Wykorzystanie policyjnego Black Hawka w spocie wyborczym przez posła PiS to temat numer jeden wtorku. Sprawę skomentował Komendant Główny Policji: oświadczył, że czuje się zbulwersowany zaistniałą sytuacją. Ostatecznie polityk Marek Opioła usunął swój spot. Jedną z informacji dnia była także trąba powietrzna niedaleko Lublina. Silny wiatr uszkodził ponad 100 budynków. Działo się też w świecie kultury: w Cannes odbyła się światowa premiera bardzo oczekiwanego filmu Quentina Tarantino. Oto nasze podsumowanie dnia.
"Dla mnie jest to sytuacja niekomfortowa, że policja, którą bardzo szanuję i cenię... że jest dym o to. Wydaje mi się, że nie są to najważniejsze kwestie w kampanii wyborczej" - w ten sposób poseł Marek Opioła skomentował medialne poruszenie wywołane wykorzystaniem przez niego policyjnego Black Hawka w spocie wyborczym.
Na filmie urzędujący szef sejmowej speckomisji, w kamizelce taktycznej, wychodzi z uruchomionego śmigłowca z napisem "Policja" i wita się z antyterrorystami. Poseł w rozmowie z RMF FM w kuriozalny sposób tłumaczył się z wykorzystania sprzętu policji do własnych celów wyborczych. Kulisy "pożyczenia" śmigłowców opisał natomiast w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Krzysztofem Zasadą rzecznik Komendanta Głównego Policji. Mariusz Ciarka zdradził, że Marek Opioła w kwietniu zwrócił się do szefa policji z pismem o zgodę na zrealizowanie materiału filmowego ze śmigłowcami stojącymi na lotnisku. Zgoda została wydana, bo poseł argumentował, że spot ma być wykorzystywany w jego bieżącej pracy szefa sejmowej speckomisji.
Ostatecznie poseł Marek Opioła na prośbę szefa policji kontrowersyjny spot usunął z internetu. Minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński zapowiedział, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu będzie wniosek o odwołanie posła Opioły ze stanowiska przewodniczącego Komisji ds. Służb Specjalnych.
Przez gminę Wojciechów niedaleko Lublina przeszła trąba powietrzna. Jedna osoba została ranna, wiatr uszkodził 120 budynków.
Zdecydowaliśmy o powołaniu państwowej komisji ds. badania przypadków pedofilii - poinformował premier Mateusz Morawieckim po wtorkowym posiedzeniu rządu. Jak zaznaczył, będzie ona zajmowała się wszystkimi środowiskami, m.in. duchownymi, a także artystycznymi i nauczycielskimi.
W wieku 70 lat zmarł trzykrotny mistrz świata Formuły 1 Niki Lauda - poinformowały agencje, powołując się na źródła rodzinne. Niki Lauda ostatnio przebywał w prywatnej klinice w Szwajcarii, gdzie trafił z powodu problemów z nerkami.
Łódź zbuntowała się i od czerwca nie będzie płacić faktur za prąd po wyższych stawkach. Magistrat wyliczył, że w tym roku będzie musiał dołożyć do prądu 12 mln złotych, a miejskie spółki ponad 16,5 mln. "Czekamy na spełnienie publicznego przyrzeczenia premiera o rekompensacie wyższych cen energii" - mówi prezes MPK Zbigniew Papierski.
Przekonanie, że wprowadzane naprędce zmiany do Kodeksu karnego niosą poważne zagrożenia oparte jest na ogólnym wrażeniu chaotycznego pośpiechu w ich uchwalaniu. Do tego już jednak przywykliśmy. Cenniejsze wydaje się przyjrzenie się szczegółom proponowanych zmian. Stąd zestawienie kilku kardynalnych zastrzeżeń do zmian w Kodeksie.
PRZECZYTAJ ANALIZĘ SKOREGO
We wtorek, na półmetku 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, w Konkursie Głównym miejsce miała światowa premiera "Pewnego razu w Hollywood", bardzo oczekiwanego filmu Quentina Tarantino. Film ma być hołdem dla dawnego Hollywood, a główne role grają w nim Leonardo DiCaprio i Brad Pitt.