznym wymogom, licencjom itp.

(MRod)