Sztab Generalny Wojska Polskiego ogłosił w niedzielę, że 3 lutego w całej Polsce ruszy kwalifikacja wojskowa. Oceniana będzie m.in. zdolność do służby wojskowej mężczyzn urodzonych w 2006 r.

Kwalifikacja rozpocznie się 3 lutego i potrwa do 30 kwietnia. Jak wskazał Sztab Generalny WP we wpisie w serwisie X, obowiązkowi stawienia się będą podlegać m.in.:

  • mężczyźni urodzeni w 2006 r.,
  • mężczyźni urodzeni w latach: 2001-2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  • kobiety urodzone w latach 1998-2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji, a także kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (m.in. medycy, weterynarze, psycholodzy, rehabilitanci, radiolodzy, informatycy czy tłumacze).

Dodatkowo obowiązkowej kwalifikacji będą podlegać również osoby, które w latach 2023 i 2024:

  • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
  • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej.

Ostatnią kategorią osób, którzy będą musieli stawić się przed komisją, są ci, którzy ukończyli 18 lat i zgłosili się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej, oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.

Kategorie wojskowe

Sama kwalifikacja to m.in. sprawdzenie tożsamości, badanie zdolności fizycznej i psychicznej do służby, promowanie służby wojskowej czy nadanie stopnia szeregowego i przeniesienie do pasywnej rezerwy.

Stawiający się mogą uzyskać:

  • kategorię A - zdolny do służby wojskowej,
  • kategorię B - czasowo niezdolny do służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej,
  • kategorię D - niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej,
  • kategorię E - trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej, w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.