37 solistów i 67 grup teatralnych z 91 ośrodków zgłosiło się do tegorocznej, jubileuszowej edycji Albertiany - Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Wydarzenie od lat wspólnie organizuje Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Fundacja im. Brata Alberta.
25. edycja Albertiany rozpoczęła się w październiku 2024 r. Zakończyło się już zbieranie zgłoszeń, niedługo startują eliminacje regionalne.
Najlepsi wystąpią 24 marca podczas uroczystej gali finałowej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Laureaci, jak co roku, otrzymają nie tylko nagrody, ale także "Maski" przyznawane przez pięć najbardziej uznanych krakowskich teatrów.
To wyjątkowy konkurs, dający odwagę osobom z niepełnosprawnościami i zmieniający postrzeganie ich przez społeczeństwo. Są różne spektakle - pełne nastroju, świateł i techniki, ale są także spektakle ubogie, grane w jednym pomieszczeniu. Z roku na rok występy są na coraz wyższym poziomie, a zgłoszeń jest coraz więcej. Zawsze powtarzam terapeutom, że robią najważniejszą rzecz na świecie - dają ludziom szczęście, a ich uśmiech powoduje, że wszystkim żyje się lepiej - mówi w rozmowie z RMF FM Anna Dymna, pomysłodawczyni Albertiany i prezes Fundacji "Mimo Wszystko".
Bardzo się cieszę, że do Krakowa znów przyjadą wspaniali artyści. Już nie mogę się doczekać, by kolejny raz z Anią Dymną poprowadzić tegoroczną galę. Spektakle przygotowywane przez pedagogów i terapeutów z artystami są tak wyjątkowe, bo są prawdziwe - podkreśliła Lidia Jazgar, wokalistka zespołu Galicja i współprowadząca finałową galę Albertiany w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Podczas finałowej gali w krakowskim teatrze zostaną wręczone także Medale Świętego Brata Alberta. To wyróżnienie przyznawane od 1997 roku osobom działającym na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
W tym roku laureatami zostali:
- Anna Lewandowska - za wieloletnią działalność charytatywną, a zwłaszcza za wspieranie sportowców z niepełnosprawnościami w ramach Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska,
- Helena, Henryk i Janusz Świtajowie - za postawę życiową, wzór rodzicielskiej siły i miłości, która może być inspiracją dla rodzin wychowujących osoby z niepełnosprawnościami,
- Siostra Bronisława Majchrzycka - za wieloletnią pracę na rzecz osób w kryzysie bezdomności, chorych, potrzebujących pomocy oraz osób z niepełnosprawnościami,
- Roman Kobylarczyk - za wieloletnią działalność społeczną na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Jako pierwszy w 1997 roku medal otrzymał śp. ks. kardynał Franciszek Macharski. W kolejnych latach medale otrzymali m.in. Anna Dymna, Ewa Błaszczyk, Małgorzata Kożuchowska, Joanna Kulig, Irena Santor, Marek Piekarczyk, Agnieszka Radwańska, Otylia Jędrzejczak, Mariusz Wlazły, Marcin Gortat, Jerzy Dudek i Jan Kościuszko.
Medal przedstawiający przytulającego dzieci św. Brata Alberta zaprojektowany został przez Krzysztofa Sieprawskiego, mieszkańca Schroniska dla Niepełnosprawnych Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach.