Konin - niewiele ponad 100 kilometrów od Poznania i niewiele ponad 200 od Warszawy. Centralna Polska, wschodnia Wielkopolska. Konin był dziś Twoim Miastem w Faktach RMF FM! Czekaliśmy na Was przed konińskim domem kultury przy fontannie.

Trudna historia Konina

Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z przełomu XIII i XIV wieku. Historia Konina zaczyna się od niewielkiej osady położonej na wyspie pośród warciańskich rozlewisk. Początki nie były łatwe. W 1331 roku osadę najechali i całkowicie zniszczyli Krzyżacy. To że później stał się miastem i ważnym ośrodkiem administracyjnym, zawdzięcza Kazimierzowi Wielkiemu. Ówczesny król nakazał jego odbudowę. Miasto otoczono murem i stało się siedzibą powiatu sądowego. Wzlot w trudnej historii miasta nie trwał jednak długo. W XVII wieku miasto przeżyło pasmo klęsk - pożary, epidemię i najazd Szwedów.

W Koninie znajduje się najstarszy w Europie Środkowo-Wschodniej znak drogowy, czyli tzw. Słup Koniński. 

Wokół Rynku znajduje się wiele zabytków architektonicznych, a naszym przewodnikiem po tym miejscu będzie koninianin - pan Andrzej, który przebierze się w strój księcia Leszka. Według legendy, to właśnie księciu Leszkowi miasto zawdzięcza swoją obecną nazwę. 

W Koninie znajduje się także unikatowy park miniatur Mikroskala. Ci, którzy kiedykolwiek go odwiedzali, zapewniają, że to jedyne takie miejsce w Europie. Można w nim zobaczyć makiety nie tylko znanych budowli, ale też sceny ze znanych filmów czy wydarzeń historycznych. 

Bogate życie kulturalne miasta

Konin, oprócz niezwykle bogatej historii i architektury, słynie też z bujnego życia kulturalnego. Rytm życia muzyków i tancerzy z Konina wyznaczają liczne festiwale. Wśród nich znany w Europie Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dziecięcej. 

Swoją twórczość rokrocznie prezentują tu też filmowcy i aktorzy. W mieście jest organizowany Przegląd Polskich Filmów Fabularnych "Debiuty" czy festiwal teatralny "Malta na bis". Raz do roku miasto staję się też polską stolicą bluesa. To oczywiście za sprawą festiwalu Bluesonalia. 

Miejsce dla siebie w Koninie znajdą też miłośnicy jazzu. Konińskie Jazzonalia to jedna z największych imprez w regionie. Klimatyczne wieczory wypełnione muzyką na najwyższym poziomie, spotkania z artystami światowej sławy. To festiwal łączący jazzową klasykę z improwizowaną muzyką młodego jazzowego - czytamy o nim na festiwalowej stronie. 

Konin może się też pochwalić niezwykle bogatymi zbiorami w lokalnym Muzeum Okręgowym. Wśród nich m.in. skansen maszyn górniczych. Wszak miasto, mimo że nie leży na Śląsku - słynie też z wydobycia węgla brunatnego. Oprócz tego w muzeum można zajrzeć na wystawę dotyczącą pradziejów ziemi konińskiej, w której skład wchodzi m.in. odtworzony szkielet słonia leśnego. Oprócz kontaktu z historią - wizyta w muzeum to też okazja do obcowania z przyrodą. Placówka leży nad malowniczym Jeziorem Gosławskim. 

Z kolei na konińskich Błoniach odbywa się wielki piknik historyczny. Spotkać można na nim grupy rekonstrukcyjne, które opowiadają o tym jak docierają do faktów, nie tylko z lokalnej historii, i jak przekazują je kolejnym pokoleniom. 


Ważne miejsce to Bulwar Nadwarciański. To lubiane miejsce nie tylko przez koninian, ale też turystów, którzy odwiedzają dawną stolicę województwa konińskiego. Są wśród nich również wodniacy, którzy pływają szlakiem zwanym Wielka Pętla Wielkopolski. Konin jest bardzo ważnym przystankiem na tej drodze.