Były metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz nie żyje. Informację o jego śmierci jako pierwszy podał portal niedziela.pl. Duchowny niemal tydzień temu trafił do szpitala w ciężkim stanie. Wcześniej Nuncjatura Apostolska w Polsce opublikowała komunikat w sprawie kardynała.
Dziś przed południem dotarła do mnie informacja o śmierci księdza kardynała Henryka Gulbinowicza, emerytowanego metropolity wrocławskiego. Proszę Boga, aby w swoim miłosierdziu przebaczył zmarłemu to, co spowodowało cierpienie pokrzywdzonych i ból wspólnoty wierzących - napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wyrażając jednoznacznie dezaprobatę wobec popełnionych grzechów, nie można jednocześnie zapomnieć o dobru, które poprzez jego życie i posługę stało się udziałem wielu osób. Niech odpoczywa w pokoju! - dodał.
Henryk Gulbinowicz urodził się 17 października 1923 r. w Szukiszkach. Święcenia kapłańskie otrzymał 18 czerwca 1950 r.
Święcenia biskupie Gulbinowicz odebrał w 1970 r. z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. Sześć lat później, po śmierci kardynała Bolesława Kominka, został metropolitą wrocławskim. 25 maja 1985 r. został kardynałem.
W lutym 1995 r. Gulbinowicz został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w październiku 2008 r. Orderem Orła Białego.
"W wyniku przeprowadzenia dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących kardynała Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego decyzję o zakazie uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich" - napisano w dokumencie opublikowanym przez Nuncjaturę Apostolską 6 listopada.
Henryk Gulbinowicz został też "pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze". Nakazano mu wpłacenie "pewnej sumy pieniędzy jako darowizny na działalność Fundacji św. Józefa powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych, pomocy psychologicznej oraz prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych za ochronę nieletnich".