Ministerstwo Zdrowia podało w poniedziałek po południu najnowsze dane: odnotowano 260 nowych przypadków koronawirusa, łącznie to już 6934 zakażonych w Polsce. Niestety, kolejnych 13 osób zmarło. Narodowa Komisja Chin poinformowała o 108 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w ciągu ostatniej doby. To najwięcej od 25 marca. W USA ostatniej doby zmarło 1514 osób chorych na Covid-19. Natomiast po raz pierwszy od tygodnia liczba zgonów w stanie Nowy Jork spadła poniżej 700. Prezydent Francji przedłużył obostrzenia do 11 maja. Najważniejsze wydarzenia dotyczące pandemii znajdziecie w naszej relacji z 13 kwietnia.
- We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 566 osób zakażonych koronawirusem. Łączny bilans zmarłych sięgnął 20 465.
- Kolejne 717 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wzrosła do 11329.
- 126 osób zmarło w ciągu ostatniej doby w Niemczech z powodu Covid-19. W sumie w Niemczech na Covid-19 zmarło do tej pory 2799 osób.
- 108 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Chinach w ciągu ostatniej doby - to najwięcej od 25 marca.
- 517 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Hiszpanii w ciągu ostatniej doby. To wzrost do 17 489.
Prezydent Rosji Władimir Putin przyznał, że sytuacja z koronawirusem rozwija się w Rosji "w nie najlepszym kierunku". Zapowiedział, że do walki z rozszerzaniem się epidemii mogą włączyć się medycy wojskowi i że "wszystkie możliwości, w tym ministerstwa obrony" Rosji mogą zostać użyte, jeśli okaże się to potrzebne.
Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus przestrzegł przed zniesieniem ograniczeń w przemieszczaniu się ludności i ponownym otwarciem firm, mimo że prezydent USA Donald Trump czy gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo wyrazili nadzieję na ponowne otwarcie firm, gdy tylko będzie to możliwe. "Chociaż Covid-19 przyspiesza bardzo szybko, to spowalnia znacznie wolniej" - podkreślił.
Projekt podawania osocza ozdrowieńców pacjentom chorym na chorobę COVID-19 rozwijany jest w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. "Pierwsi ozdrowieńcy oddadzą swoje osocze już po Świętach Wielkanocnych" - poinformowała placówka.
W wygłoszonym orędziu prezydent Emmanuel Macron przedłużył wprowadzoną we Francji z powodu epidemii koronawirusa kwarantannę do 11 maja. Poinformował, że po tym czasie władze będą stopniowo otwierać szkoły i żłobki, a firmy zaczną wracać do normalnego trybu pracy.
Restauracje, teatry, kina i inne miejsca użyteczności publicznej pozostaną zamknięte najprawdopodobniej do połowy lipca - oświadczył Macron.
Bardzo trudna sytuacja kadrowa wielu szpitali niezakaźnych i domów pomocy na Mazowszu. To właśnie w tym regionie odnotowano do tej pory najwięcej - prawie tysiąc 700 przypadków zakażenia koronawirusem.
Najtrudniejsza sytuacja jest w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Tam odnotowano aż 210 przypadków zakażenia. Mimo że jest to lecznica niezakaźna, placówka czeka na specjalistyczny sprzęt.
Niełatwa sytuacja jest też w Szpitalu Powiatowym w Kozienicach. Tam przez zakażenie wykryte u pielęgniarki do odwołania zamknięty jest Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii.
574 osoby zakażone koronawirusem zmarły we Francji w ciągu ostatniej doby - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Dzień wcześniej zmarło 561 chorych. Łączna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrosła do 14967.
Podhalańscy policjanci obawiali się, że mimo zakazów sporo turystów postanowi spędzić święta pod Tatrami. W związku z tym patrole pojawiły się przy drogach prowadzących do Zakopanego, a także przy wejściach do dolin słynących z kwitnących o tej porze roku krokusów. Okazało się jednak, że Polacy byli tym razem nadzwyczajnie zdyscyplinowany - mówi rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek.
Lekarze w szpitalu w Prato w Toskanii w środkowych Włoszech rozdali w Wielkanoc komunię swym pacjentom. "Płakałem razem z nimi. Szpitale są miejscem leczenia, ale nie możemy myśleć o oddzieleniu ciała od ducha"- powiedział doktor Filippo Risaliti.
Liczba osób zakażonych koronawirusem w Kanadzie wynosiła w poniedziałek 24 tys. 804 - podał na swojej stronie internetowej kanadyjski resort zdrowia. Do niedzieli wieczorem zmarło 717 osób.
W trakcie ostatnich 24 godzin na Covid-19 zmarło w Portugalii 31 osób. Liczba wszystkich śmiertelnych ofiar koronawirusa powiększyła się do 535 - poinformowała minister zdrowia Marta Temido. Szefowa resortu zdrowia wyjaśniła, że pomiędzy niedzielą a poniedziałkiem zanotowano 349 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie na Covid-19 zachorowało już w całym kraju ponad 16,9 tys. osób.
Hiszpania minęła już szczyt epidemii koronawirusa, a liczba nowych przypadków zachorowań i zgonów powinna w najbliższych dniach systematycznie spadać - oznajmił minister zdrowia Salvador Illa.
W czwartek hiszpański parlament wydłużył obowiązywanie stanu zagrożenia do 26 kwietnia. Przewiduje on zakaz opuszczania domów z wyjątkiem wyjścia do sklepu, banku lub pracy.
We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 566 osób zakażonych koronawirusem. Łączny bilans zmarłych sięgnął 20 465. Obecnie choruje ponad 103 tys. osób, o około 1300 więcej niż dzień wcześniej.
Dotąd od początku epidemii potwierdzono w kraju 159,5 tys. przypadków zakażenia koronawirusem.
Wyleczonych już jest 35 tys. osób, o około 1200 więcej w ciągu minionej doby.
Potwierdzono obecność koronawirusa u 47 osób w Szkole Głównej Straży Pożarnej w Warszawie. Objęci kwarantanną podchorążowie będą rozlokowani w innych jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej - poinformowała w poniedziałek Komenda Główna PSP.
Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo poinformował w poniedziałek, że w jego stanie w ciągu ostatnich 24 godzin z powodu Covid-19 zmarło 671 osób, czyli mniej niż dzień wcześniej. Dobowy bilans ofiar śmiertelnych podany w niedzielę wyniósł 758.
Po raz pierwszy od tygodnia liczba zgonów na Covid-19 w stanie Nowy Jork spadła poniżej 700.
Przedstawicielka rządu Włoch stwierdziła: latem pojedziemy nad morze. Wiceminister kultury Lorenza Bonaccorsi w wywiadzie dla telewizji RAI wyjaśniła, że opracowywane są już wytyczne dotyczące pobytu na plażach.
W jednym z najważniejszych klasztorów prawosławnych na Ukrainie - kijowskiej Ławrze Peczerskiej, zdiagnozowano ponad 90 przypadków zakażenia koronawirusem. Klasztor zamknięto według zapisu na stronie internetowej już kilka dni temu, ale jak zaznaczają media, m.in. ukraińska redakcja BBC, na jego teren wciąż mogli przychodzić wierni, a w Niedzielę Palmową odbyło się tam święcenie gałązek wierzbowych.
Według źródeł internetowej gazety Ukraińska Prawda wśród zakażonych jest przełożony ławry, metropolita Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, Paweł.
Media przypominają, że wcześniej metropolita Paweł wzywał wiernych, by mimo wprowadzonych w kraju ograniczeń związanych z koronawiursem przychodzić do świątyń, przyprowadzać dzieci, całować ikony, a epidemię nazwał "zapłatą za grzechy".
Do tej pory w Polsce wykonano 143 630 testów na obecność koronawirusa; w ciągu ostatniej doby - ponad 5,6 tys. - podało Ministerstwo Zdrowia.
Nowe potwierdzone przypadki dotyczą osób z województw: wielkopolskiego (86), śląskiego (33), mazowieckiego (24), łódzkiego (22), opolskiego (20), podlaskiego (16), małopolskiego (14), dolnośląskiego (12), zachodniopomorskiego (10), kujawsko-pomorskiego (9), lubelskiego (6), podkarpackiego (4) oraz pomorskiego (4).
Resort zdrowia przekazał, że zmarło 13 kolejnych osób zakażonych koronawirusem: sześciu mężczyzn i siedem kobiet. Osoby zmarłe były w wieku od 62 do 98 lat. Większość miała choroby współistniejące.
W sumie liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 6934, 245 z nich zmarło.
Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane: odnotowano 260 nowych przypadków koronawirusa, łącznie to już 6934 zakażonych. Niestety, kolejnych 13 osób zmarło.