Pierwszy miesiąc tegorocznych wakacji okazał się bezpieczniejszy na drogach w woj. małopolskim niż w roku ubiegłym - ocenia policja. W tym czasie doszło do 301 wypadków, czyli o 5 proc. mniej niż rok wcześniej. Zginęło w nich 13 osób, o 3 mniej niż przed rokiem.
Anna Zięcik z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przekazała, że w okresie od 24 czerwca do 31 lipca br. liczba ofiar śmiertelnych zmniejszyła się o 19 proc. W grupie wiekowej dzieci do lat 14 odnotowano jedną ofiarę śmiertelną oraz 33 osoby ranne.
Jak przypomniała policjantka, od początku wakacji funkcjonariusze prowadzą specjalną akcję, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa turystom wypoczywającym na terenie województwa małopolskiego, przy czym bezpieczeństwo wypoczywających dzieci i młodzieży stanowi priorytet działań.
Jednym z zadań policjantów ruchu drogowego w tym czasie, jest kontrola prawidłowości przewozu dzieci i młodzieży na letni wypoczynek. Szczególnym nadzorem zostały objęte zorganizowane formy przewozu - wskazała Zięcik.
Według niej wszystkie komendy miejskie i powiatowe policji w Małopolsce wyznaczyły stałe punkty kontroli autokarów, gdzie bez zbędnej zwłoki można było sprawdzić większą liczbę autokarów przed wyjazdem w trasę. Podczas takiej kontroli sprawdzany jest stan trzeźwości kierującego, dokumenty uprawniające do wykonywania przewozu osób, stan techniczny pojazdu i jego obowiązkowe wyposażenie. Ponadto autokary kontrolowane są również podczas podróży.
W sumie do tej pory sprawdzono ponad 800 autobusów, z czego co czwarty jeszcze przed wyjazdem w trasę. Podczas tych kontroli - przekazała policja - ujawniono jednego kierującego będącego w stanie po użyciu alkoholu. Stało się zanim wycieczka wyjechała w drogę. Kierowcy, u którego badanie wykazało 0,47 promila alkoholu, zatrzymano prawo jazdy, zakazano dalszej jazdy, a pojazd przekazano kierowcy zastępczemu.
Policja prowadzi też wzmożone kontrole samochodów osobowych poruszających się po drogach. Od początku wakacji skontrolowano ponad 46,6 tys. pojazdów i ujawniono blisko 40 tys. wykroczeń. Zatrzymano 568 praw jazdy i 1991 dowodów rejestracyjnych, w tym 929 za nieprawidłowy stan techniczny. Były także 743 przypadki kierowania pojazdem przez osoby znajdujące się w stanie nietrzeźwości.