Cisy w Wyskitnej, Góra Chełm, Kozie Żebro, Markowiec-Gródek - to nowe rezerwaty, które mogą powstać w Małopolsce. "Konsultacje społeczne w tym temacie potrwają do 8 września" - informuje wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.

100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych

Na 100-lecie istnienia Lasy Państwowe ogłosiły inicjatywę utworzenia 100 rezerwatów przyrody. W województwie małopolskim nadleśnictwa złożyły 4 wnioski o wyznaczenie rezerwatów. Trzy z nich zlokalizowane są w powiecie gorlickim, jeden w nowosądeckim - mówi dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie dr inż. Piotr Kempf.

Chodzi dokładnie o rezerwaty Cisy w Wyskitnej, Góra Chełm, Kozie Żebro i Markowiec-Gródek. Rezerwaty przyrody wyznaczają regionalni dyrektorzy ochrony środowiska. Teraz trwają konsultacje społeczne w tym temacie.

Największe Kozie Żebro

Kozie Żebro w gminie Uście Gorlickie to największy z planowanych rezerwatów. Zajmuje powierzchnię prawie 100 ha. Obejmie północno-wschodnie i południowo-zachodnie stoki masywu Koziego Żebra w Beskidzie Niskim. W rezerwacie występują dobrze zachowane zbiorowiska żyznej buczyny karpackiej o wysokim stopniu naturalności, z dużymi zasobami wielkogabarytowego martwego drewna. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie kilkunastu gatunków organizmów (chrząszczy, grzybów i porostów) będących tzw. reliktami puszczańskimi.

Markowiec-Gródek także jest zlokalizowany w gminie Uście Gorlickie,
ma ponad 66 ha. Obejmuje grzbiety i stoki masywów Markowca i Gródka w Beskidzie Niskim. W rezerwacie tym również występują dobrze zachowane zbiorowiska żyznej buczyny karpackiej, duże zasoby wielkogabarytowego martwego drewna i relikty puszczańskie.

Góra Chełm znajduje się w gminie Ropa.
Projektowany rezerwat zajmie ponad 36 ha. Obejmuje północno-wschodnie stoki masywu góry Chełm w Górach Grybowskich - najdalej na zachód wysuniętym paśmie Beskidu Niskiego. Na terenie rezerwatu występuje miesiącznica trwała, także zbiorowiska jaworzyny z języcznikiem zwyczajnym - gatunkiem paproci objętym ścisłą ochroną. Obszar rezerwatu porośnięty jest buczyną z udziałem jawora sięgającym 20-30 proc.


Cisy w Wyskitnej w gminie Grybów zajmie ponad 5 ha powierzchni. Są tu fragmenty lasu na skraju kompleksu leśnego Maślanej Góry w Górach Grybowskich - najdalej na zachód wysuniętym paśmie Beskidu Niskiego. Na terenie rezerwatu jest ponad 1000 cisów pospolitych. Obszar rezerwatu porośnięty jest wielowiekową jedliną. W rezerwacie zidentyfikowano florę, na którą składa się blisko 200 gatunków roślin naczyniowych, w tym kilkanaście gatunków zagrożonych i objętych ochroną gatunkową.

W przypadku rezerwatu Cisy w Wyskitnej chodzi nam o zachowanie naturalnego stanowiska cisa pospolitego. Z kolei rezerwat Góra Chełm chcemy stworzyć, aby zachować zbiorowiska jaworzyny z języcznikiem zwyczajnym oraz wychodnie skalne. To cenne zasoby przyrodnicze, które chcemy chronić w jak najszerszym zakresie - zwrócił uwagę dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Piotr Kempf.

86 rezerwatów przyrody

W województwie małopolskim jest aktualnie 86 rezerwatów przyrody.

Ostatni utworzony rezerwat przyrody w Małopolsce to Góra Stołowa im. Ryszarda Malika, powołany w 2021 roku na terenie Nadleśnictwa Olkusz. Wcześniejszy to: Mogielica w roku 2011 na terenie Nadleśnictwa Limanowa oraz Pazurek w roku 2008 - na terenie Nadleśnictwa Olkusz.

Projektowane nowe rezerwaty mają łącznie powierzchnię ponad 207 ha. To dla mnie, jako przyrodnika, niezwykle ważne, że tą formą ochrony otoczymy tak dużą powierzchnię. Małopolska jest piękna i cenna. Chrońmy to, co zostawiła nam przyroda. Dziękuję wszystkim, którzy przyłączają się do tej szczególnej przyrodniczej koalicji - podsumowuje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Małopolscy urzędnicy apelują o udział w konsultacjach społecznych dotyczących wyznaczenia nowych rezerwatów.

Jak wziąć udział w konsultacjach? Należy zapoznać się z propozycjami rezerwatów przyrody, a swoje uwagi lub opinie przesłać do nas, do RDOŚ w Krakowie, w terminie do dnia 8 września - tłumaczy regionalny dyrektor ochrony środowiska w Krakowie Rafał Rostecki.  

Po zapoznaniu się z uwagami Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie, dokona ich analizy. Ostateczny projekt powołania nowych rezerwatów zostanie uzgodniony z wojewodą.

Opracowanie: