Rada Warszawy przegłosowała zmianę zasad dzierżawy lokali miejskich. Miasto odchodzi m.in. od praktyki udostępniania budynków i gruntów wyłącznie na trzy lata. Ma to zachęcić nowych dzierżawców do podpisywania umów.
Jak zapewniają urzędnicy, możliwość długoterminowego korzystania z miejskich nieruchomości nie tylko zapewni spokój przedsiębiorcom, ale również sprawi, że remontowanie budynków i dostosowywanie ich do potrzeb prowadzonej działalności, stanie się opłacalne. Wielu dzierżawców rezygnowało z podpisywania umów, bo zwyczajnie nie opłacało im się inwestować pieniędzy w remonty – w szczególności budynków zabytkowych.
Radni przyjęli także jednolite zasady obowiązujące we wszystkich miejskich instytucjach. Możliwe będzie przedłużanie trzyletnich umów bez konieczności rozpisywania przetargu. Przy czym tryb bezprzetargowy będzie mógł być stosowany w przypadkach ważnych z punktu widzenia Warszawy i jej mieszkańców, czyli organizacji pozarządowych, podmiotów prowadzących działalność kulturalną czy charytatywną.
Ponadto, dzięki przedłużeniu umowy bezprzetargowo z dzierżawcami, którzy oczekują na rozpatrzenie wniosku o zawarcie umowy wieloletniej, zachowana będzie mogła być ciągłość prowadzonej działalności gospodarczej. Dodatkowo, zlikwiduje to niepewność dotychczas towarzyszącą dzierżawcom w okresie przejściowym.
Nowe zasady wprowadzają także możliwość trwałej regulacji tytułów do gruntu podmiotom, które zajmują nieruchomości objęte roszczeniami. Uwłaszczenie lub ustanowienie użytkowania wieczystego będzie teraz mogło nastąpić – za każdorazową zgodą Rady m.st. Warszawy – również w przypadkach, gdy roszczenia w trybie dekretowym wniesiono po wszelkich ustawowych terminach oraz w sytuacjach, w których zgłoszone roszczenia dotyczą ustanowienia służebności.
Takie rozwiązanie gwarantuje bezpieczeństwo obrotu i nie naraża stołecznego samorządu na roszczenia byłych właścicieli – bez naruszenia ich praw. Wprowadzenie takiego zapisu jest szczególnie ważne dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które teraz będą mogły o wiele łatwiej uregulować prawa do zajmowanych nieruchomości. Otworzy też drogę do prowadzenia koniecznych remontów budynków stanowiących całkowitą własność m.st. Warszawy, a objętych roszczeniem wniesionym po terminie.
Nowe zasady przewidują też szereg ułatwień dla placówek leczniczych – będących miejskimi SPZOZ lub spółkami m.st. Warszawy. Teraz będą one mogły być nawet całkowicie zwolnione z opłat za użytkowanie nieruchomości.