Na terenie ogródków działkowych przy ul. Jana Pawła II pojawiło się kolejne zapadlisko. Informację z Gorącej Linii RMF FM potwierdził nam burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk.

Zapadlisko ma średnicę ok. 6 metrów i ok. 4-5 metrów głębokości. Powstało na terenie objętym zakazem wstępu.

Zapadlisko powstało tuż przy altance, w bezpośrednim sąsiedztwie parkingu przy cmentarzu - relacjonował w rozmowie z RMF FM obecny na miejscu zdarzenia Mateusz Król, przewodniczący rady osiedla Siersza w Trzebini. Wpadła część dobudówki do altanki i wszystko, co się przy niej znajdowało - dodał. 

Z informacji od działkowców wiem, że Spółka Restrukturyzacji Kopalń nie podejmuje żadnych kroków co do przyszłości ich działek. Nie wiadomo, czy zostaną zlikwidowane czy utrzymane, czy zostaną wypłacone jakiekolwiek odszkodowania - mówił Król. Nie ma konkretnych informacji co do przyszłości działek - dodał. 

Oficjalna mapa zapadlisk i terenów zagrożonych w Trzebini

Dlaczego w Trzebini powstają zapadliska?

Zapadliska powstające w Trzebini to szkody pogórnicze spowodowane przez dawną kopalnię węgla kamiennego "Siersza" działającą w tym mieście od połowy XIX wieku. W latach 1999-2001 kopalnia zakończyła działalność. Na początku eksploatacja prowadzona była płytko, na głębokości 20-25 metrów. Potem podziemne chodniki schodziły coraz niżej. 

Likwidatorzy zakładali, że pozostałe po eksploatacji pustki wypełni woda. Z biegiem czasu woda zaczęła podchodzić coraz bliżej powierzchni ziemi.

15 lutego w Trzebini odbyło się spotkanie, na którym zaprezentowano oficjalne wyniki badań, prowadzonych w mieście na zlecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Mieszkańców miasta poinformowano wtedy m.in., które lokalizacje są najbardziej zagrożone powstawaniem kolejnych zapadlisk. 

Wytypowane przez ekspertów strefy największego zagrożenia zapadliskami to południowa część cmentarza przy ul. Jana Pawła II w Trzebini, południowa część ogródków działkowych przy tej ulicy, a także boisko przy ul. Grunwaldzkiej i rejon ul. Górniczej.

Marcin Węglarz ze Spółki Restrukturyzacji Kopalń tłumaczył na spotkaniu, że choć płytka eksploatacja górnicza nie obejmowała samego osiedla Gaj, są tam wykonywane badania i będzie prowadzone uzdatnianie terenuZaplanowaliśmy trzy otwory wiertnicze w celu wykluczenia i jednoznacznego stwierdzenia, że tam zagrożenie nie występuje - opisywał.

Po ujawnieniu wyników badań i rekomendacjach ekspertów, by ograniczyć dostęp do cmentarza w Trzebini, na którym we wrześniu 2022 r. powstało potężne zapadlisko, wstrzymano pochówki w południowej części tej nekropolii. 

Pod koniec lutego podjęto decyzję o całkowitym zamknięciu południowej części ogródków działkowych przy ul. Jana Pawła II. Był to efekt pojawienia się na tym terenie kilku kolejnych zapadlisk. 

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.