W Warszawie rozpoczęła się pierwsza wspólna konwencja wyborcza Platformy i Nowoczesnej, która zainauguruje kampanię Koalicji Obywatelskiej przed jesiennymi wyborami samorządowymi. Prezentowane jest hasło wyborcze oraz tzw. "sześciopak Schetyny", czyli pakiet sześciu propozycji programowych.
Zaprezentowany "sześciopak" ma być odpowiedzią na "piątkę Morawieckiego", o której szef rządu Mateusz Morawiecki mówił podczas zjazdu wyborczego Zjednoczonej Prawicy w ubiegłą niedzielę.
Przed nami wybory, być może, najważniejsze od 29 lat. Zaczyna się walka o przyszłość Polski. Cztery bitwy, jedna po drugiej, która zdecyduje, czy będziemy żyć na wschodzie, czy na zachodzie Europy - zaczął przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Nasi przeciwnicy z PiS nie idą do tych wyborów, żeby przejąć samorządy, ale żeby samorządy zniszczyć. Przeszkadzają im w budowie monopartyjnego molocha, które przywołuje najgorsze historyczne skojarzenia - mówił.
Podkreślił, że w wyborach samorządowych zdecyduje się, czy Polska będzie dumnym, bogatym i bezpiecznym narodem, czy na lata pogrąży się w chaosie, nienawiści i kompletnej izolacji. To nie będą zwykłe wybory (...) to będzie wybór zasadniczy: czy jesteśmy w Europie, czy nie. Czy Polska będzie należeć do Polaków, czy do partyjnej nomenklatury, czy będziemy wolni, czy będziemy sobie równi, czy będziemy umieli być jedną wspólnotą - mówił Schetyna.
Podkreślił, że "silny samorząd nie jest wrogiem rządu". Przeciwnie, dopiero silny samorząd i silny rząd centralny dają razem silne polskie państwo, to jest nas cel - oświadczył szef PO podkreślając, że o taki samorząd walczą w tych wyborach. Ale - dodał - "to jest także stawka nadchodzących wyborów europejskich, parlamentarnych i prezydenckich".
W ocenie lidera PO, jesienne wybory samorządowe - po raz pierwszy od 1990 roku - nie będą polegać na walce o to, jaka partia będzie miała większość w samorządach. Dziś walczymy o samo przetrwanie w Polsce demokratycznego samorządu - oświadczył Schetyna.Schetyna wyjaśnił, że do wyborów idą z hasłami "Nowoczesność, tradycja i równość szans życiowego startu. Polska samorządna, suwerenna i europejska. Polska szczęśliwa i wolna".
Najpierw obronimy przed PiS-em polskie miasta, regiony i gminy, później odbierzemy PiS-owi w całym państwie po to, żeby polski rząd i polskie samorządy już nigdy na siebie nie warczały, ale żeby razem potrafiły rozwiązywać problemy Polaków - oświadczył. Polki i Polacy oczekują inne polityki, oczekują mądrej władzy. Marzeniem wszystkich jest szczęśliwa i normalna Polska - to marzenie Polaków jest dla nas drogowskazem - dodał.
Przyjazna i nowoczesna szkoła, darmowy bilet dla dzieci i młodzieży, Polska bez smogu, pomoc seniorom, projekty infrastrukturalne m.in. kontynuacja programu "schetynówek" oraz jeden gospodarz w regionie - samorządowy - to sześć programowych propozycji PO i Nowoczesnej przedstawionych w sobotę.
Jedną z propozycji jest przyjazna edukacja i nowoczesna szkoła, która - jak podkreślił Schetyna - będzie szkołą "równych szans, przyjazną dzieciom i rodzinie". O sile każdego narodu i państwa, stanowi równy start życiowy - podkreślił lider PO.
PiS - powiedział Schetyna - "proponuje awans ludziom z partyjną legitymacją - biernym, miernym, ale wiernym". PiS-owscy dygnitarze mówią dziś: "weź legitymację naszej partii, a wtedy ty i twoje dzieci weźmiecie udział w podziale stanowisk i łupów, dopuścimy cię do prowadzonej przez nas grabieży polskiego państwa". Taki model awansu społecznego był w związku sowieckim i PRL-u - mówił.
Wskazał, że PO i Nowoczesna proponują powszechny dostęp do dobrej edukacji publicznej. Żeby dzieci z biedniejszych rodzin, z biedniejszych regionów nie były skazane na niezasłużoną porażkę - chcemy i musimy im pomóc - oświadczył Schetyna.
Zapowiedział, że w szkole, którą chcą w Polsce budować obie partie, każde dziecko będzie miało gwarancję: pełnej edukacji, opieki, ciepłego posiłku, aktywności sportowej oraz będzie mogło rozwijać talenty i zainteresowania. Jak dodał, w szkołach podstawowych zostaną zlikwidowane ciężkie tornistry, bo wszystkie prace domowe będą odrabiane w szkole, pod okiem nauczyciela. Schetyna podkreślił, że PO i Nowoczesna chcą również przywrócić prestiż nauczycieli, poprzez podniesienie pensji oraz otwarcie im ścieżek zawodowego awansu.
Jak mówił, program będzie realizowany we współpracy z samorządami, którym proponuje program "złotówka za złotówkę". Do każdej złotówki z budżetu miasta, gminy, czy województwa wydanej na wyższe pensje dla nauczycieli, na posiłki i zajęcia dodatkowe dla uczniów, na pomoce naukowe, na nowe budynki szkolne, zobowiązujemy się dołożyć złotówkę z budżetu państwa - zadeklarował Schetyna.
Lider PO zaproponował również bezpłatny bilet komunikacji publicznej dla wszystkich dzieci i uczącej się młodzieży.
Schetyna poinformował, że PO i Nowoczesna chce pomóc również seniorom. Uczynimy z opieki nad seniorami obligatoryjne zadanie dla wszystkich samorządów w Polsce - zapowiedział. W każdym mieście i w każdej gminie - jak mówił - zostaną stworzone centra opieki nad ludźmi starszymi. Zapowiedział także, utworzenie numeru, pod którym osoby starsze będą mogły przez całą dobę uzyskać natychmiastową pomoc m.in. lekarską.
Propozycją Koalicji Obywatelskiej jest nałożenie na władze państwowe obowiązku dbania o jakość powietrza realizowane ramach krajowego programu ochrony powietrza. W ramach tego programu na sfinansowanie poprawy jakości powietrza w Polsce zostanie przeznaczone 0,5 proc. PKB - na dzisiaj jest to 9 mld zł - mówił szef PO. W tym punkcie zawiera się również zakończenie importu śmieci z Europy i Azji do Polski.
Jako kolejne punkty Schetyna wymienił dokończenie projektów realizowanych za czasów rządów PO-PSL budowy lub remontów dróg lokalnych tzw. "schetynówek" i budowy obiektów sportowych tzw. "orlików". Tylko w latach 2009-2012 udało nam się zbudować lub wyremontować ponad 3800 km dróg lokalnych i zbudować 2600 boisk piłkarskich w większości polskich gmin - mówił. Musimy ten program dokończyć tak, żeby mieszkańcy każdego regionu w Polsce mogli jeździć po bezpiecznych drogach lokalnych, a dzieci w każdej gminie miały prawdziwe boisko i mogły z niego korzystać - dodał.
Ostatnim punktem, o którym mówił Schetyna, było zakończenie dwuwładzy w województwach, czyli koniec dublowania się obowiązków marszałków województw i wojewodów. Nie będzie dublowania obowiązków urzędów wojewódzkich i marszałkowskich. Konsekwentnie wprowadzimy zasadę - jeden gospodarz w regionie i będzie to gospodarz samorządowy - mówił. Centra zarządzania kryzysowego, pełen nadzór nad służbami ratującymi życie i majątek ludzi dotkniętych przez żywioł - to wszystko trafi do urzędów marszałkowskich - dodał.
Grzegorz Schetyna stwierdził również, że "PiS jest nie tylko najwierniejszym lobbystą Putina w polityce europejskiej - walcząc z UE, niszcząc jedność naszego kontynentu. PiS jest także lobbystą Putina w polskiej polityce energetycznej".
(ł)