Korowodem o godz. 14 rozpoczynają się w sobotę miejskie dożynki w Poznaniu. Organizatorzy przygotowali m.in. konkursy wiedzy rolniczej, koncerty czy pokazy florystyczne. W Poznaniu prawie 7,7 tys. ha gruntów to użytki rolne - przekazał poznański magistrat.
Magistrat podał, że obecnie w Poznaniu 7 694 ha gruntów to użytki rolne. Najwięcej gospodarstw znajduje się w Spławiu, Garaszewie, Pokrzywnie, Minikowie, Głuszynie, Radojewie, a także na Krzesinach, Starołęce i Morasku. W mieście rolnicy uprawiają m.in. zboża, rzepak, buraki cukrowe czy ziemniaki.
W sobotę o godz. 14 rozpoczynają się miejskie dożynki. Uczestnicy wydarzenia przejdą w korowodzie sprzed kościoła p.w. św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej do parku Wilsona, gdzie o godz. 15 obrzęd dożynkowy przedstawi zespół Poligrodzianie z Politechniki Poznańskiej.
Organizatorzy dożynek zaplanowali m.in. występy zespołów muzycznych, grup cyrkowców i akrobatów, a także konkursy wiedzy rolniczej, pokazy florystyczne, wystawę gołębi i królików, warsztaty udzielania pierwszej pomocy oraz animacje dla dzieci. Odwiedzający dożynki w "wiosce ginących zawodów" będą mogli zobaczyć m.in. warsztaty garncarza, zielarza, powroźnika, łyżkarza, a także muzeum wyposażenia gospodarstwa chłopskiego.
Chętni będą mogli również zwiedzić "Niewidzialną ulicę". "To nietypowa wystawa, która powstała, aby przybliżyć życie oraz świat osób niewidomych i niedowidzących. Zwiedzanie odbywa się w całkowitej ciemności, goście muszą poradzić sobie bez używania wzroku, wchodząc w interakcje z otoczeniem w taki sposób, aby móc w nim normalnie funkcjonować" - opisano w komunikacie.
Sobotnie miejskie dożynki potrwają do wczesnych godzin wieczornych.