Projekt orientarium, które w tym roku otwarto w Łodzi, został nagrodzony w prestiżowym konkursie European Property Awards 2022-2023. Autorka projektu Dorota Szlachcic zdobyła za niego nagrodę w dwóch kategoriach: Leisure Architecture oraz Public Service Architecture.
W konkursie zaprezentowano nie tylko architekturę, ale również innowacyjne rozwiązania zastosowane w obiekcie związane m.in. z oszczędzaniem energii. Nowoczesny kompleks na terenie łódzkiego ZOO zaprojektowała Dorota Szlachcic - poinformowała rzeczniczka Ogrodu Zoologicznego w Łodzi Paulina Klimas-Stasiak.
European Property Awards to część International Property Awards, które nazywane jest "Oscarami w branży nieruchomości". Przyznające nagrodę gremium złożone z kilkudziesięciu niezależnych ekspertów dokonuje wyboru w oparciu o ocenę wielu kryteriów, m.in. estetyki projektu architektonicznego, lokalizacji inwestycji, jej oryginalności i jakości wykonania. Po zdobyciu lauru europejskiego orientarium ma szansę na udział w konkursie o zasięgu międzynarodowym.
Prace przy realizacji orientarium rozpoczęły się we wrześniu 2018 roku. W tym czasie powstał największy w Europie kompleks prezentujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej.
Wśród atrakcji orientarium jest ponad 1,3 tys. ryb w strefie oceanicznej, najdłuższy tunel podwodny, 35 gatunków zwierząt w samym budynku orientarium (w całym zoo jest ich 500) i olbrzymi wybieg dla słoni, które podczas codziennej kąpieli można obserwować pod wodą dzięki przeszklonej ścianie basenu.
W orientarium żyją m.in. krokodyle gawialowe, orangutany sumatrzańskie, jeżozwierze palawańskie, niedźwiedzie malajskie i riny gitarowe - tych gatunków nie zobaczymy w innych ogrodach zoologicznych w Polsce.
Kompleks zajmuje powierzchnię blisko 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. To największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z największych oraz najnowocześniejszych w Europie. Został podzielony na dwie części - ekspozycyjną i konferencyjną, która ma powierzchnię ponad 5 tys. m kw.