We wtorek dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci wybitnego śląskiego reżysera filmowego Kazimierza Kutza. Pozytywną informacją było natomiast oświadczenie o uwolnieniu polskich marynarzy i innych członków załogi porwanych przez piratów pod koniec października z pokładu kontenerowca "Pomerenia Sky". Wtorek był także kolejnym dniem (nie tylko) politycznego sporu wokół zmian w Sądzie Najwyższym: prezydent Andrzej Duda zarzucił sędziom SN złamanie konstytucji, co oni sami uznali za "próbę zastraszenia". Nie zabrakło również emocji sportowych: gościem Marcina Zaborskiego w Popołudniowej rozmowie w RMF FM był Robert Kubica, który zdradził, co czuje przed powrotem do wyścigów Formuły 1. Specjalnie dla Was zebraliśmy w podsumowaniu najważniejsze informacje wtorku: zobaczcie!
We wtorek zmarł wybitny śląski reżyser Kazimierz Kutz. Twórca takich filmów jak "Sól ziemi czarnej" odszedł w wieku 89 lat. W 1970 roku obrazem "Sól ziemi czarnej" rozpoczął cykl filmów śląskich opartych na własnych scenariuszach - później nakręcił jeszcze "Perłę w koronie" i "Paciorki jednego różańca".
W 1997 roku - dzięki Leszkowi Balcerowiczowi - Kazimierz Kutz zajął się polityką. Został m.in. senatorem, startując jako bezpartyjny kandydat z listy Unii Wolności. Później związał się z Platformą Obywatelską. Był senatorem, wicemarszałkiem Senatu, posłem.
TU PRZECZYTASZ WIĘCEJ
Polacy i pozostali marynarze z załogi statku "Pomerenia Sky", porwani pod koniec października u wybrzeży Nigerii, zostali uwolnieni.
"Wszyscy (...) są w bezpiecznym miejscu i oczekują na powrót do rodzin" - przekazało MSZ.
Resort dyplomacji nie ujawnił, w jaki sposób udało się uwolnić marynarzy, jego oświadczenie w tej sprawie było bardzo lakoniczne.
Wiadomo jedynie, że od końca października, kiedy doszło do porwania, w resorcie w Warszawie i polskiej ambasadzie w stolicy Nigerii, Abudży, działał sztab kryzysowy.
Próby uwolnienia marynarzy podejmował także niemiecki armator statku.
PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT! >>>>
Związek Nauczycielstwa Polskiego popiera "belferska grypę" i zaczyna akcję protestacyjną. Związkowcy domagają się podniesienia pensji zasadniczej o tysiąc złotych i chce rozmawiać o tym z premierem i minister edukacji podczas styczniowej Rady Dialogu Społecznego.
Policja przez cały dzień prowadziła poszukiwania związane ze sprawą zaginięcia w lipcu 2010 roku Iwony Wieczorek. Sprawdzono około pół hektara lasu. Nie znaleziono nic, co mogłoby pomóc w rozwiązaniu zagadki zniknięcia dziewczyny.
Prezydent w mocnych słowach zarzucił grupie sędziów Sądu Najwyższego złamanie konstytucji. Andrzej Duda przy okazji wystąpienia na publicznym posiedzeniu sędziów Trybunału Konstytucyjnego odniósł się do powrotu tych sędziów do pracy po decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a przed nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym.
"Sąd Najwyższy odbiera wypowiedź prezydenta, w której zarzuca sędziom złamanie konstytucji, za próbę zastraszenia i nacisku" - tak wypowiedź Andrzeja Dudy skomentował w rozmowie z reporterem RMF FM Patrykiem Michalskim rzecznik SN sędzia Michał Laskowski.
"Nie możemy przejść obok tych słów obojętnie, bo trzeba pamiętać, że wypowiada je prezydent kraju. Będziemy nawoływać do jakiegoś rozsądku i otrzeźwienia" - podkreślił.
WIĘCEJ KOMENTARZY nt. GŁOŚNEJ WYPOWIEDZI ANDRZEJA DUDY ZNAJDZIECIE TUTAJ! >>>>
Sądzę, że samemu sobie nic nie muszę udowadniać, jednak przerwa od startów nie ułatwia mi zadania. Powrotów do ścigania się w królowej motorsportu z najlepszymi kierowcami świata na pewno nie należy do łatwych - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM kierowca wyścigowy Robert Kubica o swoim powrocie do Formuły 1. Oczywiście w tym roku pełniłem rolę kierowcy rezerwowego, rozwojowego, testowego, trochę tym bolidem nowej generacji jeździłem, ale jednak wyścigi to trochę inna sytuacja niż jeżdżenie okrążeń na testach - dodał.
Sportowiec pytany o umowę, którą Orlen podpisał z Williamsem, powiedział, że "nie zna umów". Bardzo się cieszę, że będę reprezentował nasz kraj, ale też jeździł z logotypem koncernu. I podwoimy swoją siłę w reprezentacji naszego kraju - powiedział. Kubica w rozmowie z Marcinem Zaborskim przyznał także, że nie będzie "wyskakiwał z lodówki".
Jestem sportowcem. Uważam, że w swoim życiu osiągnąłem nie za dużo wyników, ale jeśli chodzi o dochodzenie do szczytów, czy też do celów które sobie wyznaczałem, to z reguły mi się to udawało. Reprezentowanie - tak jak mówię - kraju, który tak naprawdę nie miał historii i kultury motorsportu nie jest łatwe i z tego się bardzo cieszę, i jestem dumny. Mam nadzieję, że w przyszłości też będziemy mieli znakomitych kierowców - powiedział gość RMF FM.
Manchester United ogłosił, że kończy współpracę z portugalskim trenerem Jose Mourinho. Kibice i obserwatorzy spodziewali się zwolnienia trenera od dłuższego czasu. "Czerwone Diabły" zawodziły nie tylko w Premier League, ale również w Lidze Mistrzów.
"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego i koprodukowana przez Polaków kazachska "Ayka" Siergieja Dworcewoja znalazły się na shortliście do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Na statuetkę szansę ma także Anna Zamecka za pełnometrażowy dokument "Komunia"
Dopiero za 50 lat - przy obecnym tempie prac - możemy liczyć na efekty walki ze smogiem i czyste powietrze - alarmują specjaliści. Swoje dane i raport dotyczący Małopolski przedstawił Krakowski Alarm Smogowy.
Czy za prąd zapłacimy więcej? "Odpowiedź na to pytanie dali premier Morawiecki i prezes Kaczyński, mówiąc jednoznacznie, że podwyżek nie będzie" - powiedział w Porannej Rozmowie w RMF FM Michał Dworczyk proszony o wyjaśnienie, jakie są ostatnie ustalenia rządu w sprawie podwyżek cen prądu. Szef kancelarii odniósł się także do uchwały Rady Warszawy, która obniżyła bonifikatę przy przekształceniu prawa własności z planowanych 98 proc. na 60 proc. "Premier polecił wojewodzie, żeby przeanalizować ją pod kątem tego, czy jest zgodna z prawem" - podkreślił Michał Dworczyk.
Robert Mazurek pytał Michała Dworczyka w Porannej rozmowie w RMF FM o uchwałę Rady Warszawy, która obniżyła bonifikatę przy przekształceniu prawa własności z planowanych 98 proc. na 60 proc. To realny problem dla wielu Polaków (...). Jesteśmy zdeterminowani, żeby te bonifikaty były jak najwyższe. Likwidowaliśmy użytkowanie wieczyste i zmieniliśmy je na własność po to, żeby Polacy w końcu poczuli się właścicielami swojej własności. Zrobimy wszystko, żeby taka możliwość była. Dlatego premier polecił wojewodzie, żeby przeanalizować uchwałę przyjętą przez Radę Warszawy pod kątem tego, czy jest zgodna z prawem - zadeklarował Michał Dworczyk.
ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ ROBERTA MAZURKA Z MICHAŁEM DWORCZYKIEM
"Trochę zmęczony jestem psychicznie" - przyznał w rozmowie z RMF FM Piotr Suchenia, ekstremalny maratończyk, który po wygraniu w czwartek rywalizacji na królewskim dystansie utknął razem z trójką innych biegaczy z Polski na Antarktydzie. Po zawodach zerwała się burza śnieżna, która zniszczyła obóz zawodników i uniemożliwiła im powrót. Ostatecznie we wtorek rano samolot z biegaczami na pokładzie wylądował w Chile.
O tym, jak wyglądała rywalizacja na mroźnym kontynencie, a także o problemach z powrotem do cywilizacji, Piotr Suchenia opowiedział Wojciechowi Marczykowi z redakcji sportowej RMF FM: PRZECZYTAJCIE! >>>>