W tabletach, które są dostarczane do kolejnych szkół w Polsce, jest możliwość wypełniania ćwiczeń i prowadzenia zeszytu. Nauczyciele zapowiadają – mimo cyfryzacji będziemy sprawdzać, czy uczniowie potrafią pisać… długopisem.
Kompletny tablet z elektroniczną wersją podręczników i zeszytów ćwiczeń kosztuje 690 złotych. Dla porównania analogiczny komplet papierowych książek do pierwszej klasy gimnazjum to koszt około 600-700 złotych.
Docelowo, po aktualizacji sprzętu przez producenta, uczeń będzie mógł w tablecie wykonywać też doświadczenia z fizyki, chemii i biologii. W teorii korzystający z tego nowoczesnego urządzenia nie musi nawet mieć zeszytu. Nauczyciele jednak zapewniają, że nie zrezygnują ze słowa pisanego. Dlatego uczniowie cały czas korzystają z zeszytów papierowych, w których muszą przestrzegać poprawnej pisowni.
W mini-komputery wyposażeni są też nauczyciele. W tej chwili wciąż korzystają z dzienników, ale również i one mają już niedługo być zastąpione przez aplikację w komputerze.
Activebooki pojawiają się w pilotażowym programie w kilku publicznych i prywatnych szkołach w Polsce, między innymi w Szczecinie, Wrocławiu i Niepołomicach. Jedną z największych zalet tabletu jest jego waga - nieco ponad pół kilograma. Ciężar plecaka wypełnionego książkami gimnazjalisty o kilka kilogramów.