W całym kraju od północy obowiązuje nowy rozkład jazdy pociągów. Kolejarze apelują o sprawdzanie rozkładu w internecie, na dworcach mają się pojawić informatorzy, którzy pomogą znaleźć pociąg, wydrukowano również ulotki informacyjne dla pasażerów.

Zmiany rozkładów wynikają głównie z powodu remontów, które obejmują teraz w całej Polsce ponad trzy tysiące kilometrów torów.

Największy przewoźnik - Przewozy Regionalne - w nowym  rozkładzie uwzględnił około 70 dalekobieżnych pociągów InterRegio. Nowością jest bezpośrednie połączenie Warszawy z Zieloną Górą.

W nowym rocznym rozkładzie PKP Intercity ujęto 366 pociągów, w tym 40 międzynarodowych. Liczba składów w standardzie Express InterCity (EIC) wzrośnie z 49 do 63. Nowe pociągi tej kategorii pojadą z Warszawy do Bydgoszczy i Trójmiasta, z Olsztyna do Krakowa i Zakopanego oraz z Warszawy do Zielonej Góry.

Mazowsze

Ma Mazowszu są zarówno nowe połączenia TLK z Warszawy do Białegostoku i Częstochowy, nowy InterRegio "Starosta" w piątki i niedziele jeżdżący bezpośrednio do Zielonej Góry. Koleje podnoszą też standard, ale i cenę istniejących połączeń - z Warszawy do Bydgoszczy, Trójmiasta i Zielonej Góry pojadą dodatkowe Expressy InterCity.

Koleje Mazowieckie od dziś do końca stycznia prowadzą zaś remonty między Warszawą Wschodnią a Skierniewicami, stąd podróżni na tej trasie mogą korzystać także z pociągów Przewozów Regionalnych i InterCity.

Dolny Śląsk

Na Dolnym Śląsku do wyboru jest więcej pociągów do Poznania czy Trójmiasta. Zmniejszy się natomiast z 10 do 8 liczba bezpośrednich pociągów do Warszawy, bo na tej trasie nie będą kursować obsługiwane przez Przewozy Regionalne składy InterRegio: "Rudawy" i "Piast". Kilka - czasami kilkadziesiąt

- minut szybciej niż dotychczas dojadą do celu pociągi odjeżdżające z Wrocławia w kierunku Warszawy, Katowic, Gdańska czy Krakowa –  dla przykładu podróż ze stolicy Małopolski do Wrocławia będzie krótsza o 40 minut.

Zachodnie Pomorze

W województwie zachodniopomorskim nowe pociągi przewozów regionalnych pojawiły się na trasie ze Świnoujścia do Poznania, ze Stargardu do Piły i z Kołobrzegu do Słupska. Jest też więcej połączeń Intercity z Poznaniem. Pociągi w tym kierunku z dworca w Szczecinie odjeżdżają co dwie godziny. Express Intercity do Warszawy odjeżdża, od dziś, o godzinę wcześniej i jedzie o kilkanaście minut krócej. Przyspieszył też Gałczyński ze Szczecina do Lublina. Pędzi nawet 150 km na godzinę. Omija stacje w Nałęczowie i Pilawie i w ten sposób podróż, według rozkładu skraca się o całe 5min.

Małopolska

Spore zmiany czekają pasażerów pociągów w Małopolsce. W nowym rozkładzie pojawiły się nowe pociągi. Intercity uruchomiło trzy ekspresy wyjeżdżające z Krakowa - będą kursowały do Olsztyna, Warszawy i Trójmiasta. Wracają cztery pociągi TLK z Przemyśla. Do tej pory, w związku z modernizacja linii Kraków - Rzeszów, dojeżdżały tylko do stolicy Małopolski. Teraz pojadą dalej i bez przesiadania się będzie można dojechać do Warszawy czy nad morze. Na dodatek te pociągi będą składały się z najnowocześniejszych wagonów, które wyposażone są w klimatyzacją, gniazdka przy siedzeniach i przystosowane są dla osób niepełnosprawnych.

Jeden pociąg nie dojedzie jednak do Krakowa. To "Barnim", który kursował ze Szczecina. Teraz, w związku z małym zainteresowaniem pasażerów, dojeżdżać będzie tylko do Wrocławia.
W związku z modernizacją Centralnej Magistrali Kolejowej, zmniejszy się częstotliwość pociągów jeżdżących do Warszawy. Będą kursowały co około dwie godziny. Nie wydłuży się jednak właściwie czas przejazdu między tymi miastami. Najszybszy pociąg trasa z Krakowa do Warszawy pokona w 2 godziny i 51 minut. Za to już w grudniu przyszłego roku pasażerowie odczują efekty tej modernizacji.  Pociągi pojadą znacznie szybciej, na torach pojawi się Pendolino. 

Duże zmiany czekają pasażerów chcących dojechać pod Tatry. W związku z budową zapory Świnna - Poręba, poza sezonem pociągi przestana jeździć do Zakopanego. Pierwsza taka przerwa w ich kursowaniu nastąpi już po feriach zimowych i potrwa do wakacji.

W ramach nowego rozkładu jazdy zrealizowano liczne postulaty wnoszone przez podróżnych w ramach konsultacji społecznych, w szczególności:

- na linii nr 96 Tarnów - Krynica - dokonano gruntownej przebudowy siatki połączeń lepiej dostosowując kursowanie pociągów do rzeczywistych potrzeb podróżnych, przede wszystkim dojeżdżających do miejsc pracy i szkół w Tarnowie i Nowym Sączu;

- na linii nr 109 Kraków - Wieliczka Rynek-Kopalnia - zwiększono liczbę połączeń do 44 w dni robocze i 30 w weekendy, zwiększając tym samym częstotliwość kursowania do 30 minut w godzinach szczytów przewozowych;

- na linii nr 91 Kraków - Tarnów - Rzeszów - Przemyśl - zwiększono liczbę pociągów bezpośrednich Kraków Gł. - Rzeszów - Kraków Gł. oraz uruchomiono bezpośrednie pociągi relacji Tarnów - Przemyśl;

- na linii 133 Kraków - Trzebinia - (Częstochowa) - zwiększono częstotliwość kursowania pociągów na odc. Kraków Gł. - Kraków Business Park do 30 minut w godzinach szczytów przewozowych oraz uruchomiono codzienny pociąg "Orlik" relacji Kraków Gł. - Częstochowa;

Szczegółowe informacje dotyczące połączeń w nowym rozkładzie jazdy znajdują się na plakatach stacyjnych dostępnych na peronach i na stronie internetowej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A oraz w rozkładach jazdy na stronie spółki Przewozy Regionalne.

W 2014 r. poza dotychczas prowadzonymi pracami modernizacyjnymi, w szczególności na linii nr 91 Kraków - Tarnów - Rzeszów - Przemyśl, planowane są dwie inwestycje wiążące się z całkowitym wstrzymaniem ruchu pociągów na odcinkach. Będą to:

- linia nr 118 Kraków Mydlniki - Kraków Balice, gdzie na dzień 1 lutego 2014 r. planowane jest rozpoczęcie budowy drugiego toru, elektryfikacji linii oraz wydłużenie jej do terminalu pasażerskiego Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice. Na czas remontu kursowanie pociągów relacji Kraków Gł. - Kraków Balice zostanie zawieszone;

- linia nr 97 Skawina - Sucha Beskidzka, gdzie planowane jest zamknięcie od 9 marca 2014 r. odcinka Stryszów - Sucha Beskidzka z uwagi na zmianę przebiegu linii kolejowej stanowiącą ostatni etap budowy zbiornika wodnego "Świnna Poręba". W miejsce odwołanych pociągów na odcinku Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Sucha Beskidzka wprowadzona zostanie komunikacja zastępcza;

Z uwagi na prowadzone prace związane z bieżącym utrzymaniem jednotorowych linii kolejowych, w wybrane dni za część pociągów zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa. Takie utrudnienia występować będą na linii Tarnów - Krynica w dniach 4 - 7 marca 2014 r. na odcinku Rytro - Piwniczna na następujących pociągach:;

30605 "Jaworzyna" rel. Kraków - Krynica, 30607 rel. Tarnów - Krynica, 30609 rel. Tarnów - Krynica, 30628 rel. Krynica - Tarnów, 30634 "Jaworzyna" rel. Krynica - Kraków;

Szczegółowe informacje dotyczące godzin kursowania autobusów komunikacji zastępczej zamieszczone są w gablotach z rozkładem jazdy na stacjach i przystankach.