"Rak nie patrzy w pesel!" - to nazwa akcji skierowanej do krakowskich studentek w wieku 20-23 lata. W poniedziałek, 13 listopada, ruszy rejestracja na bezpłatne badania, które odbędą się w sobotę, 18 listopada.
Moja najmłodsza pacjentka miała 22 lata, kiedy po raz pierwszy zachorowała na raka piersi, natomiast w Polsce zdarzały się jeszcze młodsze - nawet 16 - letnie - mówi dr hab. med. Diana Hodorowicz-Zaniewska, kierownik Breast Unit Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Dziś zachorowania w wieku dwudziestu kilku lat nie należą już niestety do rzadkości - dodaje.
Chcąc ułatwić młodym kobietom dostęp do diagnostyki Szpital Uniwersytecki, wspólnie z uczelniami krakowskimi, w tym AGH oraz UJ, organizują "Białą sobotę" onkologiczną pod hasłem "Rak nie patrzy w pesel!", skierowaną do wszystkich krakowskich studentek - w wieku 20-23 lat.
Organizatorzy oferują bezpłatne badania USG piersi, a także w przypadku konieczności pogłębienia diagnostyki - mammografię. Zaplanowano również webinar, podczas którego doktor Hodorowicz-Zaniewska odpowie na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące profilaktyki i leczenia chorób piersi w młodym wieku.
Przede wszystkim jest to akcja o charakterze edukacyjnym, ponieważ im wcześniej kobiety wykształcą właściwe nawyki badania się, zwracania uwagi na swój organizm, na swoje piersi, tym większa szansa, że w późniejszym wieku będą regularnie się kontrolować i będą uczestniczyć w programach badań przesiewowych - podkreśla dr hab. Diana Hodorowicz-Zaniewska i dodaje, że "zapadalność na raka piersi w Polsce rośnie, również w najmłodszych grupach wiekowych".
Akcja skierowana jest szczególnie do tych studentek, które nigdy wcześniej nie wykonywały badania USG oraz/lub w ich rodzinie kobiety chorowały na raka piersi.
"Biała sobota" odbędzie się 18 listopada, w godzinach od 8:30-13:00, w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, ul. Kopernika 50 (budynek dawnego CUMRiK). Badania są bezpłatne oraz nie wymagają skierowania.
Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy. Rejestracja prowadzona będzie od poniedziałku, 13 listopada, w godzinach 8-12 pod numerem telefonu: 12 400 12 38.
Webinar oraz sesja Q&A odbędzie się w godzinach 14:00-15.30. Link do rejestracji do spotkania dostępny jest TUTAJ.
Partnerami projektu są Uniwersytet Jagielloński oraz Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.