Paweł Wąsek, który jest obecnie w życiowej formie, w najbliższy weekend będzie miał okazję powalczyć o pierwsze podium Pucharu Świata. Tym razem zawody będą odbywały się w Zakopanem. Na sobotę zaplanowano konkurs drużynowy, a dzień później, indywidualny. Swoje siły na Wielkiej Krokwi będą mogli przetestować również Aleksander Zniszczoł, Jakub Wolny, Dawid Kubacki i Kamil Stoch.

Trener polskiej kadry Thomas Thurnbichler tym razem nie mógł skorzystać z "grupy narodowej", więc w Zakopanem zaprezentuje się pięciu Biało-Czerwonych, których liderem jest w tym sezonie Wąsek.

W sobotę 25-latek wygrał na Wielkiej Krokwi mistrzostwa kraju. W Turnieju Czterech Skoczni zajął ósme miejsce, a w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata plasuje się na 13. pozycji. Zniszczoł jest 20., Wolny 30., a Kubacki i Stoch zajmują ex aequo 34. lokatę.

Wąsek jest w życiowej formie i obecnie jako jedyny z Biało-Czerwonych jest w stanie rywalizować ze światową czołówką. 4 stycznia w Innsbrucku zajął 5. miejsce, a dzień później w kwalifikacjach w Bischofshofen był czwarty.

Mam świadomość, że ci najlepsi nie są strasznie daleko. Będę walczył, żeby ich złapać. Mam nadzieję, że to będzie udany weekend i będę mógł być z siebie zadowolony. Liczę na dobre, sprawiedliwe warunki do skakania - powiedział, cytowany na portalu skijumping.

Faworytami Austriacy

Faworytami będą przede wszystkim Austriacy, którzy przed krótką przerwą w PŚ zdominowali Turniej Czterech Skoczni, m.in. jego zwycięzca i lider walki o Kryształową Kulę Daniel Tschofenig oraz Stefan Kraft, który świetnie czuje się na Wielkiej Krokwi, gdzie już trzy razy wygrał (ostatnio przed rokiem), a w sumie sześciokrotnie kończył konkursy w "trójce".

Na skoczni w Zakopanem Puchar Świata pierwszy raz zagościł w 1980 roku. Zwycięzcą premierowych zawodów został Stanisław Bobak, a dzień później wygrał Piotr Fijas. Trzecim Polakiem, który triumfował na Wielkiej Krokwi, był w 2002 roku Adam Małysz. "Orzeł z Wisły" wygrał też oba konkursy w 2005 roku, w tym jeden ex aequo z Norwegiem Roarem Ljoekelsoeyem.

W sezonie 2010/11 roku doszło do symbolicznego przekazania pałeczki w polskiej reprezentacji. W Zakopanem odbyły się wówczas trzy zawody - w piątek triumfował Małysz, w sobotę Szwajcar Simon Amman, a w niedzielę Stoch, dla którego było to pierwsze z 39. zwycięstw w PŚ.

Stoch w sobotę został wicemistrzem Polski i po niemal miesięcznej przerwie wraca do rywalizacji w Pucharze Świata. Ostatni raz w zawodach tej rangi startował 22 grudnia w Engelbergu. 37-latek pięć razy triumfował na Wielkiej Krokwi w PŚ i pod tym względem jest współrekordzistą, obok Austriaka Gregora Schlierenzauera. Oprócz premierowego zwycięstwa w 2011 roku Stoch był też najlepszy w 2012, 2015, 2017 i 2020 roku.

Statystyki Polaków w Zakopanem. 100-lecie skoczni

Uwzględniając konkursy drużynowe Biało-Czerwoni łącznie 12 razy zwyciężyli w Zakopanem i 27-krotnie stanęli na podium. Ostatnim Polakiem, który pod Giewontem znalazł się w czołowej trójce, był Kubacki w sezonie 2022/23.

Wielka Krokiew w tym roku obchodzi stulecie istnienia. Pierwszy konkurs odbył się na niej 22 marca 1925 roku. Zakopane m.in. trzykrotnie było gospodarzem mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym; pierwszy raz już w 1929 roku.

Rozmiar skoczni im. Stanisława Marusarza wynosi obecnie 140 m. Jej oficjalnymi rekordzistami są Wąsek i Japończyk Yukiya Sato, którzy osiągnęli 147 m. Natomiast najdłuższy skok na 150 m oddał tu w 2021 roku Norweg Benjamin Oestvold. Na zawody Pucharu Świata - ze względów bezpieczeństwa - udostępnianych jest 22 tys. biletów. Natomiast w szczycie "Małyszomanii" pod Wielką Krokwią gromadziło się znacznie więcej kibiców.

Pogoda powinna dopisać

Paweł Parzuchowski, kierownik Stacji Meteorologicznej IMGW Państwowego Instytutu Badawczego w Zakopanem, przekazał PAP, że wszystkie modele wskazują, iż podczas weekendowych zawodów na Wielkiej Krokwi pogoda będzie sprzyjająca.

Warunki w stolicy polskich Tatr mają poprawić się już w czwartek.

Przestanie sypać i pojawi się więcej słońca. Potężny wyż sprawi, że ładna pogoda z lekko dodatnią temperaturą w dzień, ale ujemną w nocy powinna utrzymać się przez cały weekend. Ogólnie - warunki powinny sprzyjać skoczkom - poinformował Parzuchowski.

Pogoda w rejonach podgórskich jest jednak - zwłaszcza tej zimy - bardzo zmienna. Co kilka dni następują nie tylko duże wahania temperatury, ale i także wiatr zmienia kierunek oraz przybiera na sile. W przypadku skoków narciarskich ten czynnik jest niezwykle istotny

Oczywiście, on zawsze stanowi u nas pewną niewiadomą, więc i tym razem może się pojawić jakiś lokalny i chwilowy zmienny czy mocniejszy ruch powietrza. Będzie inwersja, więc wieczorami wiatr spłynie z gór, a to oznacza, że powieje z tyłu Wielkiej Krokwi. Na dziś jednak wszystko wskazuje na to, że podmuchy nie powinny przeszkodzić w przeprowadzeniu zawodów - podkreślił kierownik Stacji Meteorologicznej w Zakopanem.

Program zawodów PŚ w Zakopanem

Piątek, 17 stycznia

  • 15.30 - oficjalny trening
  • 18.00 - kwalifikacje

Sobota, 18 stycznia

  • 15.00 - seria próbna
  • 16.15 - konkurs drużynowy

Niedziela, 19 stycznia

  • 15.00 - seria próbna
  • 16.00 - konkurs indywidualny