PKW najwcześniej dziś po 18 poinformuje, które partie wejdą do parlamentu. Według sondażu late poll PiS zdobyło 37,7 proc. głosów. Partia ta zdobyła prawdopodobnie 232 mandaty w Sejmie i będzie mogła samodzielnie sformować rząd - wynika z sondażu late poll Ipsos dla TVP1, TVN24 i Polsat News. PO uzyskała 23,6 proc. głosów, co - według sondażu - przełoży się na 137 mandatów poselskich. Trzeci wynik - 8,7 proc. - osiągnął ruch Kukiz'15, który będzie miał 42 posłów. Do Sejmu wejdzie też Nowoczesna Ryszarda Petru z wynikiem 7,7 proc. (30 posłów) i PSL - 5,2 proc. (18 posłów). Jeden mandat w Sejmie przypadnie mniejszości niemieckiej. Tuż pod progiem wyborczym dla komitetów koalicyjnych (8 proc.) jest Zjednoczona Lewica, która uzyskała 7,5 proc. Poniżej 5-proc. progu dla partii znalazły się partia KORWiN (4,9 proc.) i Partia Razem (3,9 proc.).
TU MOŻECIE PRZECZYTAĆ WCZEŚNIEJSZĄ RELACJĘ NA ŻYWO OD CZASU ZAMKNIĘCIA LOKALI WYBORCZYCH.
Maria Zofia Koc z PiS zdobyła mandat senatorski w okręgu siedleckim nr 47 (Mazowieckie).
Uzyskała 70 217 głosów (53,19 proc.)
Maria Zofia Koc z PiS zdobyła mandat senatorski w okręgu siedleckim nr 47 (Mazowieckie).
Uzyskała tam 70 217 głosów (53,19 proc.).
Maciej Łuczak z PiS został senatorem w okręgu wyborczym nr 26, obejmującym swoim zasięgiem powiaty: łaski, pabianicki i zgierski.
Arkadiusz Grabowski (PiS) został wybrany na senatora w okręgu nr 76, obejmującym powiaty: będziński, zawierciański oraz Dąbrowę Górniczą.
Robert Mamątow z PiS zdobył mandat senatora w okręgu siedleckim nr 46. Zdobył 75 514 głosów (54,58 proc.).
Przemysław Błaszczyk (PiS) został senatorem w okręgu wyborczym nr 25, obejmującym powiaty: poddębicki, łęczycki, kutnowski i łowicki senatorem został ponownie, b. radny sejmiku woj. łódzkiego.
Zagłosowało na niego 43 971 osób.
Wojciech Piecha z PiS został senatorem w okręgu nr 73, obejmującym powiaty mikołowski, rybnicki oraz miasto Rybnik.
Piechę poparło 57 552 wyborców.
Leszek Czarnobaj z Platformy Obywatelskiej senatorem w okręgu nr 67, obejmującym powiaty kwidzyński, malborski, nowodworski i sztumski.
Czarnobaj uzyskał 27 721 głosów.
PiS wygrało w okręgu sieradzkim (nr 11) zdobywając 38,72 proc. poparcia (147 623 głosów) przed PO - 20,54 proc. (78 314).
Na trzecim miejscu znalazł się komitet Kukiz'15 - 8,65 proc. (32 973).
W okręgu konińskim (Wielkopolskie) zwyciężył PiS, który dostał ponad 37 proc. głosów.
PiS wyprzedziło Platformę Obywatelską, która przekroczyła 20 proc. poparcia i Zjednoczoną Lewicę.
Cztery lata temu w tym okręgu wygrała Platforma.
Alicja Zając (PiS) ponownie została senatorem w okręgu nr 57 obejmującym powiaty: brzozowski, jasielski, krośnieński i Krosno.
Bogdan Borusewicz (PO) ponownie senatorem w okręgu wyborczym nr 65, obejmującym swoim zasięgiem Gdańsk i Sopot.
Aleksander Szwed (PiS) zdobył mandat senatorski w okręgu nr 5 obejmującym powiaty: kłodzki, dzierżoniowski i ząbkowicki.
Kandydat Prawa i Sprawiedliwości Mieczysław Golba został senatorem z okręgu obejmującego powiaty: bieszczadzki, jarosławski, leski, lubaczowski, przemyski, przeworski, sanocki i Przemyśl.
B. poseł, a obecnie radny wojewódzki Adam Gawęda został senatorem z ramienia PiS w okręgu nr 72, obejmującym powiaty raciborski i wodzisławski oraz miasta Jastrzębie-Zdrój i Żory.
Józef Łyczak z PiS został senatorem w okręgu nr 13 obejmującym Włocławek oraz powiaty aleksandrowski, lipnowski, radziejowski i włocławski - podała w poniedziałek Okręgowa Komisja Wyborcza w Toruniu.
Margareta Budner (PiS) uzyskała najwięcej głosów w wyborach do Senatu w wielkopolskim okręgu nr 93.
Ryszard Majer (PiS) będzie nowym senatorem z okręgu nr 68, obejmującego powiaty: częstochowski, kłobucki, lubliniecki i myszkowski.
Kandydat PiS Artur Warzocha został senatorem wybranym w okręgu nr 69, obejmującym Częstochowę.
Prof. Andrzej Stanisławek, lekarz, popierany przez PiS, został wybrany na senatora w okręgu nr 16 obejmującym miasto Lublin.
Nieoficjalnie: Tadeusz Romańczuk z PiS zdobył mandat senatora w okręgu nr 61, obejmującym powiaty: hajnowski, bielski, siemiatycki i wysokomazowiecki.
Nieoficjalnie: Janina Sagatowska z PiS została senatorem z okręgu nr 54 obejmującym powiaty: leżajski, niżański, stalowowolski, tarnobrzeski oraz Tarnobrzeg.
Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc walkę o fotel senatora przegrał z Aleksandrem Bobko.
Przemysław Termiński, bezpartyjny zgłoszony przez PO, został senatorem w okręgu nr 11, obejmującym Toruń oraz powiaty toruński i chełmiński - podała Okręgowa Komisja Wyborcza w Toruniu. Termiński zdobył 62 478 głosów (46,94 proc.).
PiS po raz pierwszy wygrało z PO w wyborach do Sejmu w okręgu wrocławskim, uchodzącym dotychczas za tzw. bastion Platformy Obywatelskiej - wynika z danych po podliczeniu 100 proc. głosów. Przed czterema laty PO wywalczyła tu 9 mandatów, a PiS - 4.
Dyrektor wrocławskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Tomasz Szczepański poinformował PAP, że w całym okręgu na kandydatów PiS zagłosowało 163 323 wyborców. To 30,56 proc. głosujących. Kandydatów z listy PO poparło 159 582 głosujących – co stanowi 29,86 proc.
Najwięcej głosów z tych dwóch partii zdobyły kandydatki startujące jako "jedynki": dotychczasowa senator PO Alicja Chybicka 62 211 głosów oraz radna miejska PiS i ubiegająca się przed rokiem o fotel prezydenta Wrocławia Mirosława Stachowiak-Różecka, na którą głosowało 41 296 wyborców.
Trzecie miejsce w okręgu zdobyła Nowoczesna z poparciem 55 756 wyborców (10,43 proc.), a czwarty wynik przypadł komitetowi Kukiz'15, na który głosowało 45 726 wyborców (8,55 proc.).
Kolejne miejsca zajęły: Zjednoczona Lewica (31 932 – 5,97 proc.), KORWiN (27 341 głosów, co stanowi 5,11 proc. poparcia), Partia Razem (22 059 – 4,12 proc.), PSL (13 604 – 2,54 proc.).
Niewiele mniejsze poparcie od ludowców uzyskał w okręgu wrocławskim komitet Grzegorza Brauna „Szczęść Boże” (12 266 głosów, czyli 2,29 proc.). Najmniej głosów zgromadził komitet Zbigniewa Stonogi (2779 – 0,52 proc.).
Zdzisław Pupa z PiS ponownie zdobył mandat senatora.
Kandydat PiS zdobył 118 567 głosów. Startował z okręgu nr 55, obejmującym powiaty: dębicki, kolbuszowski, mielecki, ropczycko-sędziszowski i strzyżowski.
Dotychczasowy senator PO Jarosław Duda został ponownie wybrany z okręgu nr 6 obejmującym powiaty wokół Wrocławia.
Duda nieznacznie wygrał z kandydatem PiS Pawłem Hreniakiem.
Bezpartyjny kandydat zgłoszony przez PiS, senator poprzedniej kadencji Kazimierz Wiatr wygrał wybory do Senatu.
Startował z okręgu nr 35, obejmującym powiaty dąbrowski, tarnowski i miasto Tarnów. Wiatr, który był już senatorem VI, VII i VIII kadencji, uzyskał 91 tys. 164 głosy.
Członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego Robert Gaweł (PiS) pokonał dotychczasowego senatora Piotra Gruszczyńskiego (PO) w walce o miejsce w Senacie w wielkopolskim okręgu nr 92.
Na Gawła oddało swój głos blisko 5 tys. osób więcej niż na kandydata PO.
Okręg 92 obejmuje powiaty: gnieźnieński, słupecki, średzki, śremski i wrzesiński. O mandat na tym terenie ubiegało się pięciu kandydatów.
Tadeusz Kopeć z PiS ponownie zdobył mandat senatora w okręgu 79.
Okręg obejmuje powiaty cieszyński i żywiecki (Śląskie) – wynika z protokołu okręgowej komisji wyborczej w Bielsku-Białej. Zagłosowało na niego 58 482 wyborców (43,23 proc.).
Aleksander Bobko z PiS został senatorem w okręgu nr 56.
Okręg obejmuje powiaty: rzeszowski i łańcucki oraz Rzeszów - podała nieoficjalnie Okręgowa Komisja Wyborcza w Rzeszowie. Bobko, który jest rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego, uzyskał 81 570 głosów.
Dotychczasowy senator Stanisław Gogacz z PiS został wybrany na kolejną kadencję w okręgu nr 14.
Okręg obejmuje powiaty: lubartowski, łukowski, opolski, puławski i rycki - podała oficjalnie Okręgowa Komisja Wyborcza w Lublinie.
Kandydatka PiS dyrektorka szkoły podstawowej w Ełku i radna tamtejszego powiatu Małgorzata Kopiczko została senatorem z okręgu nr 87 obejmującego teren Mazur.
Pokonała Marka Konopkę z PO i startującego z własnego komitetu Stanisława Tołwińskiego.
Józef Łyczak z PiS wygrał wybory do Senatu w okręgu nr 13 obejmującym Włocławek oraz powiaty aleksandrowski, lipnowski, radziejowski i włocławski,
Łyczak zdobył 40 106 głosów (33,87 proc.). Łyczak jest rolnikiem. W latach 2005-2007 był senatorem, a obecnie jest radnym powiatu aleksandrowskiego. Pokonał m.in. dziennikarza sportowego, senatora w latach 2005-2012 Andrzej Person (PO).
Kandydatka PO Barbara Zdrojewska zdobyła mandat senatora w okręgu nr 7, obejmującym południowy Wrocław.
Zdrojewska wyraźnie wygrała z kandydatem PiS Krzysztofem Grzelczykiem. Barbara Zdrojewska to przewodnicząca Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Prywatnie jest żoną b. ministra kultury, europosła PO Bogdana Zdrojewskiego.
Dotychczasowy senator PiS Grzegorz Czelej został ponownie wybrany w okręgu nr 15, obejmującym powiaty kraśnicki, lubelski, janowski, świdnicki i łęczyński - podała w poniedziałek oficjalnie Okręgowa Komisja Wyborcza w Lublinie.
Czelej, który jest senatorem od 2007 r., uzyskał 96 101 głosów (59,23 proc).
PO wyprzedziła o kilka procent PiS w pilskim okręgu wyborczym (nr 38) obejmującym północno-zachodnią część Wielkopolski. Trzecia była Zjednoczona Lewica, czwarty wynik osiągnął komitet „Kukiz'15”.Z nieoficjalnych danych pilskiej delegatury KBW - po przeliczeniu 100 proc. głosów obwodowych komisji wyborczych - wynika, że na PO zagłosowało o ponad 10 tys. osób więcej, niż na PiS.Sejmowy okręg nr 38 obejmuje powiaty: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, grodziski, międzychodzki, nowotomyski, obornicki, pilski, szamotulski, wągrowiecki, wolsztyński i złotowski. Frekwencja w tym okręgu wyniosła ok. 46 proc. a uprawnionych do głosowania było 610 758 osób.Wyborcy mogli oddawać głosy na 9 komitetów. W okręgu pilskim do zdobycia jest 9 mandatów do Sejmu.
Jak powiedziała w poniedziałek PAP dyrektor pilskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego (KBW) Renata Kurzajczyk, na Platformę Obywatelską zagłosowało 83 845 osób (ok. 31,02 proc.) a na PiS 73 665 osób (ok. 27,26 proc.)Trzecie miejsce w pilskim okręgu zajęła Zjednoczona Lewica, na którą głosowało 24 723 osób (ok. 9,15 proc.). Niewiele mniej, bo 24 359 głosów (ok. 9,01 proc.), otrzymał komitet "Kukiz'15". Na piąty PSL głosy oddało 20 712 osób (ok. 7,66 proc.). Nowoczesna Ryszarda Petru osiągnęła 18 859 głosów (ok. 6,98 proc.). Komitet KORWiN poparło 11 004 osób (ok. 4,07 proc.). Na Partię Razem zagłosowało 10 591 wyborców (ok. 3,92 proc.). W okręgu zarejestrowano Komitet Wyborczy Wyborców Zbigniewa Stonogi – otrzymał poparcie 2 515 osób (ok. 0,93 proc.).
Według informacji przekazanych przez Kurzajczyk, najwięcej głosów zdobył poseł PO Jakub Rutnicki – 27 916. Przed czterema laty największe poparcie zebrał Adam Szejnfeld (PO), na którego zagłosowało 45 764 wyborców. Szejnfeld nie startował w wyborach – jest obecnie europosłem.
PiS wygrało wybory w uważanym niegdyś za bastion lewicy okręgu sosnowieckim (nr 32), nieznacznie pokonując Platformę Obywatelską – wynika z danych Okręgowej Komisji Wyborczej.
Według protokołu OKW zamieszczonego na stronach sosnowieckiego magistratu, kandydatów PiS poparło 84 410 wyborców (29,65 proc.). PO, która traci do PiS tylko kilka punktów procentowych (25,56 proc. - 72 755 głosów), zanotowała jednak wyraźny spadek w porównaniu do poprzednich wyborów – ponad 17 punktów procentowych.
Ugrupowania lewicowe uzyskały w okręgu sosnowieckim już tradycyjnie wyraźnie lepszy wynik niż średnio w kraju. Na kandydatów Zjednoczonej Lewicy zagłosowało 39 774 wyborców – 13,97 proc., a na Partię Razem – 12 652 osoby (4,44 proc.).
Kandydatów Ruchu Kukiz '15 poparło 29 161 głosujących (10,24 proc.), Nowoczesnej Ryszarda Petru 25 522 osoby (8,96 proc.). Partię KORWiN poparło 13 682 wyborców (4,8 proc.), Partię Razem – 12 652 osoby (4,44 proc.), a PSL – 6 687 (2,35 proc.).
Dotychczasowy senator Jarosław Obremski (niezależny) został ponownie wybrany z okręgu nr 8, obejmującego północną część Wrocławia - oficjalnie podała wrocławska delegatura KBW.
Uzyskał ponad 89 tys. głosów, pokonując kandydata PO Józefa Piniora.
Kandydat PiS adwokat Zbigniew Cichoń (bezpartyjny) - wygrał wybory na senatora w okręgu nr 34, obejmującym powiaty bocheński, brzeski, proszowicki i wielicki.
Zbigniew Jan Cichoń uzyskał 77 tys. 459 głosów. O mandat ubiegało się w tym okręgu trzech kandydatów. Cichoń jest adwokatem, obrońcą i promotorem praw człowieka.
W okręgu szczecińskim zwyciężyła PO. Zdobyła prawie 32 proc. głosów. Za nią PiS z 29 procent. Potem przepaść. Nowoczesna, Zjednoczona Lewica i Ruch Kukiza mają po 8 proc. z niewielkimi ułamkami. Na listę ugrupowania Korwin zagłosowało 5 proc. wyborców, na Razem 4 procent. Najmniej głosów, niecałe 4proc. zdobyli kandydaci PSL. Po 5 mandatów powinno przypaść największym partiom. Tu jednak wszystko zależy, czy ostatecznie Zjednoczona Lewica przekroczy w skali kraju próg wyborczy, wtedy odbierze jeden mandat PiS-owi. Po jednym pośle będą mieć .Nowoczesna i Ruch Kukiza. Kogo zatem zobaczymy w Sejmie w nadchodzącej kadencji?
Miejsca mogą być pewne znane, polityczne twarze. Posłem zostanie Sławomir Nitras, który nieznacznie, bo o 250 głosów pokonał Bartosza Arłukowicza. Obaj zdobyli po ponad 20 tysięcy głosów poparcia. To więcej niż numer 1 na liście PO - Norbert Obrycki, który z Senatu wraca do Sejmu. Mandat zdobędzie też Magdalena Kochan i - debiutant - Arkadiusz Marchewka, który pokonał m.in. Arkadiusza Litwińskiego, zasiadającego w Sejmie przez 3 ostatnie kadencję czy Renatę Zarembę, która z parlamentu znika po 8 latach.
Najlepszy wynik przypadł jednak liderowi listy Prawa i Sprawiedliwości. Na Joachima Brudzińskiego zagłosowało prawie 47 tysięcy osób. Na liście PiS widoczne są olbrzymie dysproporcje. Drugie miejsce przypadło Leszkowi Dobrzyńskiemu, który zdobył 8,7 tys. głosów. W porównaniu do lidera to niewiele. W Sejmie znajdą się też Krzysztof Zaremba, Artur Szałabawka i najprawdopodobniej Michał Jach.
Posłami zostaną też Piotr Misiło z Niezależnej Ryszarda Petru i Sylwester Chruszcz, niegdyś LPR, obecnie Ruch Kukiza.
Senat w całości przypadł Platformie Obywatelskiej. W Szczecinie senatorem wybrany został chirurg prof. Tomasz Grodzki. W okręgu okołoszczecińskim zwyciężył o włos Grzegorz Napieralski. Kandydujący z listy PO były szef SLD pokonał lidera rolniczych protestów Edwarda Kosmala, którego w wyborach wystawiło PiS. W Koszalinie wybory do Senatu wygrał Piotr Zientarski, w okręgu okołokoszalińskim Anna Sztark.
Prawo i Sprawiedliwość o włos pokonało w woj. lubuskim Platformę Obywatelską, zdobywając 28,27 proc. głosów. To zaledwie o sześć setnych proc. więcej niż uzyskała PO. Trzeci wynik w regionie przypadł Zjednoczonej Lewicy – 10,02 proc.
Nowoczesną poparło 9,99 proc. wyborców. PiS uzyskał 97 877 (28,27 proc.) głosów. Liderką listy okazała się poseł Elżbieta Rafalska, na którą wyborcy oddali 22 898 głosów. Na liście była druga.
Na całą listę Platformy oddano 97 676 (28,21 proc.) głosów. Największe poparcie uzyskał otwierający listę poseł Stefan Niesiołowski, choć nie jest z woj. lubuskiego. Jego wynik to 29 304 głosy - najlepszy rezultat w przekroju całego okręgu.
Na Zjednoczoną Lewicę oddano 34 695 głosów (10,02 proc.), na KW Nowoczesną Ryszarda Petru zagłosowało 34 586 osób (9,99 proc.), KWW Kukiz'15 zebrał 30 284 głosów (8,75 proc.). Na PSL zagłosowało 17 743 osób (5,12 proc.), KW KORWiN dostał 17 274 głosów (4,99 proc.), Partia Razem – 13 825 (3,99 proc.), a KWW Zbigniewa Stonogi – 2 258 (0,65 proc.).
Startująca z własnego komitetu wyborczego Lidia Staroń, która przez dwie ostatnie kadencje była posłanką PO, została senatorem z okręgu olsztyńskiego. Pokonała dotychczasowego senatora PO Ryszarda Góreckiego i kandydatkę PiS Bożennę Ulewicz.
Grażyna Sztark z PO po raz kolejny została wybrana na senatora z okręgu nr 99 – wynika z oficjalnych danych koszalińskiego Krajowego Biura Wyborczego, po przeliczeniu stu procent głosów obwodowych komisji wyborczych. Sztark została wybrana na trzecią już kadencję, wcześniej zasiadała w Senacie w VII i VIII kadencji.
Andrzej Kamiński z PiS został wybrany na senatora w okręgu 78, obejmującym powiaty bielski i pszczyński oraz miasto Bielsko-Białą – wynika z protokołu okręgowej komisji wyborczej w Bielsku-Białej. Kamiński ma 56 lat. Od 2006 r. zasiada w sejmiku śląskim. Wcześniej przez dwie kadencję był rannym powiatu bielskiego.
Po raz pierwszy od lat na Opolszczyźnie, uznawanej dotąd za bastion PO, więcej głosów w wyborach do Sejmu zdobyło PiS. Z danych opolskiej delegatury KBW wynika, że na listę PiS zagłosowało 27,77 proc. wyborców, a na PO - 26,23 proc.
Trzeci wynik na Opolszczyźnie uzyskał KWW Kukiz’15. Swoje głosy oddało na niego 42 533 wyborców, czyli 12,58 proc. głosujących. KWW Mniejszość Niemiecka zdobyła 8,14 proc. głosów, czyli poparcie 27 530 osób, a Nowoczesną Ryszarda Petru poparło 24 152 osoby, czyli 7,14 proc. wyborców.
Zjednoczona Lewica miała w woj. opolskim 6,75 proc. poparcia (22 841 głosów); KW KORWiN 3,95 proc. (13 346 głosów); PSL 3,69 proc. (12 464); KW Partia Razem 3,02 proc. (10 202 głosy); KWW JOW Bezpartyjni 0,52 proc. (1 772 głosy); a KWW Grzegorza Brauna „Szczęść Boże!” 0,22 proc. (751 głosów).
Według nieoficjalnych informacji okręgowej komisji wyborczej w Toruniu w okręgu nr 12, obejmującym Grudziądz oraz powiaty brodnicki, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, rypiński i wąbrzeski, wybory do Senatu wygrał Andrzej Mioduszewski z PiS. Mioduszewski prowadzi własną działalność gospodarczą, jest radnym w Grudziądzu.
Alicja Zając z PiS ponownie została senatorem w okręgu obejmującym powiaty: brzozowski, jasielski, krośnieński i Krosno - podała w poniedziałek OKW w Krośnie. 62-letnia senator jest wdową po pośle i senatorze Stanisławie Zającu, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Mandat senatorski pełni od 2010 roku.
Dotychczasowy senator PO Piotr Zientarski zostanie senatorem na kolejną kadencję z okręgu nr 100, obejmującego m.in. Koszalin - wynika z oficjalnych danych koszalińskiego Krajowego Biura Wyborczego, po przeliczeniu stu procent głosów z obwodowych komisji wyborczych.
Andrzej Pająk, senator PiS poprzedniej kadencji został wybrany na senatora w okręgu nr 30 obejmującym powiaty Małopolski zachodniej – wynika z nieoficjalnych danych uzyskanych w okręgowej komisji wyborczej po przeliczeniu wszystkich głosów.
Michał Potoczny (PiS) został wybrany na senatora z okręgu nr 77, obejmującego Jaworzno i Sosnowiec – wynika z oficjalnej informacji z Okręgowej Komisji Wyborczej w Sosnowcu, podanej po podsumowaniu protokołów ze wszystkich obwodów. Michał Potoczny dotychczas był sosnowieckim radnym.
"Hollande i Merkel mają zimne dreszcze"! "Polska nie będzie się już starała być dobrym uczniem Brukseli"! "Beata Szydło - madonna konserwatystów zostanie premierem"! TUTAJ znajdziesz komentarze francuskich mediów po wyborczym triumfie PiS-u.
Według nieoficjalnych informacji okręgowej komisji wyborczej w Toruniu w okręgu nr 11, obejmującym Toruń oraz powiaty toruński i chełmiński senatorem został Przemysław Termiński, który nie należy do partii, ale startował z poparciem PO.
Dyrektor jednego ze szczecińskich szpitali, radny prof. Tomasz Grodzki (PO) został senatorem z okręgu nr 97 obejmującego powiaty: policki i Szczecin - wynika z oficjalnych danych szczecińskiej okręgowej komisji wyborczej po przeliczeniu 100 proc. głosów obwodowych komisji wyborczych.
Kandydat Prawa i Sprawiedliwości Mieczysław Golba został senatorem z okręgu obejmującego powiaty: bieszczadzki, jarosławski, leski, lubaczowski, przemyski, przeworski, sanocki i Przemyśl - wynika z nieoficjalnych informacji okręgowej komisji wyborczej w Krośnie. 49-letni Golba jest przedsiębiorcą i działaczem piłkarskim; był posłem od 2005 roku.
PiS wygrywa w wyborach do Sejmu w okręgu obejmującym zachodnią Małopolskę. Bardzo dobry wynik osiągnęła tu kandydatka PiS na premiera Beata Szydło, na którą zagłosowało ponad 96 tys. wyborców. Na kolejnych miejscach w tym okręgu znalazły się: PO oraz Ruch Kukiz'15.
W okręgu nr 12 obejmującym zachodnią Małopolskę, czyli powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski, wadowicki, PiS zwyciężyło w wyborach do Sejmu zyskując ponad 133,2 tys. głosów. PO poparło blisko 55,5 tys. wyborców - wynika z nieoficjalnych danych uzyskanych w okręgowej komisji wyborczej po przeliczeniu wszystkich głosów.
Trzecie miejsce w okręgu zdobył Ruch Kukiz'15 z poparciem prawie 23,6 tys. osób; Nowoczesna Ryszarda Petru uzyskała ponad 15,7 tys. głosów, a Zjednoczona Lewica – prawie 14,5 tys. głosów. Kolejne miejsce zajęły: KORWiN (ponad 12 tys. głosów), Partia Razem (ponad 8,8 tys. głosów) i PSL (ponad 8,2 tys. głosów). Frekwencja wyniosła 54,4 proc.
Listę PiS w swoim rodzinnym okręgu nr 12 otwierała kandydatka PiS na premiera Beata Szydło, która uzyskała 96127 głosów. Jej głównym rywalem był pochodzący także z tamtych terenów marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa. Był on "jedynką" listy Platformy Obywatelskiej. Uzyskał 20867 głosów.
Kreml respektuje wybór polskiego narodu, lecz wyraża żal, że stosunki dwustronne nie są w najlepszym stanie - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując wyniki wyborów w Polsce.
Wynik wyborów w każdym kraju to wyraz woli tych, którzy przyszli głosować, czyli obywateli - powiedział przedstawiciel Kremla. Nie ulega wątpliwości, że z szacunkiem odnosimy się do wyborów, do wyników wyborów w Polsce. Jednocześnie ubolewamy, że obecnie nasze stosunki dwustronne znajdują się w nie najlepszym stanie - zaznaczył Pieskow.
Do PKW zaczęły spływać pierwsze protokoły głosowania w niedzielnych wyborach parlamentarnych - poinformował szef PKW Wojciech Hermeliński. Podtrzymał zapowiedź, że najwcześniej o godz. 18 PKW ogłosi, które komitety przekroczyły prób wyborczy. Do PKW zaczęły spływać pierwsze protokoły składane prze okręgowe komisje wyborcze. Dotarły już trzy protokoły z trzech komisji - Częstochowy, Piły i Torunia. PKW sprawdza wyniki zawarte w tych protokołach - poinformował Hermeliński.
PKW będzie mogła podać, które komitety wyborcze przekroczyły progi wyborcze i w jakiej wysokości, dopiero pod wieczór, nie wcześniej niż po godz. 18. Dopiero wtedy okręgowe komisje wyborcze przystąpią do dzielenia mandatów; dopiero jutro przywiozą nam już ostateczne protokoły papierowe i dopiero w oparciu o te protokoły będziemy mogli podać ostateczne wyniki wyborów do Sejmu i do Senatu - powiedział Hermeliński.
Zapewniał również, że system informatyczny działa do tej pory bez zarzutu.
Bogusława Orzechowska z Prawa i Sprawiedliwości została senatorem w okręgu wyborczym nr 85, obejmującym powiaty: działdowski, iławski, nowomiejski i ostródzki - wynika z oficjalnego protokołu wywieszonego przez okręgową komisję wyborczą w Elblągu. Kandydatka PiS jest lekarką rodzinną z 33-letnią praktyką. W poprzedniej kadencji samorządu była radną powiatową PiS w Ostródzie.
Jan Dobrzyński z PiS zdobył mandat senatorski w okręgu nr 60 obejmującym powiaty białostocki i sokólski oraz miasto Białystok; zdobył 45,9 proc. głosów - wynika z nieoficjalnych wyników, które podała delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku. Dobrzyński był już senatorem w latach 2007-2011. Był też m.in. wojewodą podlaskim, a obecnie jest radnym sejmiku województwa podlaskiego. W ostatnich wyborach samorządowych walczył też o stanowisko prezydenta Białegostoku; przegrał w drugiej turze.
Radny sejmiku woj. lubuskiego Władysław Komarnicki z PO wygrał wybory do Senatu w okręgu nr 21 obejmującego powiaty: gorzowski, międzyrzecki, strzelecko-drezdenecki, słubicki, sulęciński i miasto na prawach powiatu Gorzów Wlkp. Otrzymał 44 991 głosów (34,65 proc.) - wynika z nieoficjalnych danych.
Były poseł i były radny sejmiku Jerzy Czerwiński z PiS zostanie senatorem z okręgu nr 51, obejmującego powiaty brzeski, kluczborski, namysłowski, nyski i prudnicki - wynika z oficjalnych danych opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Przed nowym rządem niejedna rafa - zauważa dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski. Punkt pierwszy to niedokończony plan ratowania górnictwa, jak ograniczyć straty kopalń bez zwalniania ludzi, czy pompować pieniądze spółek energetycznych, jak chciał rząd PO i jak przekonać do tego planu Brukselę.
Nowy rząd będzie musiał wypłacać obiecane podwyżki pielęgniarkom. Pytanie, czy znajdzie dość środków w kasie NFZ.
Jest pytanie, jak szybko nowa ekipa dokończy budowę gazoportu i jak zatrzyma budowę gazociągu Nord Stream 2 i wpisze się w unię energetyczną.
Kukułczym jajem odchodzącej ekipy może okazać się informatyzacja rejestrów państwowych i nowy system CEPiK. Wiele wskazuje na to, że system wydawania praw jazdy i rejestrowania aut nie ruszy po Nowym Roku.
Saperskich zdolności wymagać będzie sprawa uchodźców. Rząd PO podjął w Brukseli zobowiązania dotyczące przyjmowania uchodźców a PiS stanowczo się temu sprzeciwiał.
Teraz to nowy rząd będzie musiał lawirować między straszeniem a realizacja zobowiązań. Chyba, że podejmie próbę wycofania się z unijnych uzgodnień.
Jerzy Wcisła z Platformy Obywatelskiej został senatorem w okręgu wyborczym nr 84, obejmującym miasto Elbląg oraz powiaty: bartoszycki, braniewski, elbląski i lidzbarski - wynika z oficjalnego protokołu wywieszonego przez okręgową komisję wyborczą w Elblągu.
PiS wygrało wybory do Sejmu w okręgu częstochowskim (nr 28). Kandydaci tej partii uzyskali blisko 36 proc. głosów, PO poparło prawie 21 proc. głosujących – wynika z nieoficjalnych danych, opartych na zsumowanych głosach ze wszystkich obwodów. Trzecie miejsce w tym okręgu zdobył Ruch Kukiz'15 z poparciem 27521 wyborców (11,63 proc.). Nieco mniej osób - 26305 – zagłosowało na Zjednoczoną Lewicę (11,12 proc.). Kolejne miejsce zajęły: Nowoczesna (15942 głosy – 6,74 proc.), PSL (11 799 głosów, czyli 4,99 proc.), KORWiN (10111 – 4,27 proc.), Partia Razem (8625 - 3,6 proc.). Najmniejsze poparcie uzyskały komitety Zbigniewa Stonogi (1378 głosów – 0,58 proc.) i komitet Grzegorza Brauna „Szczęść Boże” - (600 głosów – 0,25 proc.)
Adam Bielan, startujący z listy Prawa i Sprawiedliwości, został wybrany na senatora z okręgu radomskiego (nr 50) – podała oficjalnie Okręgowa Komisja Wyborcza w Radomiu. Bielan to wiceprezes Polski Razem, poseł na Sejm III i IV kadencji, eurodeputowany VI i VII kadencji, w latach 2007–2009 wiceprzewodniczący PE, zdobył w tegorocznych wyborach do Senatu 77 912 głosów (43,515 proc.).
Jan Filip Libicki z PO zostanie ponownie senatorem z okręgu nr 89, obejmującego zachodnią część Wielkopolski - wynika z nieoficjalnych danych pilskiej delegatury KBW, po przeliczeniu 100 proc. głosów obwodowych komisji wyborczych.
Poseł PO i wiceminister infrastruktury i rozwoju Waldemar Sługocki wygrał wybory do Senatu w lubuskim okręgu nr 20 obejmującym powiaty: krośnieński, świebodziński, zielonogórski i miasto na prawach powiatu Zielona Góra. Uzyskał 61 018 głosów (50,05 proc.) - wynika z nieoficjalnych danych.