Strefy ciszy i wypoczynku, bezstresowy dzwonek, słuchawki wygłuszające, doposażenie siłowni czy defibrylator. To właśnie - młodzi sopocianie chcieliby mieć w swoich szkołach. Zdecydowali o tym w ramach 3. edycji Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego.

Uczniowie sopockich szkół podstawowych i ponadpodstawowych podjęli decyzję o realizacji 14 projektów, które mają na celu poprawę warunków nauki i odpoczynku. W głosowaniu, które odbyło się w grudniu ubiegłego roku, wzięło udział 69 proc. uprawnionych uczniów.

Warto się skoncentrować na takim uspokojeniu w takim miejscu jak szkoła. Przed sprawdzianem warto się wyciszyć i odstresować - mówi jedna z uczennic. Potrzebujemy właśnie tego wyciszenia, nawet podczas lekcji w połowie dnia szkolnego - dodaje jej koleżanka.

Mamy kilka osób w szkole, które mają nadwrażliwość słuchową, ale też nie tylko, ponieważ hałas powoduje dużo stresu. Dlatego uznaliśmy, że takie słuchawki będą dobre np. na sprawdziany, albo jak będziemy mieć wypracowania na polski. Stąd uznaliśmy, że to jest naprawdę dobry pomysł - opowiadają o wygranym projekcie, jakim są słuchawki wygłuszające.  

Wybrane propozycje to też między innymi strefy ciszy i wypoczynku, kącik sensoryczny dla najmłodszych, bezstresowy dzwonek, szkolne murale zaprojektowane przez uczniów, a także doposażenie siłowni, bibliotek i pracowni nauki zawodu. Wśród wybranych projektów znalazł się także zakup defibrylatora i organizacja szkoleń z pierwszej pomocy.

Frekwencja na poziomie blisko 70 procent to dowód na to, że młodzi ludzie chcą mieć realny wpływ na swoje szkolne otoczenie i warto dawać im poczucie sprawczości - podkreśliła prezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim. Chcą, aby szkoła była nie tylko miejscem nauki, ale też przyjazną przestrzenią, która umożliwia spotkanie z drugim człowiekiem, z koleżanką, kolegą, wyciszenie czy spędzenie czasu w dobrym i przyjaznym otoczeniu - dodaje.

Każda szkoła otrzymała do dyspozycji 20 tys. zł na realizację wybranych projektów.