"Decyzję o tym, kto będzie poparty w wyborach prezydenckich będzie podejmować gremium komitetu politycznego, być może nawet całej rady politycznej. Na dziś wydaje się, że nie ma alternatywy dla Andrzeja Dudy, ale to nie jest jeszcze decyzja. To jest nasze przekonanie" - stwierdził w Porannej rozmowie w RMF FM Marek Suski - szef gabinetu politycznego premiera.
Sądzę, że to nie będzie zaskakujące - stwierdził szef gabinetu politycznego premiera pytany o rekonstrukcję rządu. Jest program Prawa i Sprawiedliwości. Przyjdą koleżanki i koledzy, którzy są kompetentni - dodał. Jest to rząd partyjny. To nie jest rząd bezpartyjnych fachowców, więc znaczenie personalne ma o tyle, żeby to byli ludzie, którzy wiedzą, jaki jest program Prawa i Sprawiedliwości i żeby byli kompetentni - podkreślił.
Robert Mazurek, RMF FM: Znak, że kampania się skończyła i można już pana pokazywać, bo wcześniej jakoś nie mogliśmy się doprosić. Chowają pana na czas kampanii?
Marek Suski: (śmiech) Nie sądzę.
A nie pozwalali panu przyjść.
No tak mówili, że pan czasami zadaje takie trudne pytania. Ja mówię: ja się cieszę, dziennikarz powinien być od trudnych pytań.
W życiu nie zadałem trudnego pytania. Same łatwe.
Akurat o panu mówią, że jest pan jednym z takich bardziej dociekliwych dziennikarzy. A to jest akurat laurka.
To źli ludzie.
To nie ludzie, to wilki, tak.
A propos laurek: ma pan szansę wykazać się, nie zmalować, ale powiedzieć laurkę - równo 4 lata temu Ryszard Petru - na Torwarze, niedaleko stąd, od naszego studia - zakładał Nowoczesną. Rocznica...
Na Torwarze.
Na Torwarze.
To nie jest chyba najlepsze miejsce do zakładania partii.
Dlaczego? Piękne koncerty, miejsce sukcesów sportowych...
No nie skończyło się najlepiej.
Jeszcze się nie skończyło...No jak to, Petru przecież został wyrzucony ze swojej partii.
Och, ale Nowoczesna ciągle żyje, Ryszard Petru żyje.
Jak to żyje? Już pochłonięta przez PO. Mówili, że to była taka przystawka, ale Schetyna już schrupał...
Złośliwości, złośliwości, złośliwości.
Dlaczego? To jest w przymrużeniem oka. Tak jak zresztą skończyła się inicjatywa pana Petru i te wszystkie jego genialne wypowiedzi.
A dlaczego im nie wyszło pana zdaniem?
Wie pan, myślę, ze katastrofą wizerunkową było to, kiedy oni próbowali mówić, że trzeba dyktaturę obalić siłą, że tu pucz, tu w Sejmie...
Bez przesady, nigdy nie mówili o obalaniu niczego siłą...
... że tu będziemy czuwać w dzień i w nocy w tej izbie poselskiej... Petru ze swoją koleżanką pojechali na Maderę. Pojawiły się zdjęcia w internecie i ludzie powiedzieli: No jak to, tu walczą niby z dyktaturą, a tam sobie jeżdżą na weekendzik. I to był początek końca.
4 czerwca we wtorek ma odbyć się - przynajmniej tak mówią wszyscy - rekonstrukcja rządu. No i teraz trwa zabawa pt. kto powie więcej nie mówiąc niczego, czyli już słyszymy jak politycy mówią, że będzie szeroka albo zaskakująca albo że będzie dużo kobiet. To co powie Marek Suski?
Ja sądzę, że to nie będzie zaskakujące, ponieważ nie są najważniejsze personalia, jest program PiS. Przyjdą koleżanki, koledzy, którzy są kompetentni, którzy będą po prostu zastępować tych ministrów, którzy odchodzą.
W gruncie rzeczy wszystko jedno, i tak rządzi Jarosław Kaczyński.
Jest program PiS, to jest rząd partyjny, to nie jest rząd bezpartyjnych fachowców. Więc znaczenie personalne ma o tyle, żeby to byli ludzie, którzy wiedzą, jaki jest program PiS. Żeby byli kompetentni.
Uroczystość zaprzysiężenia nowych ministrów będzie rzeczywiście we wtorek?
Nie wiem, czy będzie we wtorek, dlatego że prezydent wylatuje gdzieś na szczyt Trójmorza bodajże. Jest tylko rano wcześnie... Ale to trwają ustalenia miedzy premierem a prezydentem.
A czy pan dostał zaproszenie do Gdańska?
Wybieram się w poniedziałek, tak.
A w poniedziałek... A we wtorek jest 4 czerwca i to słynne spotkanie zapowiadane od dawna w Gdańsku.
We wtorki zwykle jest Rada Ministrów, jest jakaś uroczystość w Senacie.
Tak, z okazji 4 czerwca, czyli rocznicy. Czyli pan będzie świętował w pracy i w Senacie?
No raczej w pracy. A w poniedziałek, tak jak powiedziałem, lecimy do Gdańska i będziemy tez brać udział w uroczystościach, bo jest pewien harmonogram prac rządu.
Teraz będę się popisywał francuszczyzną, czyli embarras de riches, czyli kłopot bogactwa was spotkał. Beata Szydło zgarnęła ponad pół miliona głosów i teraz co z tym fantem zrobić? Jest piątą siłą polityczną w Polsce. I co, tak ją po prostu wysłać do Brukseli, niech sobie tam siedzi?
Bardzo wszystkim państwu dziękujemy za poparcie, za głosy. jesteśmy wdzięczni i będziemy pracować dla Polski w Brukseli. Ten silny mandat, jaki ma Beata Szydło będzie w dużym stopniu podstawą do tego, żebyśmy mogli o nasze interesy się bardziej zdecydowanie ubiegać.
A nie czuje się pan nieco tym zaniepokojony?
Ale czym?
Mówi się o tym, że Beata Szydło mogłaby kandydować za 5 lat w wyborach prezydenckich.
Czemu mam się czuć zaniepokojony? Przecież to jest bardzo kompetentna osoba.
Jak to czym? "Żadne Dudy, żadne Tuski - prezydentem Marek Suski" .
No tak, rzeczywiście, bardzo miły, wymyślony przez internautów wierszyk. Dziękuję autorowi.
Ja miałem być szefem pańskiego sztabu. I co? I nic? Znowu zostałem na lodzie?
Zapraszam - w jakichś wyborach przecież będę brał udział.
Proszę pana, niech się pan nie gniewa, ale byle posada w Sejmie pańska mnie nie interesuje. Ale jakby pan był prezydentem to mógłbym zostać np. szambelanem.
Dlaczego pan z takim lekceważeniem mówi o pracy w Sejmie? To jest bardzo ważna i szlachetna praca.
Panie ministrze, rozumiem, że pewne rzeczy są postanowione. Przy pańskich byłych wahaniach wobec Andrzeja Dudy rozumiem, że to już jest pewne - w 2020 roku czyli za rok właściwie, kiedy będą wybory prezydenckie, kandydatem Prawa i Sprawiedliwości będzie Andrzej Duda.
Przed nami wybory do parlamentu krajowego. Wybory prezydenckie za rok.
Ale wyobraża pan sobie, że mógłby być ktoś inny'?
To będzie decyzja, jaką podejmie partia wtedy, kiedy tę decyzję będzie podejmować.
Proszę państwa, to powinni państwo sobie powtórzyć: "to będzie decyzja, jaką podejmie partia, kiedy ją będzie podejmować". Proste? Proste.
Jeszcze można dodać: będzie to wtedy, kiedy będzie...
Nie, no proszę, trochę szacunku dla naszych słuchaczy...
To jest taka prawda - decyzję o tym, kto będzie poparty w wyborach prezydenckich będzie podejmować gremium komitetu politycznego, być może nawet całej rady politycznej. Na dziś wydaje się, że nie ma alternatywy dla Andrzeja Dudy, ale to nie jest jeszcze decyzja, to jest nasze przekonanie.
Panie ministrze, dwa proste pytania i liczę na konkretną odpowiedź. Po pierwsze: od kiedy będzie wypłacane 500 złotych na pierwsze dziecko?
Plan jest taki, żeby to było od lipca, w tym kierunku pracuje rząd.
Plan jest taki, rząd pracuje... ale czy to będzie wypłacane od 1 lipca? Innymi słowy, czy nie powiecie we wrześniu: słuchajcie, macie z wyrównaniem, dajemy wam 1500?
Jak nie będzie jakichś nadzwyczajnych okoliczności to będzie od 1 lipca, chociaż tam będzie procedura, trzeba będzie złożyć wniosek, to też będzie zależało od osób, które o to się ubiegają.
Co z 500+ dla niepełnosprawnych? Obiecaliście, na razie jeszcze nie ma ustawy. Minister Dworczyk przed wyborami do PE mówił, że to będzie wyglądało mniej więcej tak, że w czerwcu będzie ustawa, w lipcu przyjmie ją sejm i od lipca będzie można wypłacać 500+ dla niepełnosprawnych.
Dokładnie taki jest plan, po wyborach nic się nie zmieniło. Ma być w tej chwili przygotowana ustawa, ma wpłynąć do sejmu i powinno to być od września, myślę, że najpóźniej od października.