Tłum gapiów przyglądał się kobiecie, która straciła przytomność w Śródmieściu Gdańska. Pomocy udzieliły dopiero przejeżdżające obok zdarzenia policjantki. Czy potrafisz prawidłowo udzielić pierwszej pomocy?
Kobieta przewróciła się na chodnik, nie oddychała, a wokół stali ludzie. Dopiero przejeżdżające obok policjantki udzieliły jej pierwszej pomocy i wezwały karetkę. 73-latce udało się przywrócić funkcje życiowe - podaje portal trojmiasto.pl.
Policjantki kryminalne z komisariatu w Śródmieściu jechały nieoznakowanym radiowozem przez ul. Długie Ogrody, gdy zobaczyły, że na chodniku leży kobieta, a wokół niej stoi kilka osób.
Jak poinformowała podinsp. Magdalena Ciska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku, "okazało się, że starsza pani przed chwilą straciła przytomność i przewróciła się. Policjantki od razu ruszyły jej na pomoc".
Funkcjonariuszki podbiegły do poszkodowanej i udzieliły jej pomocy przedmedycznej. Jedna z nich przystąpiła do resuscytacji, natomiast druga funkcjonariuszka wezwała pogotowie ratunkowe. Walka o życie trwała kilka minut, bo tyle potrzebowała karetka na dotarcie na miejsce - informuje podinsp. Magdalena Ciska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku.
Kobietę została odwieziona do szpitala z już przywróconymi funkcjami życiowymi.
- Upewnij się, czy świadkowie zdarzenia są bezpieczni. Oceń reakcję poszkodowanego - potrząśnij delikatnie za ramiona i zapytaj: "Co się stało? Czy wszystko w porządku?"
- W przypadku gdy reaguje: Oceń stan poszkodowanego i uzyskaj informacje co do jego dolegliwości. Wezwij pomoc medyczną w razie potrzeby.
- W przypadku gdy nie reaguje: udrożnij drogi oddechowe - połóż jedną rękę na czole poszkodowanego, lekko odchylając ją do tyłu, drugą ręką wysuń żuchwę, nachylając się nad poszkodowanym, poszukaj prawidłowego oddechu: wzrokiem - ruchy klatki piersiowej, dotykiem - ruch powietrza na swoim policzku, słuchem - szmery oddechowe; ocena ta powinna trwać około 10 s.
- W przypadku prawidłowego oddechu: ułóż poszkodowanego w bezpiecznej pozycji, czekając na pomoc, regularnie oceniaj oddech.
Chwilę po zatrzymaniu krążenia mogą się pojawić pojedyncze, głośne westchnienia, których nie należy mylić z prawidłowym oddechem. Poprawny oddech zaczyna się od 2 wdechów na 10 sekund.
- zapewnij sobie pomoc,
- wezwij lub nakaż któremuś ze świadków wezwanie pomocy,
- nakaż innej osobie udać się po tzw. AED, czyli przenośny defibrylator,
- uklęknij obok poszkodowanego,
- spleć dłonie i ułóż je na wysokości mostka,
- wyprostowane ramiona powinny znajdować się prostopadle do klatki piersiowej poszkodowanego,
- klatka piersiowa powinna być uciskana do głębokości 6 cm, z częstością 100/min, należy wykonać serię 30 uciśnięć,
- następnie wykonuje się 2 oddechy ratownicze, jedną ręką zaciska się poszkodowanemu skrzydełka nosa, a drugą odwodzi brodę w dół; po wzięciu normalnego wdechu obejmuje się swoimi ustami usta poszkodowanego i przez 1 s wdmuchuje powietrze, potem wraca się do uciskania klatki piersiowej w sekwencji 30:2.
- przybycia specjalnych służb,
- powrotu prawidłowego oddechu,
- odzyskania przez poszkodowanego przytomności,
- utraty sił - organizm ulega wyczerpaniu.