Do trzeciego, znacznego stopnia podniesiono zagrożenie lawinowe w Karkonoszach. W najbliższych dniach, wysoko w górach, ma wiać silny wiatr. Porywy na Śnieżce mogą dochodzić nawet do 150 km/h. Warunki są i będą trudne - ostrzega GOPR.
O podniesieniu zagrożenia lawinowego do trzeciego stopnia poinformowało dziś (9 marca) Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Ratownicy apelują, by nie wchodzić na zamknięte szlaki i przypominają, że w Karkonoszach da się je obejść.
Trwający opad śniegu z wiatrem doprowadził do wzrostu zagrożenia. Znaczne zagrożenie lawinowe występuje głównie na stromych stokach stron zawietrznych, gdzie zostały już odłożone oraz nadal tworzą się większe depozyty śniegu przetransportowanego przez wiatr - brzmi komunikat lawinowy.
Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie - czytamy.
Jak informuje GOPR - warunki turystyczne na szlakach są trudne. W wielu miejscach występują zaspy. Szlaki w miejscach zalegania śniegu są częściowo zalodzone. Zalecane jest używanie raczków i kijków turystycznych.
W najbliższych dniach w Karkonoszach będzie prawdziwy pogodowy rollercoaster - mówi Krzysztof Krakowski, klimatolog i meteorolog z Karkonoskiego Parku Narodowego.
Tłumaczy on, że wpływ pierwszego niżu na pogodę można zauważyć już dzisiaj. Przyniósł on ocieplenie i opady deszczu, a wyżej w górach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu.
W piątek, 10 marca, znacznie wzrośnie prędkość wiatru, która w szczytowych partiach Karkonoszy może dochodzić nawet do 150 km/h. Spodziewane są intensywne opady deszczu, a nawet burze - podkreśla Krzysztof Krakowski.
Sobota (11 marca) przyniesie kolejny niż z chłodnym frontem atmosferycznym. To oznacza ochłodzenie. Opadu deszczu zamienią się w opady śniegu i krupy śnieżnej. Nadal będzie mocno wiało, a silne porywy wiatru będą powodować zawieje i zamiecie.
Pogoda na chwilę uspokoi się w niedzielę 12 marca, kiedy przestanie mocno wiać i są szanse na niewielkie rozpogodzenia - prognozuje meteorolog i klimatolog.