Część poznańskich przedsiębiorców, których biznesy znalazły się po niedawnej katastrofie budowlanej w tzw. strefie zero, może wznowić działalność. W poniedziałek poinformował o tym tamtejszy urząd miasta.

Decyzję w sprawie zmniejszenia strefy wydał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Magistrat podał, że na ulicy Kraszewskiego, od strony ul. Słowackiego udostępniono dla ruchu chodniki na wysokości budynków o numerach 8, 10 i 10a, a także - po drugiej stronie ulicy - na wysokości numerów 9, 9a i 9b, a także części numeru 11 (do lokalu z artykułami gospodarstwa domowego włącznie). Od strony ul. Szamarzewskiego z kolei udostępniono dla ruchu chodniki przy kamienicy na ul. Kraszewskiego 15, a po drugiej stronie - przy pawilonie, w którym znajduje się sklep z warzywami.

Urząd Miasta Poznania zaznaczył jednak, że wskazane części chodników na ul. Kraszewskiego "są dostępne dla pieszych, ale jezdnia nadal jest zamknięta dla pojazdów". Przy kamienicy nr 12 cały czas prowadzone są prace rozbiórkowe.

"Dzięki tym zmianom kilkanaście lokali może wznowić swoją działalność. Są wśród nich m.in. sklepy odzieżowe, spożywcze, z artykułami gospodarstwa domowego, sprzętem medycznym, bank, a także restauracje m.in. Bajgle Króla Jana, Kraszkebab, Ona i On" - poinformowano.

Możliwość skorzystania z pomocy

Magistrat przypomniał także, że wszyscy poszkodowani mogą skorzystać z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Caritas, Biura Spraw Lokalowych i Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL), Poznańskiego Centrum Świadczeń, a także Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej. Pracownicy socjalni pozostają z nimi w stałym kontakcie.

"Trwa przekazywanie podstawowej pomocy finansowej. To kwota do 6 tys. złotych na gospodarstwo domowe. MOPR zapewnia również wyżywienie osobom zakwaterowanym w hotelu przy ul. Łozowej. Pomoc oferują również pracownicy Caritas. Wsparcie psychologiczne udzielane jest na bieżąco" - wskazał urząd.

ZKZL przypomniał w poniedziałek o możliwych obniżkach czynszu dla przedsiębiorców wynajmujących miejskie lokale. Mogą złożyć o nie wniosek najemcy lokali użytkowych, którzy zawarli umowę najmu z ZKZL, wynajmują lokale przy ul. Kraszewskiego lub na ulicach przylegających.

"Obniżki stawek czynszu udzielane są w zależności od tego, czy lokal znajduje się bezpośrednio przy ul. Kraszewskiego czy na ulicach sąsiadujących. Udzielane są w wysokości od 25 proc. do 50 proc. Firmy, których działalność musiała zostać całkowicie wstrzymana z uwagi na położenie lokali w tzw. strefie zero, mogą wnioskować o całkowite zwolnienie z opłaty czynszu. Stawki czynszu są zmniejszane na pisemny wniosek najemcy" - podał zarząd.

Poznańscy przedsiębiorcy wynajmujący miejskie lokale w sąsiedztwie ul. Kraszewskiego mogą kontaktować się w sprawie obniżki czynszu poprzez specjalny mail: kraszewskiego@zkzl.poznan.pl lub telefonicznie pod numerem: 664 467 740. Każdy przypadek ma być rozpatrywany indywidualnie, a kwota obniżki będzie uzależniona od adresu, w którym znajduje się lokal. Oferta dotyczy przedsiębiorców posiadających lokale w sąsiedztwie ul. Kraszewskiego - tj. przy ul. Sienkiewicza, ul. Szamarzewskiego, ul. Jackowskiego i Rynku Jeżyckim.

Katastrofa w stolicy Wielkopolski

Do pożaru i wybuchu w kamienicy przy ul. Kraszewskiego 12 w Poznaniu doszło w nocy z 24 na 25 sierpnia. W trakcie akcji zginęło dwóch strażaków, a 11 zostało poszkodowanych. Do szpitala trafiły także trzy osoby cywilne, które też zostały ranne. W sprawie pożaru zostało wszczęte śledztwo.