Włoszka Lisa Vittozzi po raz pierwszy w karierze wygrała zawody Pucharu Świata w biathlonie. Okazała się najszybsza w sprincie na 7,5 km w niemieckim Oberhofie. Najlepsza z Polek Monika Hojnisz zajęła 20. miejsce.

Vittozzi, która 4 lutego skończy 24 lata, była bezbłędna na strzelnicy, podobnie jak dwie pozostałe zawodniczki na podium: Francuzka Anais Chevalier (strata 5,3 s) i Szwedka Hanna Oeberg (15,0 s). Dotychczas najlepszym wynikiem Włoszki było drugie miejsce w biegu ze startu wspólnego w Kontiolahti w ubiegłym sezonie.

Hojnisz spudłowała dwukrotnie i straciła do triumfatorki 1.00,7. Pozostałe Polki zajęły dalsze lokaty i nie zdobyły punktów do klasyfikacji generalnej PŚ, ale wszystkie zakwalifikowały się do sobotniego biegu na dochodzenie na 10 km. Kamila Żuk była 47., Karolina Pitoń - 49., a Kinga Zbylut - 59.

Hojnisz spadła w klasyfikacji generalnej z piątego na ósme miejsce. Ma 263 punkty, a prowadzi Włoszka Dorothea Wierer, która zgromadziła 398.

W piątek na dystansie 10 km rywalizować będą mężczyźni, w tym trzech Polaków: Łukasz Szczurek, Andrzej Nędza-Kubiniec i Grzegorz Guzik. W sobotę odbędą się biegi na dochodzenie, a w niedzielę sztafety.